Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε

 

Μέσα στην θολούρα της επικαιρότητας και στα λίγα λεπτά που μου απομένουν όταν δεν διαβάζω προσπαθώ να σκέφτομαι. Βλέπω πως τις τελευταίες μέρες όλοι οι Έλληνες έγιναν πολιτικοί και οικονομικοί αναλυτές, μα και βέβαια οι Έλληνες ξέρουν τα ΠΑΝΤΑ και δεν κάνουν ΠΟΤΕ λαθος.

 

Ετσι σαν γέννημα θρέμα της ένδοξης κατα τα άλλα ΕΛΛΑΔΟΣ, ας πω και εγώ την δική μου γνώμη:

 

Τα λόγια σας μου ακούγονται ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ και λέγοντας τα λόγια σας εννοώ και τα λόγια των γονιών μου των θείων μου και όλων των άλλων της ίδιας γενιάς. Είσαστε παρανοϊκοί. Γκρινιάζετε για τα σκληρά μέτρα που πρέπει να πάρει η κυβέρνηση την οποία ΕΣΕΙΣ ψηφισατε (και την ψηφίζετε την ΙΔΙΑ εδώ και δεκαετίες) ενώ εσείς οι ίδιοι είστε που κλέβετε καθημερινά το κράτος, τοσο απροκάλυπτα που έχει γίνει φυσική συνήθεια ακόμα και κανόνας! Στοχος πάντα η λαμογια, το ρουσφέτι και το πως θα πληρώσουμε λιγότερα λεφτά σε κάθε περίπτωση.

 

Ο ίδιος ο πατέρας μου που δουλεύει στο δημόσιο, εργάζεται σε μαύρη εργασία τα απογεύματα σε υδραυλικά μερεμέτια για να φτίαξει το αυθαίρετο εξοχικό μας. Αυτός ο ίδιος (και εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι) ειναι αυτοί που γκρινιάζουν για τα δώρα που χάνουν.

 

Εσείς είστε οι ίδιοι όμως που μας κατηγορείτε πως δεν έχουμε αξίες και ιδανικά στις ζωές μας, ξεχνώντας ότι είμαστε δικά σας παιδιά. Μαθαίνουμε ότι η φοροδιαφυγή είναι το εξυπνότερο κόλπο του νεοέλληνα στη σύγχρονη καταναλωτική χωρίς νόημα ζωή του. Πράγματι ο ίδιος ο "φροντιστηριάς" μου που κόβει μισή απόδειξη κάθε μήνα, παραπονέθηκε προχθες για την άθλια κατάσταση των ελληνικών νοσοκομείων (μόνο βέβαια όταν το χρειάστηκε, καθώς όταν δεν βλέπουμε πρόβλημα δεν υπάρχει πρόβλημα, πλήρης στρουθοκαμιλισμός) Ο ίδιος βέβαια έχει BMW...

 

Οι κουβέντες σας είναι κενές και αυτό φαίνεται μιας και ΔΕΝ μας αγγίζουν, σας κοροϊδεύουμε πισω απ την πλάτη σας και ας περνιέστε μεταξυ σας για έξυπνοι. Η πραγματικότητα σας ξεπέρασε και αποκάλυψε τα λάθη σας καθώς η ΕΛΛΑΔΑ που φτιάξατε είναι βυθισμένη στα σκ@τα απο κάθε άποψη (κοινωνική, πολιτική και οικονομική). Η μόνη πολιτική σας πράξη, η ψήφος σας, δεν διαφέρει σε τίποτα απο το καθημερινό σας αφόδευμα, το ίδιο βρωμερή και απαράλλαχτη. Και όμως μόλις η κουράδα πέσει στην κάλπη είστε το ίδιο ανακουφισμένοι αφού κάνατε το καθήκον σας απέναντι στο έθνος.

 

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι με μάθατε και μένα έτσι. Όμως, παρόλο που με εκπαιδεύσατε με τον καλύτερο τρόπο για να γίνω ΝΕΟΕΛΛΗΝΑς πολιτης, δεν αφήσατε τίποτα όρθιο για να γκρεμίσω.

 

Εν κατακλείδι: συμφωνώ με όλα τα μέτρα που θα φάμε καθώς εσείς δώσατε την δυνατότητα με τις πολιτικές σας επιλογές να την γλυτώσουν οι πλούσιοι (πάντα εδώ και χρόνια). Όχι ότι θα σώσουν την Ελλάδα, αλλά γιατί θα έχει πλάκα. Θα ριξω πολύ γέλιο με τις γκρίνιες σας....

 

Τελος να σημειώσω για όσους θα τρέξουν να με πουν αναρχικό, χρυσαυγίτη ή οτιδήποτε άλλο: Δεν πιστεύω σε καμία παράταξη/κόμμα, σε κανέναν θεό, έιμαι λεύτερος. Και πλέον δεν αναγνωρίζω κανένα έθνος, πνίγηκε στα σκατα σας.

 

Ελπίζω να έγινα ενοχλητικός, αφου τα καλά λόγια είναι πλέον μόνο για να χαιδεύουν αυτιά.

 

Με μεγάλη απογοήτευση,

Μιχάλης Μ.

18 χρονών.

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μιχάλη, ξέρεις γιατί κάτω από την υπογραφή σου, βάζεις και την ηλικία σου;

 

Το κάνεις διότι ήδη υποπτεύεσαι ότι στο μέλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις απόψεις και να απαλλαγείς από αυτό το καταγγελτικό ύφος. Απλά, δεν ξέρεις αν θα χρειαστεί να το κάνεις επειδή η κατάσταση θα έχει όντως αλλάξει, ή αν θα έχεις αλλάξει εσύ προς το χειρότερο.

 

Ότι από τα δύο και αν συμβεί, να είσαι προετοιμασμένος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό κι εσύ χρησιμοποιείς αυτή την υπογραφή;

 

Η παραπάνω άποψη δεν με αντιπροσωπεύει πλέον.
;D

 

Μιχάλη αυτά που λες είναι έτσι, και δεν αλλάζουν... Καλούμαστε οι πιτσιρικάδες να τα αλλάξουμε, και η γκρίνια ή η κριτική προς τους μεγαλύτερους δεν έχουν κανένα νόημα...

 

Καλα κάνεις και συνειδητοποιείς αυτά τα πράγματα, αλλά πρέπει να περάσεις στην πράξη... Μη ρωτήσεις ποια είναι αυτή, θα φανεί στην πορεία...

 

Φιλικά, Μάριος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιχάλη;

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, και νομίζω αρκετοί εδώ μέσα. Σκέψου το Βασίλη που ζέι στην Καρδίτσα και ακολουθεί το όνειρό του για παράδειγμα...

 

Ξεχνάς όμως τον εαυτό σου σε αυτή τη φράση: "...πνίγηκε στα σκατα σας...". Τα σκατά ΜΑΣ Μιχάλη, όλων μας. Και του μπαμπά μου αν θες, και του δικού σου (μετά από δικό σου σχόλειο).

 

Ξεχνας επίσης ότι κι εσύ, όπως όλοι μας, ξέρεις μόνον να κατηγορείς. Και μάλιστα από την καθαρότερη θέση που μπορεί να υπάρχει: Αυτού που δεν έχει (πολύ-)δουλέψει, αυτού που δεν έχει κάνει εφορία ακόμη, αυτού που ασχολείτε με τις εξετάσεις του, και πολύ καλά κάνει. Του αθώου. Και πολύ καλά κάνεις και μας κατηγορείς ότι σε μάθαμε έτσι, γιατί είναι αλήθεια, απόλυτη αλήθεια. Αλλά μιας και το ξέρεις δεν κάνεις και το παραπέρα βήμα, μπας και αλλάξει κάτι; Τι λες κι εσύ;

 

ΕΔΙΤ: Ότι λέει και ο Μάριος! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη respect!

Η γενιά των γονιών μας είναι η πιο άθλια, ύπουλη, λιγούρικη και σκ@τένια γενιά ανθρώπων που πέρασαν απ' αυτόν τον έρημο τόπο. Πληρώνουμε την απληστία και την λιγούρα τους που κατέστρεψε τα πάντα εδώ μέσα. Τα φάγανε όλα και δεν αφήσαν τίποτα για 'μας, να πιαστούμε από κάπου και να ξεκινήσουμε. Λαμόγια, αλήτες, γλείφτες, χαμερπείς, ζητιάνοι, χειροκροτάκηδες. Τους σιχαίνομαι! Καλά να πάθουν τώρα που στα σαράντα, στα πενήντα και στα εξήντα τους μένουν άνεργοι καταχρεωμένοι και χαροκαμμένοι. Φάτε μόνοι σας τα σκ@τά που γεμίσατε τον τόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το τι θα κάνω θα το δέιξει ο χρόνος, γιαυτο ότι και αν πω δεν είναι με σιγουριά και είναι επίφοβο.

 

Πάντως πιστεύω πως στην Ελλαδα η γκρίνια(και εγώ ακόμα γκρινίαζω γιατι γκρινιάζουν οι άλλοι  ;D ) είναι περισότερη απο την δουλειά.

Έχω προσπαθήσει να δω πως "βγαίνουν τα λεφτά" και έχω δει οτι είναι δυσκολο.

 

Όμως προσπαθώ να αλλάξω την κατάσταση και το να κάνω όσους "μεγάλους" νομίζουν πως είναι σωστοί απέναντι στο κράτος, τα παιδιά τους ή και τους ίδους τους τους εαυτούς να το ξανασκεφτούν φαίνεται σαν καλός τρόπος για να ξεκινήσω..

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ελλάδα όλοι την καταντήσαμε έτσι.

Και πραγματικά,λεμε για οικονομική κρίση αλλά θα έλεγα τώρα τπτ. Κάθε βράδυ σε όλα τα κέντρα της αθήνας γίνεται χαμός,ποια οικονομική κρίση?

που είναι?Τι συμβαίνει?Πότε χτύπησε?Γιατί δεν την έχει καταλάβει κανείς?

Α ναι,γτ τα λεφτά του έλληνα είναι μαύρα και η οικονομική κρίση φαίνεται μόνο επειδή δεν εχει η κυβέρνηση να ψηφίσει τα δάνεια. Γιατί άραγε?Α ναι. Γιατί ενώ είχαμε λεφτά μάλλον τα φάγανε. Ποιοί τα φάγανε? Όλοι. Ποιοί όλοι? Κανείς.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

(sorry 3 ωρη πρόβα και άλλες 4 ώρες ασκήσεις κιθάρας, μαζί με ένα κύμα νευρικότητας κάθε φορά που διαβάζω για την κατάσταση που φέρανε την χώρα μας....α ρε Ελλάδα)

 

Επίσης είμαι εργαζόμενα νιάτα και φοιτητής κ απ'όλα. Όταν θες και μπορείς,μια χαρά βγαίνουν λεφτά. Ανεργιά???Που φωνάζουν όλοι???Που είναι?Όταν βαριέται κάποιος να ψάξει δουλειά?Γίνε ταμίας σε σουπερμάρκετ μέχρι να βρεις για το πτυχίο σου. Εγώ είμαι φοιτητής γεωλογίας και στην σχολή μας τα έχουν κάνει τσουρέκια "δεν θα βρείτε δουλειά ποτέ " και τέτοια. Κι όμως,3 θέσεις βλέπω σε μια επιχείρηση που δουλεύει φίλος,γτ δεν έχει γεμίσει καμία εδώ και 2 μήνες???Που κανονικά εάν όντως υπήρχε ανεργία,θα έπρεπε ΄να εχουν πέσει όλοι επάνω???(και μιλάω για ΓΕΡΕΣ θέσεις,όχι γραφείο και 500 ευρω το μήνα).

Κλειστές τηλεοράσεις και θα ηρεμήσει η ζωούλα μας!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκρινίαζω γιατι γκρινιάζουν οι άλλοι

 

Όχι, μην το κάνεις αυτό, δε λέει...

 

το να κάνω όσους "μεγάλους" νομίζουν πως είναι σωστοί απέναντι στο κράτος, τα παιδιά τους ή και τους ίδους τους τους εαυτούς να το ξανασκεφτούν φαίνεται σαν καλός τρόπος για να ξεκινήσω..

 

Έτσι κι έτσι... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστές τηλεοράσεις και θα ηρεμήσει η ζωούλα μας!

 

Πολύ καλή ιδέα... Τελευταία εφαρμόζω ένα επαναστατικό σύστημα. Ανοίγω την τηλεόραση πριν φύγω από το σπίτι (για να μην έχει απόλυτο σκοτάδι) και την κλείνω όταν ξαναγυρνάω... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιχάλη respect!

Η γενιά των γονιών μας είναι η πιο άθλια, ύπουλη, λιγούρικη και σκ@τένια γενιά ανθρώπων που πέρασαν απ' αυτόν τον έρημο τόπο. Πληρώνουμε την απληστία και την λιγούρα τους που κατέστρεψε τα πάντα εδώ μέσα. Τα φάγανε όλα και δεν αφήσαν τίποτα για 'μας, να πιαστούμε από κάπου και να ξεκινήσουμε. Λαμόγια, αλήτες, γλείφτες, χαμερπείς, ζητιάνοι, χειροκροτάκηδες. Τους σιχαίνομαι! Καλά να πάθουν τώρα που στα σαράντα, στα πενήντα και στα εξήντα τους μένουν άνεργοι καταχρεωμένοι και χαροκαμμένοι. Φάτε μόνοι σας τα σκ@τά που γεμίσατε τον τόπο!

Κώστα;

 

Η γενιά των γονιών σου πέρασε και μια Χούντα φαντάζομαι. Η γενιά των δικών μου πέρασε και Κατοχή. (ο πατέρας μου είναι γεννημενος το '36).

 

Ας το πω και σε αυτό το θρεντ. Για να σας δω τι θα κάνετε για να σώσετε ΕΣΕΙΣ (με 'εμάς') την χώρα ρε μάγκες, που τρελλαθήκατε στο βρίσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου