Προς το περιεχόμενο

κατασκευη χωρου για προβα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα έχει καλό (*) αποτέλεσμα αυτό που σου είπανε και θα είναι αρκετά καλή λύση δεδομένου του αρκετά μικρού κόστους, ωστόσο θα πρέπει να μεριμνήσεις και για την πόρτα, η οποία θα πρέπει να έχει και ηχομονωτικό υλικό αλλα και να είναι αεροστεγής

 

 

(*) "καλό" δεν σημαίνει απαραίτητα και "επαρκές"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

για την πορτα εχω σκεφτει να κανω μια ξυλινη και να την επενδησω απο τι μια πλευρα με πετροβαμβακα και να τον καλυψω με καποιο υλικο για να μην ειναι αντιαισθητικο κε απο την αλλη να βαλω ρικοφορν και οταν λεσ καλο αποτελεσμα η ηχομωνοση που που θα μου παρεχει μπορει να φτασει ως και το 80% που μου εχουν πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που θα κάνεις στην πόρτα δεν θα εξασφαλίσουν το αεροστεγές, και έτσι η πόρτα μπορεί να αποτελέσει... πόρτα για να βγαίνει βόλτα η βαβούρα που θα κάνετε, η ηχομόνωση είναι σαν την αλυσίδα με τους κρίκους, πρέπει όλοι οι κρίκοι να είναι γεροί, ο ήχος θα βρει τρόπο να βγει από τον πιο αδύναμο κρίκο

 

για το 80% δεν μπορώ να σου πώ ναι ή όχι, πάντως το 80% δεν είναι πολύ, όπως φαίνεται να νομίζεις

 

ο λόγος που σου έγραψα πριν πως το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλό είναι γιατί δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις ηχομόνωσης, αφού δεν έχεις γείτονες πάνω ή κάτω ή δίπλα από το υπόγειο, σε βοηθούν δηλαδή πολύ οι περιστάσεις

 

αν μιλούσαμε για διαμέρισμα πολυκατοικίας, το 80% δεν θα ήταν καθόλου επαρκές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποδοση της ηχομονωσης μετριεται σε decibel. Εαν θελεις να κανεις ηχομονωση γιατι εχεις δεχτει παραπονα, τοτε το 600 ευρω δεν ειναι αρκετα και δεν θα εχουν καποιο αισθητο αποτελεσμα. Επισης για να εχεις αποτελεσμα το δωματιο θα πρεπει να μικρυνει αρκετα λογω του κενου μεταξυ του υπαρχον τοιχου και του νεου (ενα νεος τοιχος χρειαζεται και οχι δυο, γιατι αλλιως εχεις το φαινομενο του τριπλου φυλλου και τη μεταδοση ηχου απο το μεσαιο τοιχο)

 

Εαν αυτος που σου το προτεινε απλα προμηθευει υλικα, τοτε δεν γνωριζει πως πρεπει να γινει η κατασκευη, απλα ξερει τι υλικα χρειαζονται.

 

Η αποωη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να χτισεις κατι αμεσα αφου δεν εχεις μεσοτοιχια, αλλωστε νομικα μπορεις να παιζεις μουσικη μεχρι καποιο σεβαστο οριο τις ωρες μη κοινης ησυχιας.  Εαν παλι θελεις να κανεις ηχομονωση περιπου 60 dB, τοτε το κοστος των υλικων αρχιζει απο 5000 ευρω και ανεβαινει, αναλογα την κατασκευη. Εννοειται οτι αν γινει απο συνεργειο και μηχανικο ακουστικης τοτε ξεκιναει απο 10.000 ευρω. Ολα τα νουμερα ειναι προσεγγιστικα, απλα τα παραθετω για να εξηγησω οτι 600 ευρω ειναι πολυ λιγα και δεν θα εχουν επιθυμητο αποτελεσμα.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δωματιο θα το εφτιαχνα ετσι και αλλιως απλα σκεφτηκα να βαλω κε πετροβαμβακα στους 2 τοιχους να κοβει λιγο.αυτα δεν μου τα προτεινε καποιος μαντρας αλλα διαφοροι γνωστοι.ευχαριστημενος θα ειμαι αν μου κοβει τον ηχο προς τα εξω απο 50% και ανω γιατι ξερω οτι δεν διαθετω και τοσο πολλα χρηματα για να καταφερω να εχω μια πολυ καλη ηχομωνοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δωματιο θα το εφτιαχνα ετσι και αλλιως απλα σκεφτηκα να βαλω κε πετροβαμβακα στους 2 τοιχους να κοβει λιγο.αυτα δεν μου τα προτεινε καποιος μαντρας αλλα διαφοροι γνωστοι.ευχαριστημενος θα ειμαι αν μου κοβει τον ηχο προς τα εξω απο 50% και ανω γιατι ξερω οτι δεν διαθετω και τοσο πολλα χρηματα για να καταφερω να εχω μια πολυ καλη ηχομωνοση

 

Οπως ανεφερα και πριν, η ηχομονωση εχει σταθερη αποδοση σε decibel. Εαν παιζετε στα 120 dB με 50% αποδοση θα θες 60 dB ηχομονωση. Με τα χρηματα που εχεις στη διαθεση σου κατι τετοιο ειναι ανεφικτο. Εαν απλα φτιαξεις ενα τοιχο χωρις πλωτο πατωμα και οροφη θα πετυχεις περιπου 20 με 30 db ηχομονωση. Αν εχεις ηδη προβλημα με τους γειτονες τα 600 ευρω δεν θα βοηθησουν σε κατι.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις συμβουλες σας

οι τοιχοι θα ειναι οκ ετσι?

για το πατωμα αν δεν εχω προβλημα απο τουσ τοιχους μπορω να το φτιαξω αργοτερα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις συμβουλες σας

οι τοιχοι θα ειναι οκ ετσι?

για το πατωμα αν δεν εχω προβλημα απο τουσ τοιχους μπορω να το φτιαξω αργοτερα νομιζω

 

Οι νεοι τοιχοι εννοεις?

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτοι οι 2 νεοι τοιχοι.πιστευω οτι αν κλιστουν και γινει καλη επιλογη στο πετροβαμβακα και χτιστουν σοστα θα εχω ενα καλο αποτελεσμα για τα χρηματα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτοι οι 2 νεοι τοιχοι.πιστευω οτι αν κλιστουν και γινει καλη επιλογη στο πετροβαμβακα και χτιστουν σοστα θα εχω ενα καλο αποτελεσμα για τα χρηματα αυτα

 

Δεν χρειαζεσαι δυο τοιχους στα σημεια που εχεις τον εξωτερικο τοιχο, μονο εκει που θα χωρισεις το δωματιο εσωτερικα. Η κατασκευη θα πρεπει να μοιαζει καπως ετσι

 

Εξωτερικος τοιχος/ Πετροβαμβακας (5cm) /10 cm κενο/πετροβαμβακας (5cm)/αλφα-μπλοκ (10cm)

 

Το δωματιο θα μικρυνει κατα 30 ποντους περιμετρικα, αρα συμφωνα με το αρχικο σου σχεδιο θα εχει ενα δωματιο 3.70 Χ 3.00 μετρα. Το επομενο βημα θα ειναι μια επαλληλη πορτα και ενα παραθυρο με διπλο τζαμι. Μπορεις να ρωτησεις σε καποιο καταστημα αλουμινιων, περιπου 1500 ευρω θα πανε με την τοποθετηση)

 

Επισης τα αλφα μπλοκ δεν χρησιμοποιουν απλη κολλα πλακιδιων αλλα ειδικη κολλα οποτε εχει μεγαλυτερο κοστος.

 

Μπορεις να δεις εδω τα βηματα της κατασκευης που εχουμε κανει εμεις

 

http://www.gearslutz.com/board/photo-diaries-recording-studio-construction-projects/227172-fabric-audio-studio-construction.html

 

Νικος

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου