Προς το περιεχόμενο

Πετάλια για ήχο γνωστών ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς ποια από αυτά μπορούν να δουλέψουν ως preamps (για σύνδεση σε power amp)? Επίσης, ποια μπορούν να δουλέψουν με σύνδεση direct (στην κονσόλα ή σε κάρτα ήχου)?

 

Π.χ. το Ethos Overdrive τα κάνει και τα 2..

 

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το πετάλι να έχει έξοδο line level.

 

Στην πραγματικότητα, μπορεί να παίξει και πετάλι με έξοδο instument level αλλά πρώτον, το σήμα δεν θα είναι ίσως αρκετά δυνατό για τον power amp και, δεύτερον, θα έχεις ενδεχομένως περισσότερο θόρυβο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Orange

Catalinbread SCOD

OLC Orange Peel

Tech21 Oxford

 

Εδω και καιρο ενδιαφερομαι για καποιο πεταλι που να προσομοιωνει τον ηχο των Οrange. Ημουν ετοιμος να παρω τον rockerverb 50 επειδη τα βρωμικα του με ειχαν ενθουσιασει, αλλα τον απερριψα επειδη δεν μου ταιριαζουν καθολου τα καθαρα του.

Εχει,λοιπον, δοκιμασει κανεις τα παραπανω πεταλια? Υποθετω οτι οι πιο πολλοι εχουν εμπειρια απο το tech21. Βρηκα καποια videos αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας σε οποιοδηποτε απο τα τρια πεταλια.

EDIT: Ακομα πιο καλα θα ηταν να ακουσω και γνωμες αυτων που πιθανον να εχουν παιξει και συγκρινει τα πεταλια με τον ιδιο τον ενισχυτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ωραίο και χρήσιμο θρεντ... κάνω ένα bump για να προσθέσω ένα που μου αρέσει ιδιαίτερα, το Vox Over The Top Boost στην κατηγορία των Voxy. Δεν παράγεται πια αλλά πετυχαίνει αυτό τον ήχο, αν κι εγώ δεν το χρησιμοποιούσα έτσι αλλά σαν ένα πολύ fat tube boost για τους ενισχυτές μου.

 

Eπίσης, υπάρχουν τα:

Lovepedal Englishman στα Vox-y,

τα Way Huge Fat Sandwich, Wampler Pinnacle/Plextortion/Superplex, Mad Professor Mighty Red, Radial Hot British/Plexitube και Rockett Pedals Animal/Flex Drive στα Marshall-y,

το Wampler Black 65 στα Fender-y,

και το Earthquaker Monarch στα Orange-y.

 

 

Οι περισσότεροι που έχουν φτιάξει "Dumble in a box" έχουν βασιστεί στον ήχο που ακούνε στις ηχογραφήσεις.  ;)

 

Προσωπικά δεν θα το έλεγα αυτό γιατί γνωρίζω πως οι περισσότεροι από αυτούς που φτιάχνουν τα D style pedals είχαν δικό τους Dumble, και ορισμένες φορές περισσότερους από έναν.

 

@Gianniss: ήμουν κάτοχος για χρόνια του Catalinbread Super Charged Overdrive. Επίσης, έχω παίξει με σχεδόν όλους τους Orange που κυκλοφορούν. Δεν μπορεί να τους αντικαταστήσει με τίποτα. Είναι αρκετά versatile αλλά κάπως "σκληρό" στις μεσαίες του και όχι τόσο γλυκό και tube-y όσο ένας κανονικός Orange. Όμως μπορεί να αποτελέσει πάρα πολύ ωραίο βρώμικο boost, και επίσης να δώσει έναν πολύ όμορφο lead ήχο σε έναν neck humbucker.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gianniss: ήμουν κάτοχος για χρόνια του Catalinbread Super Charged Overdrive. Επίσης, έχω παίξει με σχεδόν όλους τους Orange που κυκλοφορούν. Δεν μπορεί να τους αντικαταστήσει με τίποτα. Είναι αρκετά versatile αλλά κάπως "σκληρό" στις μεσαίες του και όχι τόσο γλυκό και tube-y όσο ένας κανονικός Orange. Όμως μπορεί να αποτελέσει πάρα πολύ ωραίο βρώμικο boost, και επίσης να δώσει έναν πολύ όμορφο lead ήχο σε έναν neck humbucker.

Καταλαβα τι λες, και ευχαριστω. Κι εγω νομιζω πως μαλλον κανενα πεταλι μεχρι στιγμης  δεν μπορει να εχει ικανοποιητικο αποτελεσμα προσομοιωσης orange (και συγκεκριμενα του rockerverb που εχω την ευκαιρια να παιζω συχνα και που λατρευω τα βρωμικα του). Κατι τετοιο δεν ισχυει με τα ''μαρσαλοπεταλα'', οπου εχει γινει καλυτερη δουλεια(λογικο, αφου εχουν ασχοληθει πολυ περισσοτερο) και εχω βρει μερικα πολυ πειστικα, με πιο προσφατο το msd. Anyway, θα ρωτησω τον γνωστο κατασκευαστη στη Θεσ/νικη αν γινεται να φτιαξει μια λαμπατη προενισχυση (ειδικα για μενα ::)) που να εχει ακριβως αυτο το χαρακτηρα του rockerverb. Οταν και αν με το καλο γινει αυτο, θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον! Πιστεύω ότι θα γίνεται, ειδικά αν κρίνουμε από τα Μatchless και Bad Cat που λειτουργούν και σε υψηλά βολτάζ. Αν και οι custom λύσεις (και πολύ περισσότερο οι λαμπάτες) κοστίζουν πολύ, οπότε θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι custom λύσεις (και πολύ περισσότερο οι λαμπάτες) κοστίζουν πολύ, οπότε θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος...

Αν δεν ισχυε αυτο, θα τον ειχα ηδη ρωτησει... ;D. Ακομα προετοιμαζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν πρόσεξα το θέμα με τα πετάλια,αλλα αξίζει να αναφέρω ενα πετάλι.

Περάσανε αρκετά πετάλια αλλά με ένα έπαθα την πλάκα μου.

Soldano Supercharger GTO Pedal σε συδιασμό με λαμπάτο ενισχυτή με καλό καθαρό ήχο,

δίνει ίσως τον καλύτερο overdrive ήχο.

Παχύ, γεμάτο, ζεστό,γλυκό  overdrive,όταν το δοκίμασα σκέτο δεν έλεγε κσι πολλά,αλλά πάνω στο BadCat Lynx έδωσε τα ρέστα του.

Προσοχή δεν κάνει για Metal  ;D

soldano-supercharger-gto-pedal.jpg.6242bb05bc44784c087b9e408106e809.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Δεν πρόσεξα το θέμα με τα πετάλια,αλλα αξίζει να αναφέρω ενα πετάλι.

Περάσανε αρκετά πετάλια αλλά με ένα έπαθα την πλάκα μου.

Soldano Supercharger GTO Pedal σε συνδυασμό με λαμπάτο ενισχυτή με καλό καθαρό ήχο,

δίνει ίσως τον καλύτερο overdrive ήχο.

Παχύ, γεμάτο, ζεστό,γλυκό  overdrive,όταν το δοκίμασα σκέτο δεν έλεγε κσι πολλά,αλλά πάνω στο BadCat Lynx έδωσε τα ρέστα του.

Προσοχή δεν κάνει για Metal  ;D

 

Αν δεν απατώμαι το Supercharger GTO ακούγεται περίπου σαν τους SLO-100, τους ενισχυτές που χρησιμοποίησαν ο Eric Clapton και ο Mark Knopfler στα τέλη των 1980s και τις αρχές των  1990s.

 

Soldano_SLO_100.JPG

 

clapton002.jpg

 

Dire+Straits+Live+-+On+The+Night+.jpg

 

 

 

Άν δείτε τα βίντεο του Clapton και των Dire Straits εκείνης της περιόδου σίγουρα θα καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εκπληκτικό πετάλι για blackface ήχο είναι το Crazy Tube Circuits Blackface Stardust! Το έχω 2-3 μήνες και κοντεύει να αντικαταστήσει όλες μου τις βρόμες! ;) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου