Προς το περιεχόμενο

Ξεκουρδιστηκε το μεταλλοφωνο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα χτες τυχαια το μεταλλοφωνο που ειχα στην εκτη δημοτικου.. καθως επαιζα λεω να δω με το κουρδιστηρι της κιθαρας αν ειναι οκ.. και ειναι ξεκουρδιστο.. :o πως το εξηγειται?? συστολη διαστολη?? μου εχει κινησει την περιεργεια!! μηπως να αλλαζα κουρδιστηρι κιθαρας? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι απλουστατα οταν μας εκαναν μουσικη στο σχολειο και πηρα το μεταλλοφωνο δεν ηξερα τιποτα ;D ;D προλαβενει να αλλαξει μεσα σε 6 χρονια τοσο πολυ που να εχει ξεκουρδιστει?? νερα παντος και τετοια δεν εχουν πεσει ουτε ηταν σε μερος με υγρασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως νορμάλ παιδάκι στο δημοτικό έπαιζα μπάλα... Και με τα νεύρα των γονιών μου ενίοτε...

 

χαχαχαχ αυτά εννοούνται απο μόνα τους  ;) ;). ποοο εχω πεθυμήσει τώρα που το πες να πάω για μπαλίτσα :D :D :D

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι ποτέ να μην ήταν κουρδισμένο...

 

Από την άλλη, έχω την εντύπωση (διορθώστε με αν έχω λάθος) ότι στα όργανα ορχήστρας (όπου ας πούμε ότι ανήκει το μεταλλόφωνο), τα πολύ υψίσυχνα όργανα όπως αυτό έχουν συνήθως λίγο sharp κούρδισμα.

 

(Μπορεί και να κάνω λάθος, απλά κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου τριγυρίζει αυτή η άποψη που μάλλον είχα διαβάσει κάπου, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταλλόφωνο (glockenspiel) ανήκει στα όργανα της κλασσικής ορχήστρας.

Είναι ήδη τονικά ρυθμισμένα και ανάλογαμε το υλικό της μπαγκέτας υπάρχει και η αισθητική του ήχου.

Το δικό σου έχει διαβρωθεί με το πέρας του χρόνου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μεταλλόφωνο (glockenspiel) ανήκει στα όργανα της κλασσικής ορχήστρας.

Είναι ήδη τονικά ρυθμισμένα

 

 

+1

 

Το δικό σου έχει διαβρωθεί με το πέρας του χρόνου.

 

αν είναι παιδικό παιχνίδι (και όχι όργανο) είναι πολύ πιθανό να μην ήταν ποτέ κουρδισμένο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου