Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Studio - aspkd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση :P Μήπως ξέρει κανένας εταιρίες για multibox? Όχι όμως stagebox για wall multibox ψάχνομε.

 

Εκτος από αυτά που έγραψε παραπάνω ο FabricAudio τα οποία είναι μια καλή εύκολη και φθηνή λύση, υπάρχει και η εκδοχή να φτιάξεις ένα δικό σου Box. εγώ έχω κρατήσει μερικά σχέδια για 40x50 νομίζω (βάθος πρέπει να είναι 30 ή 40) το οποίο αποτελείται από Κόντρα πλακέ "ντυμένο" μέσα έξω με μολύβι και διπλή γυψοσανίδα απέξω κλπ κλπ κλπ.

 

κάτι τέτοιο... (φωτο)

 

και απο μπροστά σφραγίζει (με λάστιχο) με το μεταλικό inox πανελάκι στο οποίο έχω τρυπήσει πριν χρωμιωθεί, για να τοποθετηθούν τα θυληκά σασί κλπ κλπ  (από DXF σχέδια της neutrik)...

 

http://farm5.static.flickr.com/4142/4848586267_8e94fd8fcc_b.jpg

 

Βέβαια εσύ μπορείς να μην τρυπήσεις για πρίζες, data και λοιπά. Οπότε μπορείς να το κάνει λίγο μικρότερο ! Είναι όμως εντοιχισμένο στο τοίχο!

 

:) μια αποψη...

DSCF0001@.thumb.JPG.7d516f1fd1b185524632987969d47269.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παίζουν συνολικά 5 box.

 

1 4U (32 ch)

2 3U ( 24 ch)

2 1U (8ch)

 

To D.i.Y. σκεπτικό  δεν είναι και τόσο άσχημη ιδέα αλλά είναι σίγουρα μέσα στα standard σε κάτι ποιο έτοιμο η ποιο pro? Γενικά θα ήθελα κατασκευαστές ή εταιρίες που κάνουν αυτή την δουλειά(έκανα μια ερευνά  και δεν βρήκα και τίποτα το ιδιαίτερο για Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως αξίζουν τα stage box τελικά? Ή αν γίνετε κάποια μετατροπή σε αυτά ? Γενικά με ενδιαφέρει ίσως ένα έτοιμο καλούπι η ένα έτοιμο box:P  Όσο γίνετε η κατασκευή να είναι σωστή για αυτό ψάχνω και εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σε κάτι ποιο έτοιμο η ποιο pro? Γενικά θα ήθελα κατασκευαστές ή εταιρίες που κάνουν αυτή την δουλειά(έκανα μια ερευνά  και δεν βρήκα και τίποτα το ιδιαίτερο για Ελλάδα)....

 

Δύσκολο ...

 

Κοίτα ... τα εργοστασίακα Boxes είναι βολικά κατά κάποιο τρόπο σε κόστος, χρόνο κλπ.

Αλλά απ'οσα γνωρίζω δεν υπάρχουν εταιρείες στην ελλαδα τουλάχιστον να φτιάχνουν τέτοιες κατασκευές. Και εγώ γιαυτό μπήκα στη διαδικασία να φτιάξω δικό μου σχέδιο. Για ρίξε και έδω καμιά ματιά...μπορεί να βρεις καμιά ιδέα./..

 

http://www.studiospares.com/equipment-racks/raxx-wall-bracket-6u-x1/invt/441210/

 

καλή συνέχεια,

g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το δάπεδο είναι και αυτό ένα σύστημα  ΜΑΖΑ-ΕΛΑΤΗΡΙΟ-ΜΑΖΑ , η αποτελεσματικότητα του οποίου θα εξαρτηθεί κατ'αρχάς από την σωστή φόρτηση του "ελατηρίου" αλλά και από την σωστή τοποθέτηση της "μάζας". Έτσι η αύξηση της μάζας πετυχένεται με την χρήση πολλαπλών στρωμάτων ξύλου και γυψοσανίδας. Ταυτόχρονα η εναλλάξ σταυρωτή τοποθέτηση τους και το σωστό σφράγγισμα δίνει την απαραίτητη σταθερότητα.

Ο συνδυασμός ξύλου-γυψοσανίδας έχει να κάνει περισσότερο με το θέμα κόστος και τοποθέτηση...δηλαδή η γυψοσανίδα είναι ένα φθηνό υλικό ,πολύ έυκολο να δουλευτεί και προσφέρει αρκετή μάζα ενώ το ξύλο προσφέρει την απαραίτητη σταθερότητα συν μάζα....

 

Τα ελαστομερή υλικά που μπορούν να τοποθετηθούν ανάμεσα ουσιαστικά λειτουργούν τόσο σαν dampening αλλά και όπως πολλοί υποστηρίζουν σαν κομμάτια μιας πιο σύνθετης κατασκευής constrained layer που έχει πολλάπλά (αν και αμφισβητίσημα) αποτελέσματα (διαφορετικά coincidence dips και άρα εξομάλυνση της συνολικής καμπύλης ηχομείωσης, μετατροπή της κινιτικής ενέργειας σε θερμική κλπ κλπ).

 

Στην πραγματικότητα ένα τέτοιο δάπεδο είναι από την φύση του συμβιβασμός σε ότι αφορά ένα πραγματικό "βαρύ" πλωτό δάπεδο καθώς ούτε τα χαρακτηριστικά συμπίεσης του πετροβάμβακα είναι απόλυτα γνωστά (και άρα και το αναγκαίο φορτίο),ούτε η συμπεριφορά του κάτω από συγκεκριμένη φόρτιση και σε βάθος χρόνου....έτσι ουσιαστικά δουλεύουμε λίγο "στα τυφλά" (με αποδεδειγμένα όμως καλά αποτελέσματα) τουλάχιστον σε ότι αφορά την φυσική συχνότητα συντονισμού της κατασκευής και σε ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Νικόδημε με όλο το σεβασμό στις γνώσεις σου αλλά επειδή είμαι ομοιοπαθής με τον aspkd μιας και βρίσκομαι στη φάση κατασκευής ενός μικρού studio θα ήθελα να παραθέσω μερικές σκέψεις μου ίσως και λανθασμένες:

Α) Δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να συσχετίζουμε τον πετροβάμβακα ενός πλωτού δαπέδου με τα λαστιχένια υλικά που λειτουργούν καλύτερα κάτω από ένα ορισμένο φάσμα φόρτισης. Πιστεύω δηλαδή ότι οι ιδιότητές του σε απομόνωση κτυπογενών θα ήταν αναλοίωτες ακόμα και με την ελάχιστη φόρτιση βάρους.

Β) Οσο για την "μη πιστοποιημένη" του χρήση σε δάπεδα, από τη μίνι έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι και η knauff κατασκευάζει ειδικούς πετροβάμβακες γι αυτή τη δουλειά αλλά και η geolan το συνιστά. Επίσης με γκουγλαρισμα διαπίστωσα ότι εφαρμόζεται κατά κόρον στην κατασκευή των πλωτών δάπεδων πλοίων.

 

εδω

https://sites.google.com/site/kotetsistudio/photo-construction

ανεβάζω φωτό από την εξέλιξη της κατασκεύης και παρακαλώ σχολιάστε αν διαπιστωθεί κάποιο λάθος. Πάνω από την άμμο  θα τοποθετηθούν 2 στρώσεις νοβοπάν και θα επιχειρήσω να εδράσω τοίχους και οροφή μόνο πάνω στο δάπεδο. αλήθεια aspkd αφού τα μεγέθη είναι σχετικά μικρά, γιατί δεν στήριξες την οροφή στους τοίχους και έβαλες extra ανάρτηση από οροφή;

καλή επιτυχία!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόδημε με όλο το σεβασμό στις γνώσεις σου αλλά επειδή είμαι ομοιοπαθής με τον aspkd μιας και βρίσκομαι στη φάση κατασκευής ενός μικρού studio θα ήθελα να παραθέσω μερικές σκέψεις μου ίσως και λανθασμένες:

Α) Δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να συσχετίζουμε τον πετροβάμβακα ενός πλωτού δαπέδου με τα λαστιχένια υλικά που λειτουργούν καλύτερα κάτω από ένα ορισμένο φάσμα φόρτισης. Πιστεύω δηλαδή ότι οι ιδιότητές του σε απομόνωση κτυπογενών θα ήταν αναλοίωτες ακόμα και με την ελάχιστη φόρτιση βάρους.

Β) Οσο για την "μη πιστοποιημένη" του χρήση σε δάπεδα, από τη μίνι έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι και η knauff κατασκευάζει ειδικούς πετροβάμβακες γι αυτή τη δουλειά αλλά και η geolan το συνιστά. Επίσης με γκουγλαρισμα διαπίστωσα ότι εφαρμόζεται κατά κόρον στην κατασκευή των πλωτών δάπεδων πλοίων.

 

εδω

https://sites.google.com/site/kotetsistudio/photo-construction

ανεβάζω φωτό από την εξέλιξη της κατασκεύης και παρακαλώ σχολιάστε αν διαπιστωθεί κάποιο λάθος. Πάνω από την άμμο  θα τοποθετηθούν 2 στρώσεις νοβοπάν και θα επιχειρήσω να εδράσω τοίχους και οροφή μόνο πάνω στο δάπεδο. αλήθεια aspkd αφού τα μεγέθη είναι σχετικά μικρά, γιατί δεν στήριξες την οροφή στους τοίχους και έβαλες extra ανάρτηση από οροφή;

καλή επιτυχία!

 

 

καλημέρα

 

Τα "πλωτά" δάπεδα που προτείνουν οι διάφοροι κατασκευαστές ορυκτοβάμβακα δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με ένα πλωτό πάτωμα μιας ηχομονωτικής κατασκευής.....οι ανάγκες που καλύπτουν οι συγκεκριμένες εφαρμογές αφορούν αυτό που θα ονομάζαμε αστικό θόρυβο, δηλαδή την δυνατότητα μείωσης του θορύβου ανάμεσα στα δάπεδα πολυκατοικιών και σε ότι αφορά ηχητικές πηγές της καθημερινότητας, δηλαδή βαδισμα, φωνές, κλπ κλπ

Οι ανάγκες σε ηχομείωση σε ένα περιβάλλον όπως είναι ένα recording studio ή τελως πάντων ένας χώρος που κάποιοι άνθρωποι θα παίζουν μουσική με ηλεκτρικά όργανα σε μεγάλες εντάσεις είναι εντελώς διαφορετικές....και αντίσοιχα είναι εντελώς διαφορετική η προσέγγιση στην κατασκευή.

 

Φυσικά και υπάρχουν πολύ σκληρές πλάκες δαπέδου από όλες τις εταιρίες παραγωγής ορυκτοβάμβακα. Και η λογική τους είναι ακριβώς να αντέχουν και να μην παρουσιάζουν καμμία παραμόρφωση με τεράστια φορτία (όπως η πλάκα ενός ορόφου πχ) Το πρόβλημα είναι πως όταν μιλάμε για πλωτή κατασκευή σε θέματα που αφορούν ηχομείωση σε μουσικές εφαρμογές (και αν θέλεις και σε βιομχανικές εφαρμογές - για να καταλάβεις ποια είναι τα συγκρίσιμα μεγέθη) αυτό που θα καθορίσει το συνολικό ποσοστό ηχομείωσης είναι η φυσική συχνότητα συντονισμού της όλης (διπλής) κατασκευής. Αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι ουσιαστικά σε όλες αυτές τις κατασκευές υπάρχει μια συχνοτική περιοχή όπου όλη αυτή η κατασκευή όχι απλά δεν δουλεύει αλλά ενισχύει λόγω ιδιοταλάντωσης τον ήχο. Αυτό το σημείο είναι που ονομάζουμε "φυσικ'η συχνότητα" του όλου συστήματος και η κατασκευή μας θα είναι αποδωτική με βάση τις υπόλοιπες αρχές της ηχομείωσης , δηλαδή την ανάκλαση λόγω μάζας και την απορόφηση,

πρίπου 2 οκτάβες ψηλότερα από την συχνότητα συντονισμού του όλου συστήματος.

 

Για αυτό τον λόγο τόσο στις μουσικές εφαρμογές (όσο και στις βιομηχανικές) μας ενδιαφέρει απόλυτα η συμπεριφορά ως ελατηρίου του υλικού πάνω στο οποίο εδράζεται ένα πλωτό πάτωμα ή μια τοιχοποιεία ή αντίστοιχα η ανάρτηση μιας οροφής.

 

Το πρόβλημα με τον πετροβάμβακα ως "ανάρτηση" είναι πως πολύ  απλά δεν γνωρίσουμε (δεν παρατίθεται από τις εταιρίες) το ποσοστό συμπίεσης κάτω από συγκεκριμένο φορτίο παρά μόνο οι αντοχές σε θλιπτική τάση.....αυτό σημαίνει πως ναι μεν μπορείς να κάνεις ένα δάπεδο πάνω σε σκληρές πλάκες πετροβάμβακα, αλλά είτε απλά θα πρέπει να "συμβιβαστείς" με μια υψηλότερη συχνότητα συντονισμού του όλου συστήματος (όχι απαραίτητα τραγικό....εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός) ή να "ριψοκινδυνεύσεις" να φορτίσεις ανάλογα ένα τέτοιο πάτωμα (φτιάχνωντας πχ ένα βαρύ πάτωμα από οπλισμένο σκυρόδεμα πάνω σε πλάκες πετροβάμβακα) ώστε να πετύχεις μια χαμηλή συχνότητα συντονισμού και συνεπώς καλύτερα αποτελέσματα.....χωρίς όμως να γνωρίζεις ποια ακριβώς είναι η απαιτούμενη φόρτιση ώστε να επιτευχθεί η επιθυμητή συμπίεση στον πετροβάμβακα αλλά και το πως θα αντιδράσει μακροχρόνια ο πετροβάμβακας σε αυτή την συνεχόμενη φόρτιση....

 

Στα παραπάνω παραδείγματα αναφέρομαι σε σκληρές πλάκες πετροβάμβακα ή υαλοβάμβακα , δηλαδή 100 εώς 150 κιλά ανά κυβικό μέτρο και όχι στις πολύ σκληρές πλάκες δαπέδων που αναφέρεσαι, γιατί  όπως πολύ απλά σου είπα εξυπυρετούν εντελώς διαφορετικό σκοπό και αναγκες  .

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φτιαχνω και εγω ενα studio αλλα για την ψυχικη ηρεμια των γειτονων και για να μην ασχολουμαι με την ''επιστιμη'' της ηχομονοσης θα ηθελα ο καθενας να ακουει το αλλον μεσω ακουστικων και τον εαυτο του φυσικα. Καποιοι μου προτιναν το jamhub.Αυτο ακριβως που ψαχνω ειναι κατι σαν το jamhub απλως να εχει ξεχωριστο out για καθε οργανο. Μπορειτε να μου στειλετε καποια σχετικα links η να μου πειτε την ευρυτερη κατηγορια που ανηκει το jamhub ωστε να ψαξω και μονος μου; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου