Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με active μαγνήτες σε Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σχεδιάζω να πουλήσω την Ibanez rg8470 j.custom που έχω και να πάρω αυτή την κιθάρα http://www.thomann.de/gr/ibanez_rga427z_dsh.htm μιας και από καιρό ήθελα 7χορδη.Τώρα το πρόβλημά μου είναι η αλλαγή μαγνητών.Αν πάω να βάλω passive μαγνήτες θα φένεται μεγάλο κενό γύρω γύρω ή δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα?(το είχα διαβάσει αυτό καθώς έψαχνα για αυτήν την κιθάρα και ήθελα να δω αν ισχύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο περίεργο είναι;Απλός δεν θέλω active για την ώρα ή τους avtive της Ibanez  :P

Θέμα γούστου είναι.Και στο κάτω κάτω σε τι όργανα αλλάζεις μαγνήτες?Σε αυτά που κάνουν ένα 500ρικο ;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κενό μπορείς να βάλεις το επικάλυμα γύρω απο το μαγνήτη νομίζω. Δηλαδή δεν νομίζω να κάνουν ειδικό κόψιμο το ξύλο για ενεργούς και άλλο για passive. Απλά νομίζω η passive θα'ναι πιο οβάλ στις άκρες.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου!

επειδη το ειχα ψαξει το θεμα, για τις 7χορδες βγαινουν 2 μεγεθων μαγνητες, αυτοι που ειναι σαν τους EMG ή αυτους που φοραει η ibanez (ορθογωνιοι) και αυτοι που ειναι σαν τους κλασικους passive με στρογγυλεμενες γωνιες(ας τους πουμε στρογγυλεμενους για ευκολια).

Η μοναδικη εταιρια που βγαζει και τα δυο ειδη στον ιδιο μαγνητη ειναι η Seymour Duncan με τους Blackout για 7χορδη.

Αν η κιθαρα εχει τους ορθογωνιους ΔΕΝ μπορεις να βαλεις τους στρογγυλεμενους και το αντιθετο παρα μονο αν σκαψεις την κιθαρα ή τις γεμισεις τα κενα...

 

γενικοτερα οι ορθογωνιοι βγαινουν active (ειμαι 99% σιγουρος)

ψαχτο και μας λες

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου