Προς το περιεχόμενο

Η δική μου άποψη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνυπογράφω.

Γιάννης Μ.

52 ετών.

Τι συνυπογράφεις? Για σένα λέει...

 

Συνυπογράφω.

Νικος Φ.

44 ετών.

Εσύ τη γλυτώνεις, γιατί δεν έχεις μπεί στα 50 ακόμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως, αν κάποιος μπορούσε να απομακρυνθεί από το πανηγύρι και να παρατηρήσει τον χαμό από κάπου "ψηλά" θα έσκαγε στα γέλια. Από την μια έχουμε αυτούς που γκρινιάζουν, φωνάζουν για τα εγκληματικά λάθη των προηγούμενων, από την άλλη έχουμε αυτούς που λένε πιο "πολιτισμένα" οτι η γκρίνια δεν οφελεί αλλά μαγκιά είναι τα έργα, στο background έχουμε τον απλό καθημερινό έλληνα που νομίζει οτι άπαξ και κάποιος πάει να του αλλάξει τις συνήθειές του που "κέρδισε με το σπαθί του" έχει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεται και παντού μια περιρρέουσα θεωρία που κατηγορηματικά λέει όλα τα γνωστά. Σωστό στρουμφοχωριό στο πιο grown up.

 

Προ ημερών και κατά την διάρκεια των κεντρικών δελτίων, είχε έρθει σπίτι ένας φίλος Δανός ο οποίος μένει Ελλάδα εδώ και κάποια χρόνια. Όταν έπαιξε η είδηση ότι για τους επίορκους εφοριακούς θα γίνεται δήμευση περουσιακών στοιχείων μέχρι εκδίκασης και εφόσον αποδειχθούν οι κατηγορίες τα περουσιακά στοιχεία θα περιέλθουν στο κράτος και μετά από την κραυγή ανακούφισης "Επιτέλους" που αναφώνησα, ο φίλος έκανε την απλή ερώτηση "Μα καλα, αυτή δεν είναι η νορμάλ διαδικασία;"

 

Οπότε κύριοι, τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά όσο και να μην θέλουμε ή δεν μπορούμε να το δεχτούμε. Δεν χρειάζεται να ξανανακαλύψουμε τον τροχό, αρκεί να κάνουμε ότι ο υπόλοιπος πολιτισμένος κόσμος κάνει εδώ και χρόνια. Και η άποψη ότι εδώ είναι Ελλάδα και όχι Ευρώπη οπότε τα ίδια δεν μπορούν να εφαρμοστούν, δεν είναι τίποτε άλλο από μια φτηνή δικαιολογία που χρησιμοποιούμε μόνο και μόνο για να αποφύγουμε το απαραίτητο και το αναπόφεκτο.

 

Αρα δεν χρειάζεται να γκρινιάζουμε άλλο. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι ... αντιγραφή.

 

Και μην νομίζεται ότι μόνο οι κανόνες λειτουργίας του κράτους πρέπει να αλλάξουν. Αυτό θα ήταν εύκολο και θα διατηρούσαμε την αγαπημένη συνήθειά μας, την γκρίνια. Πάνω απ' όλα και πρίν απ' όλα πρέπει να αλλάξουμε εμείς, να μάθουμε να αναγνωρίζουμε τα ελληνικά χαρακτηριστικά μας, αυτομάτως να τα πετάμε στα σκουπίδια και να ρίχνουμε μια κλεφτή ματιά στο τι κάνουν οι πραγματικά πολιτισμένοι. Και δεν χρειάζεται να υποστηρίξω την άποψη αυτή, τα τριάντα προηγούμενα χρόνια μιλάνε από μόνα τους.

 

Και ναι δυστυχώς, το σύστημα "Έλληνας" απέτυχε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπογράφω κι εγώ (38 ετών). Αλλά ίσως τα πράγματα εξαρτώνται τελικά από την οπτική γωνία από την οποία τα βλέπεις. Και παραθέτω αυτούσιο το γεμάτο θετικά μηνύματα e-mail που έλαβα από ένα φίλο σήμερα...

 

"Σας παρουσιάζω αναλυτικά τους 10 λόγους που άλλαξαν τη ζωή μου τον τελευταίο χρόνο με αποτέλεσμα να έχω χεστεί στο χρήμα λόγω της πολύ καλής οικονομικής πολιτικής που με ανάγκασε να εξοικονομήσω χρήματα και είναι ωφέλιμη για μένα, για εσάς, για όλους μας..."!

 

1. Έκοψα το... τσιγάρο (έκανα 2 πακέτα την ημέρα..)

2. Έκοψα το φαγητό απ' έξω (Goody's σε πακέτο κάθε μέρα)

3. Έκοψα το αυτοκίνητο (χρησιμοποίησα τις γ....τες μαζικές μεταφορές)

4. Πούλησα το αυτοκίνητο (εξοικονόμησα 4.000 ευρώ από την πώληση)

5. Έκοψα τις εξόδους (ήθελα 50 ευρώ κάθε Παρασκευή)

6. Έκοψα τη σύνδεση του κινητού (έχω κάρτα και κάνω αναπάντητες)

7. Έκοψα τις άμεσες επαφές με φίλους (και το chat καλό είναι.)

8. Σταμάτησα να αγοράζω ρούχα

9. Σταμάτησα να κάνω και δώρα (εννοείται)

10. Με χώρισε η γκόμενα μου (λογικό)

 

Η «σούμα»

1. Τσιγάρο: 6 ευρώ Χ 365 μέρες = 2.190 ευρώ

2. Goody's: 5 ευρώ Χ 365 μέρες= 1.825 ευρώ

3. Βενζίνη: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ

4. Πώληση αυτοκινήτου: 4.000 ευρώ

5. Clubing: 50 ευρώ Χ 52 εβδομάδες= 2.600 ευρώ

6. Σύνδεση κινητού: 40 ευρώ Χ 12 μήνες= 480 ευρώ

7. Φίλοι: 52 καφέδες Χ 4 ευρώ= 208 ευρώ

8. Ρούχα: 500 ευρώ

9. Δώρα: 500 ευρώ

10. Γκόμενα - Χωρισμός: Αξία ανεκτίμητη!!!

 

Αποτέλεσμα:

Δεκατέσσερις χιλιάδες εννιακόσια τρία ευρώ (14.903)!

Για να μην αναφέρω και ότι γλίτωσα από:

1. Καρκίνο πνευμόνων

2. Διαιτολόγο

3. Τροχαία

4. Εφορία

5. Αλκοτέστ

6. Φλυαρία

7. Παρεξηγήσεις

8. Κινέζικες απομιμήσεις

9. Υποχρεώσεις

10. Γκρίνια, προφυλακτικά και ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...

 

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

relayer?...εσυ εισαι παιδι μου?

 

 

Αχ μα είσαι τόσο αστείος ρε rolandius ακόμα κρατάω την κοιλιά μου από το πολύ γέλιο, να σκάσεις, μπα σε καλό σου... Anyway δεν είμαι εγώ, είναι ο φίλος που μου έστειλε το mail...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου