Προς το περιεχόμενο

πιασιμο μπαγκετας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακρως απαραιτητος πιστευω μονο αν επιθυμεις να γινεις  ενας απο τους top drummer του κοσμου και να σε βλεπουν οι επομενοι.Εγω πριν 3 χρονια ειχα αρχισει κιθαρα για παραδειγμα και εμαθα μονος μου χωρις δασκαλο(μαθαινα οτι ηθελα να παιζω δεν ηθελα να γινω malmsteen), και την παρατησα περυσι για να αρχισω drums.Ετσι γινεται και δω.Θελω να μαθω να παιζω καποια κομματια που με εντυπωσιαζουν προς το παρον και υστερα αν εχω ορεξη θα αρχισω μαθηματα γιατι τα drums τα βλεπω πιο σοβαρα(δεν υπαρχει και χρονος για μαθηματα προς το παρον και τον ελευθερο χρονο που εχω προτιμω να τον αξιοποιω παιζοντας μονος μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν καταλαβεις τι θελεις να κανεις σαν μουσικος κανε το σωστο ποτε δεν ειναι αργα .Αλλα καλο θα ειναι οτι μαθαινεις να το μαθαινεις σωστα ,γιατι παρατησες την κιθαρα;Απλουστατα δεν βρηκες τον τροπο να προχωρησεις γιατι δεν μελεταγεσ σωστα βαρεθηκες και ειπες να πιασω τα ντραμς μπας και την ακουσουμε αλλα με αττην την νοοτροπια δεν θα μαθεις τιποτε τελικα.Αν δεν εχεις χρηματα ειλικρινα θα σου κανω δωρεαν μαθηματα για καποιο διαστημα αν εισαι μελετηρος και προχωρησεις οπως πρεπει τοτε θα κανουμε συμφωνια για χρηματα .Αν ομως το κανεις για πλακα τοτε ξεχνα το ,αληθεια ποσο χρονων εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια σχεση την κιθαρα την παρατησα γιατι παντα ηθελα να μαθω drums και μου παρουσιαστηκε η ευκαιρια.Ευχαριστω για την προσφορα σου(για μαθημα) αλλα θα προτιμουσα για καποιο διαστημα να μελετω μονος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις κανενα dvd η οτιδηποτε άλλο video , όλα αυτα αναφέρονται σε drummer με πείρα και εμπειρία.Πάνε κάπου η κάποιος να σου δέιξει 2 πράγματα.....και να μάθεις να χτυπάς χώρις να χάνεις την μπακέτα πάλι δεν σημαίνει πως είσαι οκ.Για να γινεις "καλός drummer " πρέπει να παιζει το χέρι σαν μηχανάκι(δυναμικές).Δηλαδη να μάθεις πως παίζεις μόνο με καρπούς , που ασκεις πίεση που όχι, πως κάθεσαι, τι  άνοιγμα εχουν τα χέρια σου,να παίζεις με δάχτυλα με επαναφορές , όλα πρέπει να ναι στη σωστη θέση ,μετά μελετάς ,παιζεις και σιγά σιγά θα έρθει ολο το θέμα.δηλ. θα μαθεις μια δυο τρεις ισως και παραπάνω τεχνικες και μετα θα τις συνδιαζεις.ΔΑΣΚΑΛΟΣ δεν συγκρινεται με τπτ οτι και αν κανεις μόνος...οχι εγωισμους ,τράβα !!θα το απολαυσεις μετά πολυ παραπάνω . ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Kάνε μαθήματα με έμπειρο δάσκαλο

2) Πάρε το dvd του Jojo MAyer

 

Τι λες τώρα....

Το secret weapons for the modern drummer είναι ότι καλύτερο και ολοκληρωμένο έχει βγει για τεχνική μετα το speed power and control tou jim chapin...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια σχεση την κιθαρα την παρατησα γιατι παντα ηθελα να μαθω drums και μου παρουσιαστηκε η ευκαιρια.Ευχαριστω για την προσφορα σου(για μαθημα) αλλα θα προτιμουσα για καποιο διαστημα να μελετω μονος

 

 

Καλά είναι καποια φάση αν όντως γουστάρεις το οργανο να κάνεις μαθήματα με έναν δάσκαλο...

Θα σε γλιτώσει απο πολύ κόπο και θα σου δωσει την ωθηση για να καταλάβεις το όργανο και να μάθεις γρηγορότερα....

Από έκει και πέρα πέρα απο τις τεχνικές, ο κάθε ένας χρησιμοποιεί διαφορετικούς τρόπους για να επιτύχει το ίδιο πραγμα, για αυτό και οι συζητήσεις περι τεχνικής, έχουν ενδιαφέρον...

Αυτό όμως που έχει σημασία είναι να καταλάβεις είναι ότι η τεχνική, είναι κάτι το οποίο θα πρεπει να αποτελει φυσική προέκταση του ευατού σου...

Μάθε να καταλαβαίνεις πως αντιδράει το σωμα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ τα εχω δεί και τα δύο και είναι οτι καλυτερο.ο chapin η o mayer ομως  σου λένε οτι οταν παιζεις με καρπο οτι δεν πρέπει να πιεζεις τον δείκτη? και αλλες τετοιες λεπτομεριες που παιζουν καταλυτικο ρολο...θα σε κοιτάξει ο κανεις να σε διορθώσει?..γιαυτο λέω πως είναι να τα δεις και να τα μελετησεις οταν υπαρχει καποια πειρα-εμπειρια αφου έχουν γινει τα πρώτα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο εμενα

 

διαβασα πολλα κ ειπα να εκφρασω κ εγω με την σειρα μου την γνωμη μου.

 

Φιλε μου οσο νωριτερα τοσο το καλυτερο για να βρεις ενα δασκαλο...μην απευθυνθεις σε αλλους που απλα παιζουν λιγο καιρο, ψαξε να βρεισ καποιον εμπειρο να σου πει οτι πρεπει να μαθεις. Δεν ειναι απλο οργανο οπως παρουσιαζεται..εχει πολυ βαθος κ οπως ειπε κ ο superfank ειναι πολυ πολυ απαραιτητος.

 

Θα σε γλυτωσει απο πολλα λαθοι που αν δεν καταληξουν σε τραυματισμο τοτε σιγουρα θα σε οδηγησουν  στο μελλον να φτασεις σε ενα peak κ μετα να μην μπορεις να πας παραπερα..ακομα ομως κ αυτο να μην συμβει τοτε απλα καποια στιγμη θα παιζεις μεν μερικα κομματια που σου αρεσουν αλλα πλεον δεν θα εχεισ δυναμικες θα εχεισ βρωμικο ηχο κ παρα πολλα αλλα...

 

Οπως κ να το δεις ειναι lose lose situation.Προσπαθησε να αλλαξεις την γνωμη σου για του δασκαλους κ μακροπροθεσμα μονο θα κερδισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτη η νεολαια!!!

 

Στο παρον τοπικ λοιπον εχουμε (αν δε κανω λαθος) 2 νεους ηλικιακα κ μουσικα drummers (τα παραπανω δεν ειναι βρισιες) οι οποιοι επιμενουν οτι δεν χρειαζονται τους δασκαλους και οτι μπορουν μονοι να μαθουν αλλα και επιπλεον οτι ειναι καλυτεροι απο τα κοροιδα που πανε κ πληρωνουν τους δασκαλους οι οποιοι (δασκαλοι) δεν τους αφηνουν να ψαχτουν κ τους περιοριζουν την εξελιξη.

 

Σε ενα προηγουμενο τοπικ καποιος ειχε παρεξηγηθει οταν του ειπα οτι οι παραπανω αποψεις ειναι (συγνωμη για την εκφραση) π@π@ριες και οτι αν θελει να μαθει σωστα και γρηγορα θα πρεπει να παει σε δασκαλο κ να μην ειναι εγωιστης "αυτα που εμαθα μονος εγω σε 5 μηνες τα μαθαινουν με δασκαλο σε 2 χρονια"

 

Το κειμενο του bassbill ειναι απολυτα ευστοχο.

 

Δε θελω να το παιξω ξερολας. Δεν ειμαι δασκαλος για να στοχευω σε πελατακια. Δεν ειμαι ο steve gadd  ή ο jojo mayer.

 

Αλλα απο την εμπειρια μου 14 χρονια με το οργανο εχω δει οτι ο σωστος δασκαλος ειναι απαραιτητος. Σαφως και μπορεις να μαθεις μονος. Μπορεις να παιζεις κ πολυ καλα. ΟΜΩΣ η προοδος θα γινεται με πιο αργους ρυθμους και τα "κουσουρια" θα μαζευονται σιγα σιγα βαζοντας εμποδια στην εξελιξη. Ειναι απολυτως σιγουρο οτι οταν ενας "αυτοδιδακτος" παει σε καποιον δασκαλο θα διαπιστωσει πολλα κουσουρια που εχει αποκτησει και θα ιδρωσει για να τα αποβαλλει.

 

Καταλαβαινω οτι οταν εισαι 17 18 ετων πιστευεις οτι θα τα μαμησεις ολα, οτι η μπαντα σου θα εκθρονησει τους metallica, οτι ο δασκαλος και οι βαρετες ασκησεις τεχνικης δε σου χρειαζονται για να rockαρεις. Ολα αυτα ειναι σε ενα βαθμο φυσιολογικα. Η πορεια ομως δειχνει οτι μονος μαθαινεις στραβα - αργα και με κινδυνο να τραυματιζεσαι και να καταστρεφεις μπαγκετες δερματα και πιατινια

 

Αυτα τα ολιγα χωρις καμια διαθεση να προσβαλλω κανενα (οπως εχω κατηγορηθει στο παρελθον) απλα σαν φιλικες συμβουλες.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου