Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι τα busses?


DjJamesthomas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,εχω έναν μείκτη behribger fx 1622,ακομα δεν έχει βρέθει κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το bus ή τα busses και να μου πει ποσο μπορούν να μου χρησιμεύσουν...επίσης έχω τον μείκτη μου συνδεμένο στην κάρτα ήχου(creative x-fi fatality champion series)και χρισιμοποιώ το cubase sx3 για το recording...μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο θα σε καλυψει, αλλα σκέψου ότι γκρουπάρεις τα κανάλια. όταν στέλνεις κάπου δhλαδή (σε ηχεία για παράδειγμα), επιλέγεις τι θα πάει που. (δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά γιατί ενα σχετικα-σχετικο θέμα, έχω ξεκινήσει και εγώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα. Είπα να μην ανοίξω άλλο θέμα μιας και υπάρχει αυτό.

Δεν έχω καταλάβει και γω τι είναι τα busses. Χρησιμοποιώ το Nuendo, διαβάζω το  manual, αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω.

 

Δουλεύω μόνο με VST instruments. (όχι live recording φυσικού οργάνου ή φωνής).

Αν υποθέσουμε ότι έχω 10 midi tracks, θα πρέπει να φτιάξω 10 busses ή ένα μου αρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα buses γκρουπαρεις τα καναλια που θες .

Π.χ. αν εχεις γραψει 6 καναλια  drums (bass drum,snare drum,tom,floor tom,overhead,room) τα στελνεις σε ενα "drum bus" ωστε να μπορεις να επεξεργαστεις συνολικα το drum kit εκτος απο την ξεχωριστη επεξεργασια καθε καναλιου.

Επισης μπορεις να στειλεις τα effects εκει και να τα επεξεργαζεσαι παραλληλα ή σειριακα (αυτο γινεται συνηθως με το βαθος & delay της φωνης).

 

18 λεπτά πριν, filmmusic είπε

Αν υποθέσουμε ότι έχω 10 midi tracks, θα πρέπει να φτιάξω 10 busses ή ένα μου αρκεί;

 

 

δεν υπαρχουν πρεπει...οτι σε βολευει  και φυσικα οτι ζηταει το κομματι ή θες να κανεις.   

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι ένας τρόπος δρομολόγησης μιας ή περισσότερων πηγών (tracks / channels) σε ένα group.

Συνηθισμένοι προορισμοί είναι τα aux send, subgroups και το main L/R mix.

 

Το να μπορείς να ελέγξεις ένα ή περισσότερα channels με ένα “group” fader και να δρομολογηθούν σε output channels/busses είναι το κυριότερο πλεονέκτημα τους. 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "bus" είναι ένα "λεωφορείο" καναλιών, που κουβαλάει μέσα όσα κανάλια του στείλεις. Με απλά λόγια είναι γκρουπ.
Το να κάνεις 1 bus για κάθε όργανο είναι σαν να στείλεις ένα λεωφορείο για κάθε ένα άτομο.
Κάθε bus έχει το δικό του fader, δικά του insert/send, δικό του pan, και όλα τα παρελκόμενα. Δημιουργείς δηλαδή ένα νέο κανάλι στο μείκτη που αποτελείται από ότι του δείνεις.

Bus χρειάζεσαι όταν θες να κάνεις το ίδιο πράγμα σε παραπάνω από ένα κανάλι.
Πχ θες να βάλεις όλα τα strings μαζί, ή όλα τα χάλκινα, ή όλα τα κρουστά, σε ένα bus, έτσι ώστε να μπορείς πχ να βάλεις το ίδιο EQ, να ρυθμήσεις την ένταση όλων μαζί, να κάνεις εύκολα mute/solo σε πολλά όργανα ταυτόχρονα, κτλ.
 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου