Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Studio - aspkd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

SKA θέλω να σε ευχαριστήσω για τις ευχές !!!

Το booth είναι κι'όλας έτοιμο!  ΤΟ βράδυ ανεβάζω τελευταίες φωτο και έπειτα ξεκινάμε control :)

 

Σχετικά με το πάτωμα: Πήρα σαν παράδειγμα ένα παλαιότερο πάτωμα από το Recording ενός φίλου στο οποίο έγινε και εκεί σωστή ηχομόνωση. Εάν ρίξεις μια ματιά στο topic Που αναφέρεται και ο nicodemos, στην ουσία τα 2 ξύλα (επάνω και κάτω είναι απλώς βοηθητικά στην κατασκευή για να μπορέσουν να τοποθετηθούν σωστά και ίσια οι γυψοσανίδες (κάτω ξύλο) και το επάνω, για να μην σπάσουν και για να μπορεί κάποιος βέβαια να τοποθετήσει ένα δάπεδο (laminate ή ότι άλλο).

 

Στην ουσία την απαιτόυμενη ηχομόνωση την αποφέρουν στην συγκεκριμένη περίπτωση οι γυψοσανίδες (μαζα) το σωστό σφράγισμα των αρμών που κάνει την διαφορά (με μαστίχες κλπ) και η σωστή τοποθέτηση του VISCO ελαστικού ανάμεσα από τις γυψοσανίδες.

 

Εγώ πάντως στο τέλος δεν το πίστευα ότι "σφράγισε" τόσο καλά το box μετά το πάτωμα. "Έριξα" βέβαια αρκετή δουλειά με σωστά υλικά και καλές προδιαγραφές.

 

Σε λίγες ώρες θα ανεβάσω όλες τις φωτο στο FLICKR και θα στείλω Link για σερφο..χάζεμα./... χι χι

 

νάσαι κάλα. και πάλι.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Σχετικά με το πάτωμα: Πήρα σαν παράδειγμα ένα παλαιότερο πάτωμα από το Recording ενός φίλου στο οποίο έγινε και εκεί σωστή ηχομόνωση. Εάν ρίξεις μια ματιά στο topic Που αναφέρεται και ο nicodemos, στην ουσία τα 2 ξύλα (επάνω και κάτω είναι απλώς βοηθητικά στην κατασκευή για να μπορέσουν να τοποθετηθούν σωστά και ίσια οι γυψοσανίδες (κάτω ξύλο) και το επάνω, για να μην σπάσουν και για να μπορεί κάποιος βέβαια να τοποθετήσει ένα δάπεδο (laminate ή ότι άλλο).

 

Στην ουσία την απαιτόυμενη ηχομόνωση την αποφέρουν στην συγκεκριμένη περίπτωση οι γυψοσανίδες (μαζα) το σωστό σφράγισμα των αρμών που κάνει την διαφορά (με μαστίχες κλπ) και η σωστή τοποθέτηση του VISCO ελαστικού ανάμεσα από τις γυψοσανίδες.

 

 

 

Το δάπεδο είναι και αυτό ένα σύστημα  ΜΑΖΑ-ΕΛΑΤΗΡΙΟ-ΜΑΖΑ , η αποτελεσματικότητα του οποίου θα εξαρτηθεί κατ'αρχάς από την σωστή φόρτηση του "ελατηρίου" αλλά και από την σωστή τοποθέτηση της "μάζας". Έτσι η αύξηση της μάζας πετυχένεται με την χρήση πολλαπλών στρωμάτων ξύλου και γυψοσανίδας. Ταυτόχρονα η εναλλάξ σταυρωτή τοποθέτηση τους και το σωστό σφράγγισμα δίνει την απαραίτητη σταθερότητα.

Ο συνδυασμός ξύλου-γυψοσανίδας έχει να κάνει περισσότερο με το θέμα κόστος και τοποθέτηση...δηλαδή η γυψοσανίδα είναι ένα φθηνό υλικό ,πολύ έυκολο να δουλευτεί και προσφέρει αρκετή μάζα ενώ το ξύλο προσφέρει την απαραίτητη σταθερότητα συν μάζα....

 

Τα ελαστομερή υλικά που μπορούν να τοποθετηθούν ανάμεσα ουσιαστικά λειτουργούν τόσο σαν dampening αλλά και όπως πολλοί υποστηρίζουν σαν κομμάτια μιας πιο σύνθετης κατασκευής constrained layer που έχει πολλάπλά (αν και αμφισβητίσημα) αποτελέσματα (διαφορετικά coincidence dips και άρα εξομάλυνση της συνολικής καμπύλης ηχομείωσης, μετατροπή της κινιτικής ενέργειας σε θερμική κλπ κλπ).

 

Στην πραγματικότητα ένα τέτοιο δάπεδο είναι από την φύση του συμβιβασμός σε ότι αφορά ένα πραγματικό "βαρύ" πλωτό δάπεδο καθώς ούτε τα χαρακτηριστικά συμπίεσης του πετροβάμβακα είναι απόλυτα γνωστά (και άρα και το αναγκαίο φορτίο),ούτε η συμπεριφορά του κάτω από συγκεκριμένη φόρτιση και σε βάθος χρόνου....έτσι ουσιαστικά δουλεύουμε λίγο "στα τυφλά" (με αποδεδειγμένα όμως καλά αποτελέσματα) τουλάχιστον σε ότι αφορά την φυσική συχνότητα συντονισμού της κατασκευής και σε ότι αυτό συνεπάγεται.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nikodemos, thanks για όλα! (σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθεια σου στα ακουστικά θέματα...τα δύσκολα τώρα αρχίζουν ...χαχα)

- - -

 

"Και κάπως έτσι" τελειώνει το story του πρώτου booth. (χωρίς βέβεαια να έχουν τοποθετηθεί ακόμη οι μπασοπαγίδες, και ίσως κάποια πανελάκια που μπορεί να χρειαστούν).

 

Όλα τα ενδιάμεσα στάδια κατασκευής υπάρχουν σε φωτορομάντζο :) :)  (step-by-step) και σύντομα θα κατηγοριοποιηθούν και θα τα ανεβάσω με links ... ίσως κάποιος δει κάτι ενδιαφέρον ...ίσως πάλι όχι :)  καλή συνέχεια.

IMG_6708.thumb.jpg.524b1ece8cf3b89c7a7e69a9a82ec176.jpg

IMG_6691.thumb.jpg.cd351ed3cdd9daf0b8db3f5804240bdc.jpg

IMG_6690.thumb.jpg.37950a381c166b607bc42375de5b6890.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κι απο μενα καλη επιτυχια.Πριν χρονια ειχα ετοιμασει ενα post production studio ,το οποιο δεν υφισταται πια. Βεβαια εγω δεν ειχα booth , ηταν control room και δωματιο εγγραφης με τυμπανα και εγχορδα.

Ηθελα να σε ρωτησω ποσο χρονο σου εχει παρει απο την μερα που το ξεκινησες και ποσο εχει κοστισει σε χρηματα?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Korgious, σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου! Νάσαι καλά Φίλε....Κρίμα για το studiaki :(

 

Πάντως η επιτυχία είναι σχετικό πράγμα τελικά...

Κοίτα... το εν-λόγω studiaki το κατασκευάζω κυρίως για προσωπική χρήση-ευχαρίστηση για τις δικές μου παραγωγές και για να δει το παιδί μου μεθαύριο ένα χώρο δημιουργίας, ίσως λίγο διαφορετικό ... :)

(ήδη μου ζήτησε το δικό της set με τυμπανάκια χαχα, anyway)

 

Ετσι πριν από 4-5 χρόνια  ξεκίνησα την ιδέα αυτή σε δικό μου ιδιόκτητο χώρο, και ότι βλέπεις στις φωτό είναι κατασκευασμένο εξ-ολοκλήρου (σιδηροκατασκευές, σκελετός, παράθυρα studio, Εξαερισμός, καλωδίωση, Πετροβάμβακες, Γυψοσανίδες, βαψίματα κλπ κλπ κλπ) από εμένα τον ίδιο, το οποίο αυτομάτως σημαίνει μείωση του κόστους κατά πολύ. Μα κατά πολύ. !!!

 

ΠΧ: πριν από 2 χρόνια περίπου για να μου τοποθετήσουν 3πλή γυψοσανίδα σε 4,20 Χ 1,80 Χ 2,50 (είναι περίπου 7,5m2 το boothaki αυτό) με δικές μου γυψοσανίδες (τις οποίες έφερα απο Γερμανία με ειδική παραγγελία), και δικούς μου πετροβάμβακες, μου ζήτησαν 4 χιλιάρικα !

 

- - -

Ο σκελετός είχε φτιαχτεί από τότε (πριν από 3 χρόνια) πετροβάμβακες και γυψοσανίδες, ταβάνια, πατώματα κλπ αρχίσαμε αμμέσως μετά το Πάσχα του 2010 και τέλειωσε πριν από 5 ημέρες.

 

Κόστος δεν μπορώ να βγάλω ακόμη διότι έγιναν πολλές συμπληρωματικές παραγγελίες.

Έχω όμως 2-3 κλασσέρ με αποδείξεις...κάποια στιγμή θα τις αθροίσω... :) xe xe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :P Μήπως ξέρει κανένας εταιρίες για multibox? Όχι όμως stagebox για wall multibox ψάχνομε.

 

Για ποσα καναλια. Η πιο ευελικτη λυση ειναι τρυπημενα rack panels

http://www.thomann.de/gr/thon_rackblende_1he_16xlr.htm

και τοποθετηση σε  u rack

http://www.thomann.de/gr/thon_6he_studiorack.htm

και αριθμηση με αυτοκολκητα σε 1/2 u rack

http://www.thomann.de/gr/thon_rackblende_0,5he.htm

 

Προσφερει ευελιξια και μπορεις να αφησεις αρκετο καλωδιο μεσα στο rack για ασφαλεια

 

Νικος

 

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου