Προς το περιεχόμενο

Marshall 1959 + 2x12 καμπίνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα ευκαιρία έναν Marshall 1959 plexi 100W (1973 model) και σκέφτομαι να τον πάρω.

Εαν πάρω μια καμπίνα 2x12 θα αντέξει ή θα την τινάξω στον αέρα?

Μπορώ να παίξω σε ένταση πρόβας με αυτόν τον ενισχυτή ή είναι πολύ δυνατός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι καμπινες δεν εχουν ορια,τα ΜΕΓΑΦΩΝΑ που θα εχει μεσα η καμπινα εχουν ( η ΕΝΤΑΣΗ με την οποια θα παιζεις παιζει επισης καθοριστικο ρολο).

 

 

π.χ. μια 1Χ12 καμπινα με ενα Eminence Delta Pro η ενα EVM12L ουτε που θα καταλαβει τιποτα,μια 4Χ12 καμπινα με 25αρια Celestion σε παραλληλη συνδεση θα τιναξει τα πεταλα συντομα...

 

Βαλε μεγαφωνα ετσι ωστε αναλογα με το πως θα τα συνδεσεις (παραλληλα ή σε σειρα) το συνολικο wattage να ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ διπλασιο απο τα 100 βαττ του 1959.

 

Ενας φιλος μου χρησιμοποιει τον ιδιο ενισχυτη με μια καμπινα Orange με 2 Eminence Tonker και ακουγεται υπεροχα.

 

Μπορώ να παίξω σε ένταση πρόβας με αυτόν τον ενισχυτή ή είναι πολύ δυνατός ?

 

εχει ενα κουμπακι που γραφει VOLUME ,γυρνωντας το προς τα αριστερα η ενταση ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ και μπορεις να παιξεις οπουδηποτε. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν μπορείς να παίξεις με τον Super.....

Nα μην τον πάρεις (να μου πείς να τον πάρω εγώ)....  :) :) :) :) :)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουμπάκι με την ένταση το έχει και ο super reverb μου αλλά κάτω απο το 3 δεν ακούγετε σωστά.Πάνω απο το 3 χαλάει κόσμο.

 

Το πώς θα συνδέσω τα ηχεία παράλληλα ή σε σειρά απο ότι ξέρω έχει σχέση με τα ohm .Παίζει ρόλο και στην ένταση?Με ποιό τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν μπορείς να παίξεις με τον Super.....

Nα μην τον πάρεις (να μου πείς να τον πάρω εγώ)....  :) :) :) :) :)

 

Μην ακούσεις τίποτα τέτοιο εσύ! ;D Τι θα τους κάνεις τόσους ρε σύ σούπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παντως πολυ αστειο το τι κανει η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ..... ;D

 

Λες και τοσα χρονια που δεν υπηρχαν οι μικροι ενισχυτες (υπηρχαν αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν τους αγοραζε.... ;D) ο κοσμος δεν εκανε προβες.... ;D

 

Λοιπον για να μη μπερδευεστε αλλο διαβαστε αυτο

 

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/loudness.html

 

Θα καταλαβετε οτι ενας ενισχυτης 100 βαττ ανοιγμενος ΤΕΡΜΑ (γιατι καποιος να ανοιξει τερμα οποιονδηποτε ενισχυτη δεν μπορω να το καταλαβω αλλα λεμε τωρα...) ειναι μολις 3 ΝΤΕΣΙΜΠΕΛ δυνατοτερος απο εναν 50 βαττ ανοιγμενο ΤΕΡΜΑ,αυτη η διαφορα των 3db ανηκει στην κατηγορια  Barely Perceptible Change (ουτε που την καταλαβαινεις).

 

Ετσι και ενας ενισχυτης 25 βαττ (η συνηθισμενοι "μικροι") ειναι μολις 3 db "σιγανοτερος" ;D απο εναν 50 βαττ και 6 db "σιγανοτερος" ;D απο εναν 50 βαττ (παντα για τερματισμενες εντασεις μιλαμε),για να εχεις την ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΕΝΤΑΣΗ πρεπει ο ενισχυτης να ειναι 10 ΝΤΕΣΙΜΠΕΛ δυνατοτερος δηλ. ο 100αρης Marshall εχει τη διπλασια ενταση μονο απο εναν ενισχυτη 10 βαττ περιπου...

 

 

To κουμπάκι με την ένταση το έχει και ο super reverb μου αλλά κάτω απο το 3 δεν ακούγετε σωστά.Πάνω απο το 3 χαλάει κόσμο.

 

περιεργο και ο 6αρης VHT μου ακριβως ΕΤΣΙ συμπεριφερεται,ειμαι σιγουρος ομως οτι ανετα κανεις προβα με τον super reverb σου στο 3. (ο 6αρης VHT μου στο 3 ακουγεται ΕΛΑΧΙΣΤΑ πιο σιγα,το ιδιο "ενοχλητικα" δυνατα δηλ... ;D,απο τον 100αρη Mesa Boogie Mark 1,στο 3 και αυτος, που εχω ακριβως διπλα του...)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ναι δε λέω.Εγώ άνετα κάνω αλλά όχι οι άλλοι.Στο 3 είμαι λίγο παραπάνω σε ένταση απο ότι πρέπει.Στο να μην τους σκεπάζω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σου λυσω ομως την απορια σου οριστικα ο φιλος μου (που παιζει τον 1959 μεσα απο την 1χ12 tonker loaded καμπινα) βγαζει το ψωμι του παιζοντας....ΤΖΑΖ σε μικρα κλαμπ στη Γερμανια οπου η μεγαλες εντασεις δεν επιτρεπονται και ποτε δεν ειχε προβλημα παιζοντας με τον 1959 στο "2",Ο υπεροχος ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος λεμε....)  

 

 

Βρε ναι δε λέω.Εγώ άνετα κάνω αλλά όχι οι άλλοι.Στο 3 είμαι λίγο παραπάνω σε ένταση απο ότι πρέπει.Στο να μην τους σκεπάζω δηλαδή.

 

μα καλα δεν τρωνε το πρωι?γιατι δεν γνωριζω πολλους ντραμμερ που με ΑΝΕΣΗ δεν σκεπαζουν με μια ταμπουρια εναν SR στο "3"... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου