Προς το περιεχόμενο

Γιάννη Συγνώμη…


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Γιάννη (Yameth) συγνώμη… για αυτό το post. Όμως το γράφω με ψυχραιμία και ο σκοπός μου δεν είναι να αναμοχλεύσω τα μίση και τα πάθη. Και για αυτό τον λόγο θα σας παρακαλέσω να επιδείξετε όλοι την δέουσα ψυχραιμία και να μην αρχίσετε να εκτοξεύετε μύδρους. Ζητάω συγνώμη από τον Yameth γιατί καταλαβαίνω ότι ένα post επί των γεγονότων θα μπορούσε να παρεκτραπεί… Όμως στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που πλέον μου έχει απομείνει, γιατί έχω εξαναγκαστεί να δουλεύω νυχθημερόν, θα ήθελα να δηλώσω ένα πράγμα: Την απίστευτη ΝΤΡΟΠΗ που νοιώθω για το επάγγελμα μου… γιατί είμαι δημοσιογράφος και μόνο και μόνο σαν βιοποριστική ιδιότητα, βρίσκομαι στον ίδιο κουβά με αυτά τα αργυρώνητα ανθρωπόμορφα, τους χαφιέδες «συναδέρφους» μου. Είναι ανείπωτη η ξεφτίλα που νοιώθω παρακολουθώντας ανθρώπους που είναι σε συγκεκριμένα «μισθολόγια» να τολμάνε να εκστομίζουν αυτά που εκστομίζουν… Θλίβομαι που ανήκω σε αυτήν την άθλια συνομοταξία υπανθρώπων, των «συσκοτιστών» και ανήθικων- έστω και αν αυτό είναι σαν επαγγελματική ιδιότητα. Είναι απίστευτη η ξεφτίλα της Ελληνικής «δημοσιογραφίας» σήμερα… Μια από τις πιο μαύρες ημέρες της… Και δυστυχώς θα ακολουθήσουν πολλές ακόμα

 

ΥΓ: Φυσικά δεν περιμέναμε τα σημερινά για να αποκαλυφθεί η βρώμα της φάρας μου… Απλά πλέον δεν κρατάμε ούτε τα προσχήματα…       

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δυσκολη φαση που ειμαστε κοινωνικα, οικονομικα, πολιτιστικα κτλ κτλ. ο καθενας πρεπει να κανει την αυτοκριτικη.

Respect και απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Terry

 

Τι σκοπο εχεις απο δω και περα φιλε μου?

Εισαι σε θεση να βγεις και να καταγγειλεις επισημα απο την θεση την οποια βρισκεσαι οποιονδηποτε προσπαθει να αναπαραξει  την ιδια κοινωνικη ανισορροπια που εχουμε

στην Ελλαδα?

 

Εισαι σε θεση να πολεμησεις το ιδιο το συστημα που σου δινει να φας ?

Εισαι σε θεση εσυ και οι αλλοι αφυπνισμένοι συνάδελφοι σου να συνεχισουν τον αγωνα?(οσο μπορουν τουλαχιστον απο την θεση που βρισκονται...)

Και οχι να τον θαψουν οπως σε αλλες περιπτωσεις?

'Η απλα σε ενα μηνα θα εχουν ξεχαστεί τα παντα για ακομα μια φορα?

 

 

Μπραβο σου παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Terry

 

Τι σκοπο εχεις απο δω και περα φιλε μου?

Εισαι σε θεση να βγεις και να καταγγειλεις επισημα απο την θεση την οποια βρισκεσαι οποιονδηποτε προσπαθει να αναπαραξει  την ιδια κοινωνικη ανισορροπια που εχουμε

στην Ελλαδα?

 

Εισαι σε θεση να πολεμησεις το ιδιο το συστημα που σου δινει να φας ?

Εισαι σε θεση εσυ και οι αλλοι αφυπνισμένοι συνάδελφοι σου να συνεχισουν τον αγωνα?(οσο μπορουν τουλαχιστον απο την θεση που βρισκονται...)

Και οχι να τον θαψουν οπως σε αλλες περιπτωσεις?

'Η απλα σε ενα μηνα θα εχουν ξεχαστεί τα παντα για ακομα μια φορα?

 

 

Μπραβο σου παντως!

Όχι φίλε μου... δεν έχω καμία δυνατότητα και αυτό ξέρεις είναι και το πιο εκνευριστικό. Δυστυχώς στην ίδια μοίρα είναι και φίλοι- συνάδερφοι μου, που ατυχώς για αυτούς (καθώς είναι τηλεοπτικοί) υφίστανται τον καθημερινό κανιβαλισμό/ τραμπουκισμό της «αμερόληπτης ενημέρωσης». Το θέμα λοιπόν, όπως πολύ σωστά έθιξες είναι αυτό: Να μην ξεχάσουμε γιατί αν συμβεί θα είμαστε πιο «ένοχοι και από τον διάβολο». Έχουμε καθήκον να θυμόμαστε...  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου... δεν έχω καμία δυνατότητα

 

The blue pill will leave us as we are, in a life consisting of habit, of things we believe we know. We are comfortable, we do not need truth to live.

 

 

The red pill is an unknown quantity. We are told that it can help us to find the truth. We don't know what that truth is, or even that the pill will help us to find it.

 

I choose the RED...

 

Μην ξεχνάτε να αγωνίζεστε με κάθε τρόπο...

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Terry, παρά το γεγονός ότι σήμερα αυτό συζητούσα με συναδέλφους σου και τουλάχιστον άλλος ένας παραδέχτηκε εκφράζοντας την ντροπή του, ότι το δημοσιογραφικό κατεστημένο είναι μέρος του σημερινού προβλήματος με αποκορύφωμα το σημερινό απεργιακό show, σου βγάζω το καπέλο για την τοποθέτηση και μου αρκεί το γεγονός ότι κάποιοι, έστω λίγοι, συνειδητοποιούν το βούρκο που έχουμε δημιουργήσει. Είναι πολύ σημαντικοί αυτοί οι Ελληνες.

 

Λειτούργημα σου λέει... Και αυτοί λακέ(ρ)δες του κομματικού κατεστημένου είναι που χωρίς αυτό, δεν έχουν λόγο να αρθρώσουν και αισθάνονται το έδαφος να χάνεται απ' τα πόδια τους, αφού ούτε μια ξένη γλώσσα δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι πολιτικοί συντάκτες για να πάρουν την είδηση από πρώτο χέρι και όχι να σπεκουλάρουν σχολιάζοντας το σπασμένο τηλέφωνο που άκουσαν. Τόσο καιρό οι εξωτερικές ειδήσεις είχαν την εξής αντιμετώπιση: "...ήταν οι εξωτερικές ειδήσεις (χασμουρητό...). Και τώρα ας επανέλθουμε στα δικά μας (με σοβαρό, συνοφρυωμένο τόνο). Στο στούντιο έχουμε τον αντιδήμαρχο Κωλοπετινίτσας κύριο Χατζηπαπάρα..."

 

Και τώρα έσκασε το καζάνι και είδαν ότι δεν ζούμε μόνοι μας αλλά εξαρτώμεθα και από τις συναλλαγές και τις σχέσεις μας με τους "ξένους". Που βάλανε χέρι στην τσέπη μας (οι ξένοι; ) και ξαφνικά μας λένε τα σύκα - σύκα. Κι αυτοί δεν είναι σε θέση να πάρουν μια συνέντευξη από την "τρόϊκα" για να διασταυρώσουν τι θα μας συμβεί! Βράστα...

 

Καιγότανε ο κόσμος σήμερα και ο πρόεδρΑς που κατέβασε την αρμάδα των δημοσιογράφων στο δρόμο, το μόνο που ήξερε να πεί ήταν ότι το τάδε κόμμα περιφρουρούσε την πορεία του. Εμ... βέβαια τι άλλο να πει. Οτι έπρεπε να σκεφτεί το επάγγελμα - λειτούργημα του δημοσιογράφου, που μόνο σήμερα έπρεπε να δουλεύει αφού προμηνύονταν γεγονότα; Να σκεφτεί ότι δουλειά του δημοσιογράφου είναι να κάνει ρεπορτάζ μεταφέροντας την είδηση; Να την διασταυρώσει; Να λειτουργεί ανεξάρτητα;

 

Άστο καλύτερα. Βρωμάει απ' όπου κι αν το πιάσεις. Γι αυτό οι "κερδοσκόποι" δεν έχουν και πολύ άδικο όταν λένε... μα οι Ελληνες πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία. Ολόκληρο τρόπο ζωής. Πως θα γίνει αυτό; Και νααα... τα σπρεντς.

 

Ευχαριστούμε πολύ Terry.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου