Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετίζω,για άλλη μια φορά,το φόρουμ και περνάω στο προκείμενο.

  Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα παραλάβω το καινούργιο μου μπάσο,ένα Dean edge-1,που βρήκα σε καλή(πιστεύω :P)τιμή στα b-stock γνωστού ελληνικού καταστήματος.Μην έχοντας ασχοληθεί ποτέ ξανά με το μπάσο,μια και μέχρι στιγμής μόνο μια ηλεκτρική κιθάρα βασάνιζα,έχω μερικές απορίες:

α.Ενισχυτή μπάσου δεν έχω και δεν ξέρω αν θα αποκτήσω στα κοντά.Μπορώ να παίζω με ακουστικά μέσω του V-amp3 που έχω,χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα βλάβης?

β.Το μπάσο έχει soapbar pu's.Αν στο μέλλον θελήσω να τους αλλάξω,θα πρέπει να βάλω πάλι σε σχήμα soapbar,αποκλειστικά?

γ.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πεταλάκια της κιθάρας μου στο μπάσο(os-2,liitle big muff,V-amp3)?

δ.Γιατί νιώθω τόσο ενθουσιασμένος για το μπάσο,σε σημείο που να πιστεύω πως,σε λίγο καιρό,η κιθάρα μου θα γίνει το εφεδρικό όργανο?  :P

  Παρεπιπτώντος,όσοι έχετε άποψη για το συγκεκριμένο μπασάκι,θα εκτιμούσα τη γνώμη σας..

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιποοοον...

(εχω ορεξη να απανταω στα forum σημερα!)

 

1 το v amp δεν θυμαμαι αν εχει εξοδο ακουστικων...αν εχει ακου..τι να παθει...

ομως!

εχεις την εκδοση για κιθαρα???

αν ναι δες στο manual του αν εχει διαγραμμα συχνοτικο για να ξερεις αν κοβει τις μπασες συχνοτητες που δεν παραγει μια κιθαρα...

 

2 αν θες να αλλαξεις μαγνητες βαζεις οτι θες...το πολυ αν ειμαι πιο μικροι να σου μεινει κενο κ αν ειναι πιο μεγαλοι να το σκαψεις!

 

3 τα πεταλια που μπορεις να χρησιμοποιησεις κ στα 2 ειναι συνηθος οσα δεν σχετιζονται με συχνοτητες... πχ ενα distortion κιθαρας δεν κανει για μπασο καθως σφαζει τις χαμηλες που δεν παραγει η κιθαρα...αντιθετα ενα delay ειναι οκ....

 

4 στο ευχομαι!!!ειμαστε λιγοι οι μπασιστες!!!

 

για το μπασο δεν εχω αποψη....

 

...βλεπω ηχους...ακουω χρωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.Ενισχυτή μπάσου δεν έχω και δεν ξέρω αν θα αποκτήσω στα κοντά.Μπορώ να παίζω με ακουστικά μέσω του V-amp3 που έχω,χωρίς να υπάρξει κάποιο πρόβλημα βλάβης?

Ναι, κανένα πρόβλημα. Πέραν των συχνοτικών υποχωρήσεων που ανέφερε ο Νίκος

 

β.Το μπάσο έχει soapbar pu's.Αν στο μέλλον θελήσω να τους αλλάξω,θα πρέπει να βάλω πάλι σε σχήμα soapbar,αποκλειστικά?

Ναι, αν δεν θέλεις να φαίνεται περίεργο  ;D

 

γ.Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα πεταλάκια της κιθάρας μου στο μπάσο(os-2,liitle big muff,V-amp3)?

Ναι, αλλά δεν θα έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα.

 

δ.Γιατί νιώθω τόσο ενθουσιασμένος για το μπάσο,σε σημείο που να πιστεύω πως,σε λίγο καιρό,η κιθάρα μου θα γίνει το εφεδρικό όργανο?  :P

Καινούριο κοσκινάκι μου ...... Αστο λίγο και μετά μας λές. ;)

 

 Παρεπιπτώντος,όσοι έχετε άποψη για το συγκεκριμένο μπασάκι,θα εκτιμούσα τη γνώμη σας..

Ευχαριστώ...

 

Με γειές καλορίζικο και καλώς μας ήλθες....

Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο αλλά φοράει παρόμοιους soapbar από ένα Dean που είχα.

Αξιοπρεπέστατα όργανα και οι μαγνήτες είναι δυνατοί (και λίγο θολοί ενίοτε) και έχοντας και τους δύο μπορείς να βρεις τον συνδυασμό που θέλεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4)Λοιπον το μπάσσο δεν ειναι πεξε γέλασε

Ναι, σωστά. Είναι για σοβαρούς ανθρώπους μόνο.  :P

Για αυτό πρόσεξε. Μην "παιζεις" μαζί του το ξεγελάσεις στην αρχή και μετά το παρατήσεις σαν στιμμένη λεμονόκουπα. Γιατί θα σε περιμένουμε στη γωνία ..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά!Με γειά το μπασάκι σου.

Σου απαντώ σε αυτά που είμαι σίγουρος.

α.Απ΄τη στιγμή που το v-amp έχει προενίσχυση και level θα μπορείς να ακούσεις απο ακουστικά χωρίς πρόβλημα βλάβης.Τώρα το πόσο ικανοποιητικά θα είναι τα εφφέ που θα βγάλεις άσεμε να έχω τις αμφιβολίες μου.

β.Η λογική αυτό μου λέει εκτος αν σκάψεις αλλιώς το σκάφος.

γ.Φυσικά και μπορείς αφου υπάρχει input και ουtput.Βέβαια τα πεταλάκια κιθάρας είναι σχεδιασμένα να αποκρίνονται σε συχνότηες κιθάρας,οπότε τα αποτελέσματα πάλι θα είναι απο μέτρια έως κακά.

δ.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό αρκεί να μην πέσεις στην παγίδα και να θεωρήσεις το μπάσο μια κιθάρα με 4 χορδές.

 

Καλά ταρακουνήματα,αν και πιστευώ πως μόνο με τα ακουστικά θα ξενερώσεις και θα θές το woofer μιάς καμπίνας ή ενός combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σε εχει ενθουσιασει ακριβός στο μπάσσο?

Είναι πιο cool.. ;D

Πέρα,όμως,από την πλάκα,με το μπάσο είσαι πιο κοντά στο ρυθμό και το groove της εκάστοτε μουσικής που παίζει ένα συγκρότημα.

Η αρχική μου σκέψη,πριν προβώ στην αγορά του,ήταν ότι αφού δε θα γίνω ο shredder που θα ήθελα,το μπάσο μοιάζει πιο εύκολο στο παίξιμο(κάτι που ανακαλύπτω πως δεν ισχύει,γιατί το μίνιμαλ παίξιμο του μπάσου πρέπει να είναι στο ρυθμό και το χρόνο του κομματιού απόλυτα χωρίς φανφάρες και πολλά πολλά).

Αν παρομοίαζα ένα συγκρότημα με ποδοσφαιρική ομάδα,ο μπασίστας είναι,σαφώς,ο τερματοφύλακας:σπανίως εντυπωσιακός/posser,αλλά απαραίτητος,ραχοκοκκαλιά του συνόλου.

Αντιθέτως,ο κιθαρίστας και ο ντράμμερ,ανάλογα με το βαθμό ικανότητάς τους είναι οι φαντεζί επιθετικοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μπασσάκι, καλόπαιχτο!

Για τους μαγνήτες τώρα, αν είναι ιδιοι με τους μαγνήτες που έχει το 5χορδο edge μην τους αλλάξεις, το έχω ακούσει και είναι πολύ καλοί και αθόρυβοι.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου