Προς το περιεχόμενο

ΓΚΛΑΜΟΥΡ ΚΟΚΟΤΑ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΟΤΑ) ΜΠΛΟΥΖ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΑ ΘΩΡΗΚΤΑ ΜΕΝΕΓΑΚΗ-ΧΡΟΥΣΑΛΑ

Το πάρτι σ’ ένα μνημείο. Σ’ ένα πλοίο που η σημερινή Ελλάδα οφείλει τα σύνορά της. Γκλαμουριά, φράγκα, ξεβράκωμα και έλλειψη στοιχειώδους αισθητικής. Μήπως όμως κάνουμε λάθος; Μήπως τελικά το «ΑΒΕΡΩΦ» δεν είναι θωρηκτό; Μήπως τα πραγματικά θωρηκτά είναι η Μενεγάκη, η Ντούβλη, η Τζούλιαι η Χρουσαλά μαζί με όλες τις υπόλοιπες ανιστόρητες γλάστρες του ζοφερού κήπου της παρακμής και της απεμπόλησης κάθε παναθρώπινης αξίας; Μήπως τα πραγματικά θωρηκτά είναι οι αναλφάβητες ξεβράκωτες των πρωϊνάδικων; Μήπως οι νεοέλληνες πλούσιοι νέας κοπής που βγάζουν χρήματα στο εσωτερικό και τα φυγαδεύουν στο εξωτερικό σε σχέση με τους παλαιάς κοπής Έλληνες πλούσιους, τους ευπατρίδες που έκαναν το ακριβώς αντίθετο; Μιλάμε για οικονομική κρίση μα αποφεύγουμε να μιλάμε για την κοινωνική και πολιτιστική μας παρακμή που έχει εδώ και χρόνια ξεκινήσει........ Νισάφι πια..............

Δυστυχώς, δεν έχω μουσικοσυνθετική ικανότητα ούτε και είμαι καλός κιθαρίστας. Αν ήμουν, θα συνέθετα το Γκλάμουρ Κοκότα (ίσως και κότα) μπλουζ.

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέχεις τι λες φίλε μου... Glamour = Διονύσιος Λαζάνης εστί Noiz!....

 

Όχι τίποτα άλλο θα μας κάνει και διάβημα διαμαρτυρίας ο Καναδάς και δεν θα μορούμε να πάμε στο Quebec ;D ;D ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ευχαρίστως να το αλλάξω τότε αν και δεν νομίζω να θίγεται ο φίλος. Γκλαμουροκοκότα μπλουζ λοιπόν.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είδα και εγώ και το συζήτησα λιγάκι, τι σε χάλασε;

Η χρήση του Αβέρωφ για δεξίωση ή οι συνήθεις τζετσετοπλούσιοι ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με χάλασε η δεξίωση. Με χάλασε η έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού απέναντι στην ιστορία. Δεν είμαι ούτε φασίστας ούτε εθνοπατέρας ούτε και ελληνόκοπος. Σέβομαι όμως την ιστορία κάθε τόπου και λαού ειδικά όταν αυτή η ιστορία σχετίζεται με εθνική ανεξαρτησία όπως το συγκεκριμένο πλοίο-μνημείο. Ενοχλούμαι όταν ένα ιστορικό μνημείο γίνεται χώρος εκδηλώσεων άσχετων με αυτό.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίνε αυτοί που το ζήτησαν, 'η αυτοί που το παραχώρησαν?

Δηλαδή αν εγω ζητήσω την Ακρόπολη για να γιορτάσω τα γενέθλια του Αζορ (καλά δεν έχω σκύλο αλλά λέμε τώρα) και μου την δώσουν θα φταίω εγώ?

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με χάλασε η δεξίωση. Με χάλασε η έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού απέναντι στην ιστορία. Δεν είμαι ούτε φασίστας ούτε εθνοπατέρας ούτε και ελληνόκοπος. Σέβομαι όμως την ιστορία κάθε τόπου και λαού ειδικά όταν αυτή η ιστορία σχετίζεται με εθνική ανεξαρτησία όπως το συγκεκριμένο πλοίο-μνημείο. Ενοχλούμαι όταν ένα ιστορικό μνημείο γίνεται χώρος εκδηλώσεων άσχετων με αυτό.

Εμένα από την άλλη με χαλάνε οι χλεχλέδες που γιόρτασαν μέσα στη χλίδα ανενόχλητοι (πολύ "χλ") παρά η χρήση του Αβέρωφ.

Το πλοίο ήταν και παραμένει κομμάτι της ιστορίας και ως τέτοιο εκτίθεται.

Χρειάζεται και συντήρηση όμως και οι επισκέψεις δεν είναι πολλές  ;)

Αρα ευπρόσδεκτο τα μπικικίνια που θα το συντηρήσουν.

Και άμα έβλεπα να γιορτάζουν παιδιά (ορφανοτροφεία, λυκόπουλα, παιδικοί σταθμοί, με φωνές και γκάμυ μπέαρ) θα μου άρεσε πολύ παραπάνω.

Γιατί θα ήταν πιο όμορφη η χρήση του από αυτήν για την οποία φτιάχτηκε.

 

Μην το μπερδεύουμε με τις δεξιώσεις και τα πάρτυ στα Λονδίνα μέσα στα Μάρμαρα.

Αυτά είναι έργα τέχνης.

Που κλάπηκαν.

Και φθείρονται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα κατ' εμέ έχει δύο διαστάσεις. Από τη μία οι ανεγκέφαλοι, ανιστόρητοι πολιτικοί παράγοντες που το διέθεσαν, και από την άλλη η τζετσεταρία που περιορίζεται μόνο σε μονοδιάστατες γνώσεις τύπου business adiministration για την επιχείρηση του μπαμπά και που δεν έχει καμία απολύτως παιδεία. Γιατί άλλο η παιδεία και άλλο η εκπαίδευση. Στον τόπο μας υπάρχουν πάμπολλοι με εκπαίδευση σε κάθε επαγγελματική ειδικότητα αλλά οι έχοντες παραγματικοί παιδεία είναι ελάχιστοι. Μακάρι να γινόταν αυτό που λες με τα ορφανοτροφεία και τα σχολεία. Άσε Κώστα. Γυμνασιάρχης της περιοχής μου πήγε με την Γ' γυμνασίου στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδρομών στην εκπομπή της Μενεγάκη. Εξακολουθεί και σήμερα να είναι ακόμα γυμνασιάρχης, εννοείται.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμνασιάρχης της περιοχής μου πήγε με την Γ' γυμνασίου στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδρομών στην εκπομπή της Μενεγάκη. Εξακολουθεί και σήμερα να είναι ακόμα γυμνασιάρχης, εννοείται.

Αυτό το βλέπω συνέχεια και όντως είναι να φρίττεις.

ΑΛΛΑ

Όντως το πλοίο θέλει συντήρηση, η συντήρηση θέλει λεφτά και ένας καλός τρόπος να τα βγάλεις είναι οι δεξιώσεις.

Δεν χρειάζεται MBA να το σκεφτείς και είναι πάγια πρακτική ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για την εξασφάλιση πόρων.

Φοβάσαι μη φθαρούν τα μίνια από τα τακούνια;

Εξάλλου όταν ήταν τίγκα στους σιριτωμένους στρατόκαυλους που δεν είχαν δει θάλλασα έξω από τη Πάχη και ξεπατώναν τα ναυτάκια (βισματούχα ως επί το πλείστον) για τις παραστάσεις / δεξιώσεις τους ήταν πιο πρέπον;

Δεν με πειράζουν αυτά.

Αυτοί με πειράζουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου