Προς το περιεχόμενο

Μήπως χανόμαστε στην μετάφραση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ γενικότερα συζητήσεις (οι οποίες ομολογουμένως μου έχουν λύσει πολλές μου απορίες....) στο φόρουμ, και βλέποντας αναλύσεις επί των αναλύσεων για το τάδε πετάλι και τι ήχο βγάζει, για το δείνα αξεσουάρ και τι προσφέρει στον κιθαρίστα, τα οποία πολλές φορές με κάνουν να αναρωτηθώ σε ποιό βαθμό τελικά με αγγίζουν....

 

Γενικότερα (ή ειδικότερα) είμαι φαν ενός είδους μουσικής (BLUES), οπότε στην κιθάρα, όπως και στον ήχο μου, θεωρώ ότι είμαι υπερκαλυμένος με 3 πεταλάκια, και έναν ενισχυτάκο της σειράς... Βγάζοντας έξω απο την αναφορά μου τους επαγγελματίες (εγώ ερασιτεχνικά παίζω κιθάρα), γιατί αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να έχουν τον αντίστοιχο εξοπλισμό, όλοι οι υπόλοιποι.... μήπως υπερβάλουμε? μήπως χανόμαστε σε μια αναζήτηση ενός τέλειου ήχου αγοράζοντας και ξοδεύοντας σε μόνιμη βάση ενα σωρό χρήματα, βάζοντας σε δεύτερη μοιρα την κιθάρα?

 

Στο YouTube κυκλοφορούν χιλιάδες βιντεο... διαλέγοντας ως παράδειγμα κάποια του Hendrix τον συναντάμε να παίζει με ακουστικές... Jimi Hendrix Hound Dog Acoustic ... με Gibson ...Jimi Hendrix Red House gibson και με Gibson (πάλι)...

... και παρόλα αυτά ΘΥΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ HENDRIX.... μήπως τελικά είναι ο τρόπος (το ταλέντο σίγουρα) και η μελέτη, παρά ο εξοπλισμός? Μήπως εχει πάψει η μουσική μας αναζήτηση? Υπάρχει λόγος να αποκτήσω γνώσεις ηχολήπτη? Αν δεν διαθέσω μερικά χιλιάρικα, θα μείνω κακός κιθαρίστας? Λέω εγώ τώρα.... αλλα μου φαίνεται ότι έχουμε αφήσει στην άκρη το όργανο καθ' αυτό...

 

ΝΙΚΟΣ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο παρελθον βρισκεται το μελλον και η γνωση δεν κλεινεται στους 4 τοιχους των ωδειων και των πανεπιστημιων, εκει απλά φυλάσσεται.

Ολη η ιστορια ειναι εκει στην σκηνη για να μεταφερεις την γνωση, να παιξεις, να σε δουν,να εκτεθεις.Και στο στουντιο για να φτιαξεις την μουσικη σου οικογενεια.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως.

 

 

ναι ρε παιδί μου.... συλλαμβάνω τον εαυτό μου να ζηλεύει 1000 φορές μια φρέσκια ματιά σε πολυδιασκευασμένο τραγούδι όπως εδώ....

 

All Along the Watchtower Cover by Keziah Jones

 

και με καθηλώνει ο τρόπος, το ύφος και η απόδοση (σε ένα κατα τα άλλα εύκολο τραγούδι) το οποίο και θεωρώ ότι το απογείωνει !!!! παρά να κάτσω να αναλύσω το αν είναι αποτέλεσμα, ξύλου κιθάρας, τάδε μαγνήτη, πάχους χορδών, απόστασης απο τα ηχεία, αν ήταν απόγευμα ή πρωί..... και πάει λέγοντας....

 

Με κάνει να θέλω να γίνω καλύτερος, και πρωτότυπος.... σαν να έχει χαθεί αυτό.... δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου ότι πρώτα είμαστε καταναλωτές (όσοι από εμάς, τουλάχιστον, είμαστε μέλη της αστικής κοινωνίας) και μετά μουσικοί...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθον βρισκεται το μελλον και η γνωση δεν κλεινεται στους 4 τοιχους των ωδειων και των πανεπιστημιων, εκει απλά φυλάσσεται.

Ολη η ιστορια ειναι εκει στην σκηνη για να μεταφερεις την γνωση, να παιξεις, να σε δουν,να εκτεθεις.Και στο στουντιο για να φτιαξεις την μουσικη σου οικογενεια.

 

 

+1000  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απόλυτη επίγνωση του ότι, ως ένα βαθμό, είμαι κι εγώ θύμα της υπερκατανάλωσης εξοπλισμού κλπ., βγάζω σπυριά όταν βλέπω θρεντς όπως "τι πέννες χρησιμοποιείτε" ή "ποια είναι η αγαπημένη σας χορδή στην κιθάρα" ή "γνώμες για τον τάδε ενισχυτή" να φτάνουν τις 50 σελίδες ενώ τα αμιγώς μουσικά θέματα να έχουν χαμηλή συμμετοχή.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου ότι πρώτα είμαστε καταναλωτές (όσοι από εμάς, τουλάχιστον, είμαστε μέλη της αστικής κοινωνίας) και μετά μουσικοί...

 

 

έχεις δίκιο.... κάπου εκεί χάνεται και το παιχνίδι τελικα....

 

Τρανό παράδειγμα ο γιός μου (7 ετών), που πρόσφατα είδε τύμπανα απο κοντά και εντυπωσιάστηκε.... «Θέλω και εγώ...» με έχει πρήξει. Και ξέρω ότι αμα του αγοράσω θα καταλάβουν το μισό δωμάτιο, μόνο και μόνο απο καπρίτσιο, αλλά όταν μπεί σε διαδικασία μελέτης-δασκάλου θα «κλωτσήσει» και θα τα παρατήσει.... και θα μείνω με το μισό δωμάτιο  ;D ;D 10000%... Μόνο και μόνο για την αγορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυνατον να μιλας για μουσικη με λεξεις,θαυμαστικα και σμαιλις?...και αντε πες οκ...ο γραπτος λογος ειναι η επεξηγηση....το κυριως θεμα που ειναι το οποιο κλιπ,βιντεο,δειγμα μουσικο που ειναι?

 

τα πολλα λογια ειναι φτωχεια. παρτε τα οργανα σας και ξεσκιστε τα σεβομενοι τον απεναντι συνεργατη,βρειτε τις κοινες σας συχνοτητες,ακουσματα και ολα θα μπουν στην σειρα.

Ενας πολυ δικος μου πλεον ανθρωπος χτες με εβαλε και ακουσα εναν στιχο: τα γκρουπακια ειναι πλεον απο ζαχαρη γιατι λιωνουν με τις πρωτες ψιχαλες της βροχης.

 

Μην ιδιωτικοποιησετε τον στιχο,εχει ηδη πνευματικη ιδιοκτησια. ( 8))

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απόλυτη επίγνωση του ότι, ως ένα βαθμό, είμαι κι εγώ θύμα της υπερκατανάλωσης εξοπλισμού κλπ., βγάζω σπυριά όταν βλέπω θρεντς όπως "τι πέννες χρησιμοποιείτε"

 

 

είναι και κόσμος που δεν έχει λυμένα όλα τα προβλήματα του .... και όμως το αγαπάει το ρημάδι το όργανο.... θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο, να μην παραδειγματίζεσαι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου