Προς το περιεχόμενο

πιασιμο μπαγκετας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε οπως ολα τα πραγματα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης.Εαν πεσεις σε εναν απο αυτους τους ''πολλους'' οπως λες απλα παρατα τον.Το εαν θα μαθεις εσυ καλα παντως δεν εξαρταται μονο απο αυτον αλλα κυριως απο εσενα.

 

Εγω ειμαι αυτοδιδακτος και χαλιας... ;D Φετος στα 41 εκανα για πρωτη φορα 3 μαθηματα με δασκαλο και απλα τα παρατησα για προσωπικους λογους αλλα σκοπευω να συνεχισω οταν θα μπορεσω.

 

Μπαμπη...

Είσαι ROCK Γερόλυκος εσύ...

Τι τις θες τι τεχνικές??

Αλητεία και το μύνημα μια χαρά το περνάς... ;D ;D ;D ;D

Αρκεί να μην πάθουμε καμία αρθρίτιδα στην ηλικια μας, απο το πολύ κοπάνημα... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αρκεί να μην πάθουμε καμία αρθρίτιδα στην ηλικια μας, απο το πολύ κοπάνημα... ;D ;D ;D ;D ;D

 

αν παθετε εσεις αρθριτικα τι να πει και ο charlie watts :P(rolling stones)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δασκαλο δεν θελω προς το παρον γιατι ειλικρινα εχω μπουχτισει με τα ΜΑΘΗΜΑΤΑ απο καθε αποψη.Τωρα ας πουμε τελειωνω το σχολειο και περασα δυσκολη χρονια.Θελω να κανω ενα διαλλειμα τωρα και να μαι μονος μου μαθαινοντας και οχι να χω και αλλον δασκαλο να με καθοδηγει.Αργοτερα βλεπουμε(οσοι ειναι στην ηλικια μου μαλλον με καταλαβαινουν περισσοτερο)

 

Εδώ επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Ξεκίνησα μαθήματα στο τέλος της Β' Λυκείου (ένα 4μηνο μετά που πήρα drums-δε λέω ξεκίνησα γιατί μόνο drums που δεν έπαιζα), σε 2 μήνες είδα τρελή διαφορά, και το καλοκαίρι (προετοιμασία πανελληνίων) άρχισα να τα αραιώνω σταδιακά μέχρι που τον Οκτώβρη σταμάτησα. Για ένα 7μηνο (μέχρι να τελειώσουν οι Πανελλήνιες) έπαιζα ελάχιστα. Το καλοκαίρι που ξαναβρεθήκαμε με τη μπάντα (εντός studio εννοώ γιατί εκτός βρισκόμαστε έτσι κι αλλιώς  ;D ) ήμουν χάλιας , πονούσαν καρποί, αγκώνες, δάκτυλα, η μέση, γενικά χάλια κατάσταση. Πήγα στον καθηγητή ξανά, ξεκίνησα "πρόγραμμα αποκατάστασης" (τι αποκατάσταση, λες και είχα μάθει τίποτα τρελό σε 6-7 μήνες  :P) και να μη στα πολυλογώ άρχισα να αισθάνομαι ΟΚ με το παίξιμο μου από τον Οκτώβρη (το ΟΚ δε σημαίνει ευχαριστημένος, αλλά δεν πονάω, είμαι πιο άνετος κλπ)

 

Αυτό που προσπαθώ να σου δείξω είναι οτι ακόμα και ένας μήνας να χαθεί είναι πάρα πολυς καιρός, και μετά θα τρέχεις. Προσπάθησε να παίζεις καθημερινά έστω μισή ωρίτσα και θα δείς τη διαφορά. Επίσης παραπάνω ανέφερες ότι θες να ξεκουραστείς από μαθήματα κλπ, αν επιλέξεις το σωστό δάσκαλο δε θα σου φανεί ως αγγαρεία, όπως γίνεται και με τα μαθήματα του σχολείου  ;) Και κάτι τελευταίο που διάβασα κάποτε και συνειδητοποίησα πόσο αλήθεια είναι "Play what you know and you will never grow"

 

Σκόρπιες σκέψεις σε ένα ποστ χωρίς συνοχή  ;D

 

Edit: Α και να αναφέρω πως η φοιτητική περίοδος είναι η καλύτερη για ένα μουσικό  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε lambofgod (μακρια απο μας αυτα τα μοντερνα - σιχαμερ ακουσματα)

το οτι πονας ειναι φωναχτη ενδειξη λαθους τεχνικης προσεξε το μπορει να σε βγαλει σε περιεργες καταστασεις. Η λυση ειναι καποιος δασκαλος ο οποιος θα δει απο κοντα το λαθος σου και θα σου δειξει τη σωστη τεχνικη.

 

Δε γινεται μεσα απο τα φορουμ και το γιουτουμπ να μαθεις τεχνικη.

 

Εκει που μπορεουν να βοηθησουν τα παραπανω ειναι οταν ηδη εχεις μαθει τεχνικη και "πως να μελετας", να σου δωσουν σεμιναριακου τυπου γνωσεις και αφορμες για μελετη, οχι ομως να σο διδαξουν τεχνικη

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παθετε εσεις αρθριτικα τι να πει και ο charlie watts :P(rolling stones)

 

ειδες τι σημαντικο πραγμα ειναι η τεχνικη? (ο charlie watts εχει εξαιρετικη τεχνικη μια και ειναι jazz drummer & φυσικα εχει κανει μαθηματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για όποιο παιδί δεν έχει χρόνο - χρήματα κτλ ή για κάποιο άλλο λόγο δε θέλει δάσκαλο ... υπάρχουν και κάποια ντι βι ντις των steve smith / dave weckl τα οποία ασχολούνται αναλυτικά και με το θέμα πιάσιμο μπαγκέτας-ανάπτυξης ταχύτητας και ξεκινάνε από έντρι λέβελ.... ;)

 

βάσικη προυπόθεση πάντως για να τα παρακολουθήσει κάποιος είναι να ξέρει αρκετά καλά αγγλικά.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αντεληφθην σωστα και μιλατε για στρατο και μελετη εχω να σας δηλωσω οτι, εκτος εαν εισαι Βυσμα του ελεους (=ναυτικο ή κατι παρεμφερες οπου εισαι 10 "μεσα" (με εξοδο) και 10 σπιτι σου), δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις χρονο και ορεξη (με αυτη τη σειρα) για μελετη.

 

Και δεν πιστευω οτι ειστε βυσματα, γιατι μου φαινεστε καλα παιδια και οχι  σφουγκοκωλαριοι του καθε πολιτικαντη.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Edit: Α και να αναφέρω πως η φοιτητική περίοδος είναι η καλύτερη για ένα μουσικό  :D

 

Αυτο περιμενω και εγω,ειναι ενας λογος που θελω να γινω φοιτητης ;D

και τωρα για το θεμα με τους δασκαλους και λοιπα ουτε εγω υποτιμησα κανεναν,μαλιστα προσωπικα παρακολουθω κατα καιρους μαθηματα απ'το http://www.youtube.com/user/freedrumlessons και αλλα sites γι'αυτο και ΕΠΙΜΕΝΩ οτι δεν ειναι ενας δασκαλος απο πανω σου απαραιτητος.Καλο βεβαια ειναι να σε βλεπει που και που να παιζεις καποιος εμπειρος ντραμερ και να σε καθοδηγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου