Προς το περιεχόμενο

πιασιμο μπαγκετας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την γνώμη μου το λάθος που κάνεις είναι το οτι δέν έχεις δάσκαλο... Πώς περιμένεις να μάθεις ένα όργανο απο μόνος σου χωρίς να σου μάθει κάποιος?  ???

 

σίγουρα βοηθάει να έχεις δάσκαλο αλλά αν δεν στρώσεις τον ποπό σου για να μάθεις τότε δύσκολα τα πράματα...

 

άσε που με τέτοια οικονομική κρίση.. που λεφτά για δάσκαλο :P

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Guys για λίγο νομίζω ότι υποτιμάτε την βοήθεια δασκάλου.

Ο καθένας μπορεί να πεί παίζω και τα πάω μαμάτα αλλά στο θέμα τεχνική δεν μπορείται να πείται ποτέ ότι είσται άριστοι αν δεν σας διδάξουν τον τρόπο.Η διδασκαλία είναι αναντικατάστατο προνόμιο απλά...πρέπει να βάλεις κόλο κάτω όπως είπε ο μεγάλος.

(Και αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όλοι πιστεύουν ότι τα drums τα μαθαίνεις καλύτερα αν τα πάς μόνος σου.Δεν τα μαθαίνεις καλύτερα απλά πας πιο γρήγορα στα εύκολα προσπερνώντας τα σημαντικά μικρολαθάκια και μόλις πας σε αυτά που θέλουν αυστηρή τεχνική τα βρίσκεις μπαστούνια)

Πάντως μεγάλε όσο πιο χαλαρά τόσο πιο καλά και σε ήχο αλλά και για τα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνώμη μου το λάθος που κάνεις είναι το οτι δέν έχεις δάσκαλο... Πώς περιμένεις να μάθεις ένα όργανο απο μόνος σου χωρίς να σου μάθει κάποιος?  ???

 

πρωτον λεφτα δεν υπαρχουν και δευτερον εχω ρωτησει παιδια που εχουν κανει μαθηματα και λενε οτι δεν μαθαινεις και τρομερα πραγματα, τους κλασσικους ρυθμους.Δηλαδη αν ξερω γω πας 3 χρονια ωδειο ναι μεν θα μαθεις τεχνικες κλπ απλα ο δασκαλος σου βαζει ορια πιστευω,δεν σε αφηνει να το ψαξεις το πραγμα,ενω αν παιξεις μονος σου θα μαθεις περισσοτερα(εννοειται πως δεν τους υποτιμαω υπαρχουν μερικοι true,απλα υπαρχουν και μερικοι ''λεφταδες'')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι ντραμερ

αλλα απ οσο ξερω τις μπαγκετες πρεπει να τις κρατας χαλαρα

οποιον κ απ τους 2 τροπους κρατιματος προτιμας(κλασσικο-jazz ή μοντερνο)

 

δεν πιστευω πως εχεις να ανησυχεις για κατι αν εισαι καινουριος

θεμα συνηθειας ειναι !

εμπειρια θελει !

 

και να θυμασαι κατι που ισχυει σε ολα τα οργανα

1 ωρα ασκησεων-παιξιματος καθε μερα για 7 μερες δεν ισουται με 7 ωρες ασκησεων-παιξιματος μεσα σε μια μερα

ο πρωτος φυσικα ειναι ο καλυτερος τροπος για να γινεις πιο σταθερος και αποδοτικος

 

επεισης να ξερεις πως αν κατι παει στραβα επανηλημενα στο παιξιμο σου

αρχησε να το παιζεις πιο αργα και σταδιακα αυξησε το ρυθμο μεχρι εκει που το θελεις(ισως και παραπανω για να το κατεχεις τελεια στο χαμηλοτερο ρυθμο που θες)

 

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εχω παθει τωρα τελευταια.

... το τώρα τελευταία υποδηλώνει μυικό κάματο,που όσο μεγαλώνει τόσο πιο σφιχτά θα κρατά την μπαγκέτα.Φαύλος κύκλος...

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο οσον αφορα τα ντραμς δεν ισχυει.δεν ειναι απαραιτητος ο δασκαλος απ'οτι παρατηρω και σε αλλους ντραμερ.το βλεπω και σε μενα που χωρις βοηθεια απο δασκαλο και τα λοιπα παιζω 3 χρονια και εχω μεγαλυτερη εξελιξη απο αλλους που πανε σε ωδεια κτλ.Απλα κατα την γνωμη μου αυτο που πρεπει να κανει καποιος ειναι να παρατηρει αλλους ντραμερ για τα βασικα-όπως πιασιμο μπαγκετας  ;D - αλλα και για τεχνικες συγκεκριμενες και επειτα το βασικο ειναι να εχει πολυρυθμια στο παιξιμο του 

 

;D ;D ;D ;D

Όσον αφορά και την Ιατρική, δέν χρειάζεται να πάς στο πανεπιστήμιο για να γίνεις γιατρός. Έχω αρκετά φιλαράκια στην σχολή που μου λένε οτι τους μαθαίνουν παπαριές. Έτσι κι εγώ κατέληξα πως για να γίνεις γιατρός, το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλεις μια άσπρη ποδιά, ακουστικά στ΄αυτιά γυαλιά χαμηλά στην μύτη, σοβαρό ύφος και να διαβάσεις και μερικά συγγράμματα που μπορείς να βρείς άφθονα στο ίντερνετ. Άν πρόκειται να γίνεις χειρούργος καλά θα κάνεις να βλέπεις και βιντεάκια στο γιουτούμπ. Οι δέ ιατρικές σειρές που παίζει η τηλεόραση τα απογεύματα, να σου πω οτι βοηθάνε και με το παραπάνω στην αποστήθιση της ορολογίας. Κι εγώ έτσι έμαθα άλλωστε. Και μπορώ να σου πώ οτι είμαι καλύτερος γιατρός απο όσους τελείωσαν αυτή την βοϊδοσχολή του Πανεπιστημίου της Αθήνας. Για της Θεσσαλονίκης άσε πιά... δέν το συζητάω...  Και επειδή, στο λέω άλλωστε για δεύτερη φορά σε λίγες γραμμές, έμαθα πιό γρήγορα,( Νομίζω σε 3 χρόνια απο τότε που εξέτασα πρώτη φορά καποιον) και σίγουρα καλύτερα απο αυτούς τους πανεπιστημιακούς σπασίκλες, σου συνιστώ να ακολουθήσεις τον τρόπο μου για να μήν χάσεις 10 -12 χρονάκια απο την ζωή σου σάν αυτούς τους μ@λ@κες... ;D ;D ;D

 

Το κειμενάκι μου μέσα σε χαμόγελα για να μήν παρεξηγηθώ, και για να δηλώσω οτι είναι αστείο.

Να σου πώ μόνο πολύ φιλικά οτι έτσι διαβάζω και το δικό σου πόστ...

Διότι φίλε μου, και μήν με παρεξηγήσεις, πως μπορείς να κρίνεις τον εαυτό σου και την πρόοδό σου όταν ΔΕΝ ξέρεις το όργανο ? Δέν ξέρω άν ξέρεις ήδη κάποιο άλλο όργανο και ξέρεις έστω μουσική.

Κανείς δέν μπορεί να βαθμολογεί τον εαυτό του σε σύγκριση με τους άλλους  και να λέει εγώ έκανα μεγαλύτερη πρόοδο.

Ο μόνος που θα μπορούσε να κάνει τέτοια αξιολόγηση είναι ο δάσκαλός σας υπο την προυπόθεση πως ξέρει απο την αρχή όλους τους μαθητές του.

Πόσο μάλλον άν κάποιος ΔΕΝ ξέρει μουσική και κρίνει την πρόοδο αυτών που ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ, και μάλιστα με μέθοδο, κρίνοντας ταυτόχρονα και τον εαυτό του!

Σάν να λέμε οτι μαθαίνεις Αγγλικά με μια μέθοδο άνευ διδασκάλου, και μετά εξετάζεις τον εαυτό σου ΚΑΙ τους φίλους σου που πάνε στο φροντιστήριο

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά την κατάσταση "δέν υπάρχουν λεφτά", αλλά ακόμα κι έτσι, έστω μία ώρα τον μήνα με ένα δάσκαλο θα έδινε υλικό σε κάποιον για μελέτη ( Το πολύ σωστό δηλαδή στρώνω τον κώλο μου κάτω και μελετάω). Λίγο είναι αλλά καλύτερο απο το τίποτα. Και μήν μου πεί κανείς οτι δέν έχει 20 € το  μήνα χαρτζηλίκι... Κόβεις απο τον καφέ ή το σινεμά, και μαθαίνεις μουσική. Έτσι κάπως μάθαμε όλοι. Κι όσοι κάνανε το λάθος να "μάθουν μόνοι τους" το πλήρωσαν με χρόνο και χρήμα πολλαπλάσιο αργότερα για να διορθώσουν τα κακώς κείμενα... Πίστεψέ με...

Η ευθύνη του να γράφει κάποιος ένα πόστ σε αυτό το φόρουμ που διαβάζεται από ανθρώπους που πραγματικά θέλουν να μάθουν και αγωνιούν για βοήθεια, είναι μεγάλη. Γι αυτό το λόγο μπαίνω στην διαδικασία να γράψω ένα τοσο μεγάλο πόστ.

Ο δάσκαλος, καθηγητής , ωδείο κλπ ανοίγει τον δρόμο.

Η μελέτη είναι ο τρόπος για τον μαθητή για να διασχίσει τον δρόμο αυτό.

Το ξαναλέω... πάντα με καλή διάθεση, με γνώση του τι λέω και με μια ζωή εμπειρία.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιμπτωντως στοχευω στην ιατρικη(ειμαι μαθητης) ;D

παντως το οτι ειπα οτι εχω κανει μεγαλυτερη προοδο δεν το ειπα για εγωιστικους λογους ουτε για να δειξω οτι ειμαι ξερολας ή ταλεντο,απλα πιστευω οτι ειδικα για το συγκεκριμενο οργανο δεν ειναι ακρως απαραιτητος καποιος καθηγητης.Σιγουρα χρησιμες ειναι καποιες υποδειξεις στα πρωτα μουσικα βηματα καποιου αλλα αν υπαρχει φαντασια και ορεξη,μονος του κανεις βρισκει την ακρη.Και μην συγκρινουμε ιατρικη-ντραμς. Αλλο να διασκεδαζεις,αλλο να σωζεις ζωες

φιλικα Αγγελος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ όσον στοχεύεις και στη Ιατρική Άγγελε τότε το παράδειγμά μου είναι συμπτωματικά ακόμα πιο εύστοχο.

Η μουσική νεαρέ μου φίλε είναι ταυτόχρονα Τέχνη και Επιστήμη.

Η διδαχή της επομένως κρίνεται από πολλούς απαραίτητη. Ακόμα και στο συγκεκριμένο όργανο. ( Ακόμα και ένας Ακτινολόγος σπουδάζει ιατρική, τις πλάκες θα μπορούσε να τις εμφανίζει κ ένας ερασιτέχνης φωτογράφος χωρίς να κινδυνεύει καμμιά ζωή έτσι ?)  ;)

Έτσι εσύ που θα σπουδάσεις Ιατρική θεωρείς απαραίτητες τις σπουδές για να γίνεις γιατρός, και προσπαθείς να πείσεις εμένα που σπούδασα μουσικός οτι δέν χρειάζεται να σπουδάσει κάποιος για να γίνει Ντράμμερ...

Πώς το βλέπεις  ::)

Η μέθοδος και η επιστημονική προσέγγιση έχει σημασία. Για σένα μπορεί να είναι απλή διασκέδαση το να παίζεις μουσική, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι ολόκληρη η ζωή του. Γι αυτό είναι καλό να μήν δίνεις εσφαλμένες κατευθύνσεις.

 

Sorry για το off topic σε 2 πόστς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην διαδυκτιακη διασκεψη αν μου επιτρεπεται να πω.Ισωσς δεν ειμαι ο πιο καταλληλος να συμβουλεψω αλλα θα πω μια μικρη ιστορια που οσοι ειναι πανω απο 45 θα καταλαβουν και οσοι ειναι πιο μικροι κατι θα παρουν.Η δικια μου η γενια ειχε την τυχη να ειναι στο ξεκινημα της μουσικης ''επαναστασης " η οπως αλλοιως θελετε να την πουμε,τοτε να δειτε στερηση απο πολλα για να αγορασουμε ενα οργανο με το οποιο κοιμομαστε μαζι το βραδυ κλπ.Δασκαλοι με την εννοια την σημερινη δεν υπηρχαν οποιος

μαθαινε .μαθαινε απο δισκους ,Μαγνητοφωνα,ακουστηρι μπανιστηρι και λοιπες αλλες μεθοδους που σκαρφιζομαστε.Εγω πρωτα επιασα δουλεια και μετα πηγα σε δασκαλο γιατι δεν τα εβγαζα περα στη δουλεια .επεφτε γκρινια κλπ.Ο δασκαλος μου μου εδειξε την τεχνικη της λαβης της μπακετας ,βασικες αρχες ρυθμικης αγωγης ,διαβασμα λιγο αλλα καλο και μου επεβαλε να κανω ειδικες ασκησεις για το αριστερο & αλλες για το δεξι .ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΚΕΤΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.Το σωστο ειναι να κανεισ οτι ειπε ο bassbill που φαινεται γνωστης και μετρημενος ,επισησ να μπης στο Drummerworld να διαβασεις τις ιστοριες των παικτων που δημιουργησαν "σχολες'' πχ.Gene  (k? )Grupa ,Buddy Rich ,Steve Gadd ,Terry Bozzio ,John Bonham ,Dave Weckl ,Vinnie Colauiouta,Billy Cobham κλπ, δες και τιποτα βιντεο των συγκεκριμενων

στο youtube και παρε τις αποφασεις σου αν θες επαγγελματικη κατευθυνση παρε δασκαλο αν οχι τοτε κανε την πλακα σου και οσο αντεξεις.Καλη ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειδικα για το συγκεκριμενο οργανο δεν ειναι ακρως απαραιτητος  καποιος καθηγητης.

 

μαλλον ηθελες να πεις:

 

" ειδικα για το συγκεκριμενο οργανο  ειναι ακρως απαραιτητος  καποιος καθηγητης γιατι αλλοιως θα καταληξεις να μη ξερεις να χτυπας σωστα και να βγαζεις αθλιο ηχο καθως και με προβληματα μεσης (απο το λαθος καθισμα) και τενοντιτιδας (απο το λαθος πιασιμο της μπαγκετας)"  :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου