Προς το περιεχόμενο

Ξεκουρδιστηκε το μεταλλοφωνο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν είναι παιδικό παιχνίδι (και όχι όργανο) είναι πολύ πιθανό να μην ήταν ποτέ κουρδισμένο

 

εχω την εντυπωση πως το χα παρει απο μουσικο οικο, οποτε δεν πρεπει να μιλαμε για παιχνιδι..

 

Το μεταλλόφωνο (glockenspiel) ανήκει στα όργανα της κλασσικής ορχήστρας.

Είναι ήδη τονικά ρυθμισμένα και ανάλογαμε το υλικό της μπαγκέτας υπάρχει και η αισθητική του ήχου.

Το δικό σου έχει διαβρωθεί με το πέρας του χρόνου.

 

δηλαδη να αλλαξω μπαγκετες ή να δοκιμασω να το χτυπισω λιγο διαφορετικα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από την άλλη, έχω την εντύπωση (διορθώστε με αν έχω λάθος) ότι στα όργανα ορχήστρας (όπου ας πούμε ότι ανήκει το μεταλλόφωνο), τα πολύ υψίσυχνα όργανα όπως αυτό έχουν συνήθως λίγο sharp κούρδισμα.

 

 

 

Επειδη ετυχε να παιξω προσφατα με μια χορωδια που ειχε κοντραμπασο και μαριμπα και κατι αλλα κρουστα περιεργα  ;D ηταν ολοι κουρδισμενοι στο 420 ..δηλαδη οχι στο 440 που ειναι η κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη ετυχε να παιξω προσφατα με μια χορωδια που ειχε κοντραμπασο και μαριμπα και κατι αλλα κρουστα περιεργα  ;D ηταν ολοι κουρδισμενοι στο 420 ..δηλαδη οχι στο 440 που ειναι η κιθαρα.

 

Αποκλείεται! Μήπως στο 442?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση πως το χα παρει απο μουσικο οικο, οποτε δεν πρεπει να μιλαμε για παιχνιδι..

πουλάνε και παιχνίδια οι μουσικοί οίκοι, μην ψαρώνεις..

 

δηλαδη να αλλαξω μπαγκετες ή να δοκιμασω να το χτυπισω λιγο διαφορετικα??

 

να πάρεις άλλο

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται! Μήπως στο 442?

 

οντος στο 442 η μεσαια οκταβα ειναι κανονικα κουρδισμενη.. οι αλλες 2 ψιλοχανουν, οποτε μαλλον ειναι ψιλομουφα ::)

 

πουλάνε και παιχνίδια οι μουσικοί οίκοι, μην ψαρώνεις..

 

να πάρεις άλλο

 

ναι μαλλον μιλαμε για παιχνιδι.. απλα θυμαμαι οτι πρεπει να εκανε καπου στα 20 Ε που μου φαινεται λογικη τιμη για ενα μεταλλοφωνο, δεν ειναι δηλαδη κανενα της fisher price. τωρα να παιρνω αλλο δεν με βλεπω, μιας και δεν λεω να το γυρισω σε μεταλλοφωνιστας (!!), αλλα εχει πλακα, εδω και 2 μερες περα απο μελωδιες εχω βγαλει και ριφφακια.. χμμ και τωρα που το σκεφτομαι το μεσημερι θα αρχισω να παιζω με 2 μπακετες 5ες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να πάρεις ένα Korg m3 έχουν πολύ ωραία μεταλλόφωνα!

 

Και όχι μόνο αυτό, θα μπορέσεις να βγάλεις και σε semitones πόσο ξεκούρδιστη είναι η κάθε νότα και θα σου φύγει η περιέργεια (κ θα σου μείνει κ το Korg... ;D)

 

Ξεκολλήστεεεε...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θυμαμαι οτι πρεπει να εκανε καπου στα 20 Ε που μου φαινεται λογικη τιμη για ενα μεταλλοφωνο,

μιας και ξεκινήσαμε αυτή την κουβέντα, ρίξε μια ματιά εδώ για τιμές μεταλλόφωνων.. http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=orchestral_glockenspiels&oa=prd

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tenor_alto_glockenspiels&oa=pra

 

 

Να πας να πάρεις ένα Korg m3 έχουν πολύ ωραία μεταλλόφωνα!

επίσης μπορείς να πάρεις ένα moog voyager που μπορεί να μην έχει ωραίο μεταλλόφωνο αλλά εάν δεν είσαι κολλημένος θα βγάλεις ζεστό αναλογικό ήχο  ;D 8)

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να πάρεις ένα Korg m3 έχουν πολύ ωραία μεταλλόφωνα!

 

Και όχι μόνο αυτό, θα μπορέσεις να βγάλεις και σε semitones πόσο ξεκούρδιστη είναι η κάθε νότα και θα σου φύγει η περιέργεια (κ θα σου μείνει κ το Korg... ;D)

 

Ξεκολλήστεεεε...

 

τστστσ μην δειτε ατομο να θυμαται την παιδικη του ηλικεια αμεσως να του τη σπασετε :'(

 

μιας και ξεκινήσαμε αυτή την κουβέντα, ρίξε μια ματιά εδώ για τιμές μεταλλόφωνων.. http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=orchestral_glockenspiels&oa=prd

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tenor_alto_glockenspiels&oa=pra

 

επίσης μπορείς να πάρεις ένα moog voyager που μπορεί να μην έχει ωραίο μεταλλόφωνο αλλά εάν δεν είσαι κολλημένος θα βγάλεις ζεστό αναλογικό ήχο  ;D 8)

 

 

δεν ειχα ιδεα για τις τιμες ::) ::) πλακα πλακα αμα συνεχισω να παιζω ενα 2ωρο τη μερα θα παρω κανα sonor ;D οσο για το moog voyager δεν το θελω γιατι δεν θα μπορω να το κουβαλησω τα χριστουγεννα στα καλαντα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου