Προς το περιεχόμενο

fender και charvel τι να παρω ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν προκειται για συγκριτικο απλα... εχουμε και λεμε...

 

 

πλεον εχω καταληξει στο γεγονος οτι οι κιθαρες που μου αρεσουν περισσοτερο απο ολες τις αλλες ειναι οι fender  με αλλαγμενους μαγνητες σε ποιο γκαζωμενους αφου παιζω πιο πολυ μεταλ !!! εχω ηδη μια φεντερ μεξικο και εχω βαλει εναν super distortion . επειδη θα ηθελα ομως αλλη μια φεντερ αμερικανα αυτη την φορα σκεφτηκα οτι επειδη θα αλλαξω ουτως η αλλος τους μαγνητες σε πιο γκαζωμενους μηπως και κοιταγα τις σαρβελ...

 

αυτο που λατρευω στις φεντερ που δεν  βρισκω σε αλλες στρατ ειναι το πιασιμο τους , το μανικι τους , και γενικα καθονται στο σωμα μου ωραια... φανταζομαι δεν χρειαζονται και πολλα επιχειρηματα γιατι μου αρεσουν οι φεντερ  ;D

οποτε ρωταω κι εγω οι charvel so-cal φαινονται οτι ειναι φεντερ με πιο γκαζομενους μαγνητες και λοκιν τρεμολο , ομως ειναι και στην πραγματικοτητα ετσι η απλα φαινονται ενω στην πραγματικοτητα ειναι αλλης φιλοσοφιας και πρεπει να παρω φεντερ καλυτερα και να αλλαξω τους μαγνητες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να'μαι σίγουρος νομίζω ότι οι charvel κλίνουν περισσότερο προς jackson super-strats παρά σε fender, αλλά δεν ξέρω..το καλύτερο που χεις να κάνεις είναι να βρείς αν υπάρχει κάπου εδώ και να πας να τη δοκιμάσεις.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλας για τις καινουριες charvel (so cal και san dimas) τοτε θα ελεγα οτι μια fender am std ή ακομα καλυτερα (και λιγο ακριβοτερα) μια am deluxe ειναι ποιοτικοτερη και πιο προσεγμενη σαν οργανο. Δεν εχεις βεβαια με αυτες το πλεονεκτημα του floyd rose και θα πρεπει να κανεις μετατροπες στην κιθαρα για να μπει.

 

Αν εισαι Αθηνα, στο guitar store εχει και απο τις τρεις την τελευταια φορα που πηγα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοχος και των 2, μαλλον για charvel σε βλεπω.

Χρονια στρατοκαστερακιας ερωτευτηκα τη so cal μολις την επιασα,σε ολα εκτος απο τα καθαρα(τα ποια? ;D) στα οποια δεν αλλαζω την στρατοκαστερ με τιποτα.

Παντως καλο θα ηταν να δοκιμαζες και τις 2 πριν αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεκαθαρισω οτι το θεμα του ηχου το ξεχναμε αφου και στην περιπτωση της φεντερ θα το διαμορφωσω με τους καταλληλους μαγνητες ... το μονο που με ενδιαφερει ειναι αν το βαρος -πιασιμο- εργονομια-στυλ και γενικα θα το εχω και με τις σαρβελ... εχω ακουσει οτι οι σαρβελ ειναι φεντερ με καποια καλουδια παραπανω... το θεμα του φλοιντ ροουζ δεν με πολυαπασχολει... εχει δεν εχει το ιδιο μου κανει στην φαση αυτη...

 

δηλαδη το μονο που κοιταω στην προκειμενη ειναι αν εχουν το ιδιο σκαφος και μανικι και αν ειναι το ιδιο καλοδουλεμενες αφου υποτιθεται οτι προερχονται απο την ιδια εταιρια αφου οι φεντερ εχει και την σαρβελ...αυτα...

 

ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι oι charvel ειναι fender..........πιο γκαζωμενες,ναι οι charvel ειναι πολυ καλα οργανα,ναι οι charvel καθονται το ιδιο στο σωμα οπως μια fender αφου ειναι σχεδον ιδιο το σωμα,οχι η charvel δεν ειναι fender american deluxe σε κανεναν σημειο ως προς την ποιοτητα κατασκευης,οχι δεν εχουνε το ιδιο μπρατσο (εμενα το μπρατσο της deluxe δεν το συγκρινω με καμια),οχι δεν εχουνε το ιδιο σταθερο τρεμολο μιας και η fender δεν εχει locking -floyd αλλα εαν θες τη γνωμη μου καλυτερα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα στη σαρβελ ειναι πολυ πιθανο να μην χρειαστεις καμια μετατροπη ουτε σε μαγνητες.

Το βαρος απο τις σημερινες φεντερ δεν το ξερω μιας και οι δικες μου ειναι λιιιιγο παλιουτσικες,αλλα η σαρβελ μου φανηκε ελαφρια γενικα.

Το μανικι δεν ξενιζει αν εχεις συνηθισει φεντερ αλλα διαφερει.

Με 5 λεπτα παιξιμο (το πολυ) μαλλον θα το αισθανθεις "σαν το σπιτι σου".

Το floyd ειναι ... floyd. Ή το θελεις ή δεν το θελεις.

Αλλα ολα αυτα δεν εχουν αξια μπροστα στη δικη σου συγκριτικη δοκιμη.

Αν εισαι Αθηνα -Guitarstore (που ειναι και ο αντιπροσωπος), αν εισαι Θεσ/νικη -ΠΜ και κανονιζουμε να δοκιμασεις τη δικη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι oι charvel ειναι fender..........πιο γκαζωμενες,ναι οι charvel ειναι πολυ καλα οργανα,ναι οι charvel καθονται το ιδιο στο σωμα οπως μια fender αφου ειναι σχεδον ιδιο το σωμα,οχι η charvel δεν ειναι fender american deluxe σε κανεναν σημειο ως προς την ποιοτητα κατασκευης,οχι δεν εχουνε το ιδιο μπρατσο (εμενα το μπρατσο της deluxe δεν το συγκρινω με καμια),οχι δεν εχουνε το ιδιο σταθερο τρεμολο μιας και η fender δεν εχει locking -floyd αλλα εαν θες τη γνωμη μου καλυτερα.

 

Σωστός....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου