Προς το περιεχόμενο

Από πότε ο thomann ζητάει να "δει" την κάρτα πληρωμής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά...

  συνοπτικά, λοιπόν, ένας φίλος ήθελε να αγοράσει ένα ταμπούρο από Τhomann, το οποίο θα έστελνε σε διαφορετικό όνομα και διεύθυνση από του ιδίου. Το παλληκάρι δεν έκανε register αλλά πήγε να κάνει απ ευθείας την παραγγελία (αυτό το λέω γιατί από κει ίσως προέρχεται το πρόβλημα). Από το thomann του ζήτησαν, αρχικά, ταυτοποίηση των στοιχείων του. Ο φίλος μου έστειλε σκαναρισμένο το δίπλωμα οδήγησής του, έπειτα όμως του ζήτησαν κι ένα αντίτυπο της κάρτας μπρος-πίσω με κρυμμένο τον αριθμό κτλ. Ο φίλος μου απάντησε, "Ευχαριστώ, αλλά θα ψάξω να το αγοράσω από αλλού!", εμφανώς εκνευρισμένος γιατί απλά δεν ήθελε να στείλει τις δύο όψεις της κάρτας του (και δίκιο είχε κατά τη γνώμη μου). 

Η κάρτα που θα χρησιμοποιούσε ήταν η ίδια που έχω χρησιμοποιήσει κ γω επανηλειμμένα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

  Άλλαξε κάτι στον τρόπο αγορών του thomann? Από πότε τόση ταυτοποίηση χωρίς λόγο?

 

  Επίσης ένα δεύτερο που με παραξένεψε είναι ότι ο φίλος μου, στα mail, δεν μιλούσε με τον Αγγελόπουλο, αλλά με κάποιον Γερμανό υπάλληλο (δεν έγραψε στο mail, απ' ότι είδα, οτι είναι από Ελλάδα, αλλά το όνομα νομίζω ότι είναι ενδεικτικό).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πριν κανα 2-3 χρόνια, οταν έκανα την πρώτη μου παραγγελία μου είχε ζητήσει να του στειλω σκαναρισμενη ταυτότητα και καρτα, χωρίς να φαίνονται τα νούμερα και ο αριθμος ταυτότητας.. απο εκει και πέρα στις εκατοντάδες παραγγελίες που έχω κάνει ( ;D) δεν μου ξαναζήτησαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα γινοταν αυτο και το κανουν τα περισσοτερα online καταστηματα.

 

Γιατι εκνευριστηκε τοσο πολυ ο φιλος σου? Τελικα απο κει που το πηρε του ζητησαν τα ιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα γινοταν αυτο και το κανουν τα περισσοτερα online καταστηματα.

 

Γιατι εκνευριστηκε τοσο πολυ ο φιλος σου? Τελικα απο κει που το πηρε του ζητησαν τα ιδια?

 

Γιατί δεν ήθελε να στείλει τις δύο όψεις της κάρτας του σκαναρισμένες, θεωρώντας το επικίνδυνο για τα δεδομένα της κάρτας του. Να πω την αλήθεια, το παλληκάρι δεν αγόρασε τώρα πρώτη φορά από το ίντερνετ οπότε υποθέτω οτι η όλη διαδικασία ταυτοποίησης του φάνηκε κάπως και γι αυτό αποφάσισε να μην αγοράσει από κει! Πάντως από την προσωπική μου εμπειρία και έχοντας αγοράσει από τον thomann γύρω στις 7-8 φορές, ποτέ δε μου έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο (ούτε την πρώτη φορά) γι αυτό και η απορία μου!

 

Το ταμπούρο το πήρε από e-bay τελικά χωρίς να του ζητήσουν στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1) Απολύτως λογικό.

 

2) Λες ότι:

Η κάρτα που θα χρησιμοποιούσε ήταν η ίδια που έχω χρησιμοποιήσει κ γω επανηλειμμένα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό φίλε είναι παράνομο εκτός κι αν έχεις το ίδιο ονοματεπώνυμο με τον φίλο σου.

Ειδικά για online shop.

 

edit. Από τέτοιες λεπτομέρειες (ασφαλείας) καταλαβαίνεις και τη σοβαρότητα.

 

3) Πήγαινε να αγοράσεις ο ίδιος, για παράδειγμα από το Πλαίσιο και ζήτησε να πληρώσεις με κάρτα. Εννοείται ότι θα σου ζητήσουν ταυτότητα, απλά και μόνο για να πιστοποιηθούν τα στοιχεία (νόμιμος κάτοχος) της κάρτας. Για να μην σου πω ότι θα ελέγξουν και την υπογραφή της κάρτας με της ταυτότητα.

 

Αυτό λέει η λογική και μάλλον είναι και το σωστό. Εσύ τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που θα χρησιμοποιούσε ήταν η ίδια που έχω χρησιμοποιήσει κ γω επανηλειμμένα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

αρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ εκαναν και ζητησαν και τα στοιχεια του και την καρτα,μια και με τη δικη σου καρτα ηθελε να ψωνισει αυτος,κατι που δεν γινεται.

 

Γενικα οταν μας ζητανε την καρτα μας και αλλα στοιχεια εξασφαλισης το κανουν ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ και οχι για να μας ταλαιπωρησουν,μια τετοια αντιμετωπιση δειχνει μια ΣΟΒΑΡΗ επιχειρηση (αλλα ως Ελληνες εχουμε μεσα μας τη μανια της καταδιωξης και τα βλεπουμε ολα "καπως")

 

Γιατί δεν ήθελε να στείλει τις δύο όψεις της κάρτας του σκαναρισμένες, θεωρώντας το επικίνδυνο για τα δεδομένα της κάρτας του.

 

την ΠΙΣΩ πλευρα της καρτας μας ετσι κι αλλοιως την δηλωνουμε ΠΑΝΤΑ  μια και πρεπει να βαλουμε το security number (3 digits) για να ολοκληρωθει η αγορα.

 

Εννοείται ότι θα σου ζητήσουν ταυτότητα, απλά και μόνο για να πιστοποιηθούν τα στοιχεία (νόμιμος κάτοχος) της κάρτας. Για να μην σου πω ότι θα ελέγξουν και την υπογραφή της κάρτας με της ταυτότητα.

 

εγω πλεον δεν ψωνιζω απο επιχειρησεις που ΔΕΝ κανουν αυτο που περιγραφεις,δειχνει ερασιτεχνισμο & αδιαφορια για τον πελατη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Λες ότι:

Η κάρτα που θα χρησιμοποιούσε ήταν η ίδια που έχω χρησιμοποιήσει κ γω επανηλειμμένα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό φίλε είναι παράνομο εκτός κι αν έχεις το ίδιο ονοματεπώνυμο με τον φίλο σου.

Ειδικά για online shop.

 

edit. Από τέτοιες λεπτομέρειες (ασφαλείας) καταλαβαίνεις και τη σοβαρότητα.

 

 

Όχι, κακή διατύπωση δικιά μου... κάρτα ίδιου τύπου εννοώ (Visa Κυπρου πχ), οχι η ίδια κάρτα αυτή καθ' αυτή. Θέλω να πω οτι η δικιά του κάρτα που χρησιμοποιήσε είναι αποδεκτή από το κατάστημα.

 

3) Πήγαινε να αγοράσεις ο ίδιος, για παράδειγμα από το Πλαίσιο και ζήτησε να πληρώσεις με κάρτα. Εννοείται ότι θα σου ζητήσουν ταυτότητα, απλά και μόνο για να πιστοποιηθούν τα στοιχεία (νόμιμος κάτοχος) της κάρτας. Για να μην σου πω ότι θα ελέγξουν και την υπογραφή της κάρτας με της ταυτότητα.

 

Αυτό λέει η λογική και μάλλον είναι και το σωστό. Εσύ τι λες;

 

Εννοείς δηλαδή ότι θέλουν να ελέγξουν αν είσαι ο νόμιμος κάτοχος της κάρτας? Αν είναι αυτό, ναι λογικό μου ακούγεται αλλά π.χ. σε μένα γιατί δεν το εξέτασαν ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά καιρούς ο Thomann προβαίνει σε τέτοιες πιστοποιήσεις είτε πρόκειται για παλιούς πελάτες είτε για καινούργιους, δεν έχει σημασία.

Σαφέστατα όπως ήδη επισημάνθηκε αποτελεί μέτρο ασφάλειας για τους πελάτες του.

Προσωπικά ψωνίζω από εκεί από το 2005 και μόνο από πέρυση έως φέτος μου έχουν ήδη πέντε φορές ποιστοποίηση της κάρτας μου.

Εξάλλου με κρυμμένο τον αριθμό δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα συν τα πρόσθετα μέτρα ασφαλείας που υπάρχουν από τις τράπεζες για την εκάστοτε κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  συνοπτικά, λοιπόν, ένας φίλος ήθελε να αγοράσει ένα ταμπούρο από Τhomann, το οποίο θα έστελνε σε διαφορετικό όνομα και διεύθυνση από του ιδίου.

Πέρα από τα όσα πολύ σωστά επισήμαναν οι άλλοι νοϊζιέροι έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα σοβαρά μαγαζιά δεν προχωράν παραγγελίες όπου η διεύθυνση αποστολής είναι διαφορετική από την διεύθυνση του κατόχου της κάρτας που είναι καταχωρημένη στην τράπεζα πριν κάνουν επιπλέον διασταύρωση στοιχείων. Έχω συναντήσει αρκετές φορές κάτι όπως "if your shipping address and your billing address are different ...". Αν κατάλαβα καλά ο φίλος σου παράγγειλε στο όνομά του, αλλά δε θα παραλάμβανε στη δηλωμένη του διεύθυνση ούτε καν θα ήταν ο ίδιος παραλήπτης. Μάλλον αναμενόμενο ήταν το double check του Thomann. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου