Προς το περιεχόμενο

Normalization σε audio clip


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που λεει ο Phase shift δεν το γνωριζω να πω την αληθεια και να πω οτι δεν ειμαι

ηχοληπτης αλλα εχω την εντυπωση οτι ασχετως bit rate οσο πιο hot το σημα,θα συμφωνησω με τον Superfunk,τοσο καλυτερα..

Oσο αφορα το πολυ compression σε ratio 10:1 και πανω,που το σχεδιαγραμμα που παραθεσε ο blue μιλαει για limiting,

νομιζω οτι ενας λιμιτερ λειτουργει συναρτησει ενος κομπρεσορ εστω κει πολυ χαμηλα ρυθμισμενου( 2:1) για αυτο και στα hardware υπαρχει ξεχωριστο limiter section.

O κομπρεσορ βασικα οριοθετει και εξομοιωνει τις σταθμες ''δενοντας'' τα στοιχεια μεταξυ τους και δινοντας ογκο στα ''αδυναμα'' σηματα προκειμενου να επιτυχει αυτο το δεσιμο.

Αυτο,μπορει να ειναι ενα ειδος limiting αλλα την καθαροαιμη οριοθετηση ενος υπερβολικου,στιγμιαια υπερβαινοντος σηματος θα την κανει ο λιμιτερ.

Αυτο εχω καταλαβει τουλαχιστον απο την ενασχοληση μου μ αυτα..ακουγοντας..

Ισως στην περιπτωση του Jazz ενα ισχυρο κομπρεσιον να σωζε την κατασταση.

Ενας ειδημων ισως θα μπορουσε να το ξεκαθαρισει και θεωρητικα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ισως στην περιπτωση του Jazz ενα ισχυρο κομπρεσιον να σωζε την κατασταση.

 

Χρησιμοποιώντας το boss cs-3, έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα επιδεινώνεται. Θα δοκιμάσω αύριο να γράψω ένα κλιπάκι με το πετάλι και θα το ανεβάσω να μου πείτε τι ακούτε.

 

Έχω κι ένα compressor/limiter εφέ του SONAR αλλά έχει υπερβολικά πολλές παραμέτρους και δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνουμε σταθμες στα 0 db χωρις peak (-10,-5 καλα ειναι και εκει)οσο πιο δυνατο σημα εχουμε τοτε εχουμε καλυτερες δυναμικες αποφευγωντας προβληματα

αν εχεις σε λιγα σημεια προβλημα με αυξημενη ενταση σε σχεση με αλλα μερη(οχι peak αν παραμορφωνει το ξαναγραφεις)τα απομονωνεις και χαμηλωνεις το gain,,,

χρησιμοποιησε compressor με ratio 3:1 4:1 αν εχεις πολυ μεγαλη αποκλιση δυναμικων

(θεμα παιξιματος-τροπος-fx)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παίζεις και προφανώς αυτό που χρειάζεσαι είναι η χρήση κομπρέσορα, όπως προείπαν κι'άλλοι. Ίσως στο πεταλάκι της boss να σε ενοχλεί το ηχόχρωμα καθώς πατικώνει λίγο τις νότες. Δοκίμασε να βάλεις κάποιο plugin compressor μετά την ηχογράφηση..

 

Και μην κοιτάζεις την κυματομορφή. Το παίξιμο σου δεν έχει τίποτα περίεργο, δυναμικές έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου