Προς το περιεχόμενο

κατασκευη χωρου για προβα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο τωρα που μου ειπες ειναι για τουσ 2 τοιχουσ η για τουσ 4?μου εχουν πει να το κανω ετσι για τουσ 2 τοιχουσ αλφα μπλοκ+5+3cm χιαστι πετροβαμβακα 3cm κενο και εσωτερικος τοιχοσ.2 τοιχοι αυτοι ειναι το χωρισμα απο τον υπολοιπο χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτο τωρα που μου ειπες ειναι για τουσ 2 τοιχουσ η για τουσ 4?μου εχουν πει να το κανω ετσι για τουσ 2 τοιχουσ αλφα μπλοκ+5+3cm χιαστι πετροβαμβακα 3cm κενο και εσωτερικος τοιχοσ.2 τοιχοι αυτοι ειναι το χωρισμα απο τον υπολοιπο χωρο

 

Δες τα σταδια της κατασκευης γιατι ειναι δυσκολο χωρις σχεδια να καταλαβω τι εννοεις.

 

Διπλο τοιχο αλφαμπλοκ θα φτιαξεις μονο εκει που θα χωρισεις το δωματιο απο τον υπολοιπο χωρο. Στους εξωτερικους τοιχους χρειαζεσαι μονο ενα τοιχο απο αλφαμπλοκ.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα

απλα σε πρωτη φαση στα τοιχια δεν θα κανω τιποτα στο σχεδιο εχω υπολογισει τουσ τοιχουσ οποτε οι διαστασεισ θα ειναι ετσι οπωσ εχω πει  οχ ωροσ θα μικρινει μονο αν κλεισω τα τοιχια

αλφα μπλοκ+5+3cm χιαστι πετροβαμβακα 3cm κενο και εσωτερικος τοιχοσ αυτο ειναι για τα χωρισματα οπως μου εχουν προτεινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα

απλα σε πρωτη φαση στα τοιχια δεν θα κανω τιποτα στο σχεδιο εχω υπολογισει τουσ τοιχουσ οποτε οι διαστασεισ θα ειναι ετσι οπωσ εχω πει  οχ ωροσ θα μικρινει μονο αν κλεισω τα τοιχια

αλφα μπλοκ+5+3cm χιαστι πετροβαμβακα 3cm κενο και εσωτερικος τοιχοσ αυτο ειναι για τα χωρισματα οπως μου εχουν προτεινει

 

Ενα σχεδιο με το τι εχεις σκοπο να κανεις θα ηταν προτιμοτερο, γιατι παλι δεν καταλαβα ακριβως τι εχεις σκοπο να κανεις. Αν αυτος που σου προτεινε την κατασκευη ειναι μηχανικος ακουστικης τοτε καλυτερα να μιλησεις μαζι του.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δωσει ενα σχεδιο φιλε μου και σε ευχαριστω που ασχολεισαι με το θεμα μου

 

Συνηθως ο μηχανικος θα σου ζητησει να δει το χωρο απο κοντα, ειναι η καλυτερη λυση γαι να ληφθουν ολοι οι παραμετροι και τα προβληματα υποψιν. Απο το φορουμ ειναι λιγο δυσκολο να εχω πληρη εικονα του χωρου σου και το τι ακριβως εχει σκοπο να πετυχεις .

 

Καλη συνεχεια

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα φιλο που φτιαχνι σπιτια με αλφα μπλοκ οποτε το χτισιμο του θα γινει απο εκεινον και μου εχει πει οτι με 5+3ποντους πετροβαμβακα κε το αλφα μπλοκ σε 3 ποντουσ κενο θα εχω ενα πολυ καλο αποτελεσμα

το θεμα θα το ξεκινησουμε γιατι το δωματιο αυτο δεν θα ειναι αποκλειστικα και μονο για προβα

μολισ το τελειωσει θα βγαλω φοτο και θα σασ πω ακριβως τι χρησιμοποιησα τι κοστος εχει και κατα ποσο θα ειμαι ευχαριστημενοσ η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτος που σου προτεινε την κατασκευη ειναι μηχανικος ακουστικης τοτε καλυτερα να μιλησεις μαζι του.

 

εξαιρετικά απίθανο αφού αν ήταν δεν θα μιλούσε για μείωση επί τοις εκατό αλλά για ντεσιμπέλ μείωσης, όπως επεσήμανες κι εσύ

 

και εξίσου απίθανο να ενοούσε 50% ή 80% σε ντεσιμπέλ, σε απόλυτες τιμές έντασης μιλούσε, δηλάδή μείωση στο ένα πέμπτο, που είναι περίπου 7 ντεσιμπέλ, δηλαδή τίποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μου λες φιλε νικο οτι το αποτελεσμα θα ειναι μηδενικο?

 

Εαν ο λογος που θα κανεις την κατασκευη ειναι γιατι εχεις παραπονα απο τους γειτονες, τοτε  ναι θα συνεχισεις να εχεις παραπονα.  Ακομη δεν εχω καταλαβει ακριβως  πως θα κανεις την κατασκευη. Αν ανεβασεις ενα σχεδιο θα ειναι πολυ πιο ευκολο. Ο φιλος σου ειναι μηχανικος για κατασκευη σπιτιων αποτι καταλαβα, αλλα δεν ειναι μηχανικος ακουστικης οποτε πιθανον να μην γνωριζει καποιες βασικες λεπτομερειες για την ηχομονωση.

 

Εγω (και ο Σιμος Δεληκαρης Μανιας) οταν καναμε την μελετη για την ηχομονωση στο στουντιο αναλαβαμε την ακουστικη και ηχομονωτικη σχεδιαση σαν μηχανικοι ακουστικης αλλα για τα φορτια και τον τροπο χτισιματος συμβουλευτηκα τον πατερα μου και τον αρχιτεκτονα του που κατασκευαζουν μαζι οικοδομες.

 

Μπορει να φαινεται οτι φλυαρω, απλα η ηχομονωση και ακουστικη μελετη δεν ειναι τοσο απλη οσο φαινεται και σιγουρα χρειαζεται δυο ειδικοτητες να συνεργαστουνε, στατικος μηχανικος και μηχανικος ακουστικης.

 

 

Για να πετυχεις κατι αξιολογο στο χωρο που εχεις, απο ηχομονωτικης και ακουστικης αποψης, ο χωρος ειναι πολυ μικρος γιαυτο και προτεινα να χρησιμοποιησεις ολο τον οροφο και απλα να φτιαξεις μερικα ακουστικα πανελ για να βελτιωσεις την ακουστικη. Τα 600 ευρωπου ανεφερες κατα την δικη μου αποψη δεν θα επιφερουν ικανοποιητικο αποτελεσμα ηχομονωσης, αλλα ειναι αρκετα για ακουστικα πανελ.

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου