Προς το περιεχόμενο

κατασκευη χωρου για προβα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προβλημα με γειτονες δεν εχω

το δωμα θα το εκανα ετσι και αλλιως για μενα και σκεφτηκα αν μπορω να κανω κατι ετσι ωστε να μπορουμε να πεζουμε και επανω που μενουν οι γονεις να να μην τρελενοντε γιατι το υπογειο ειναι ανοιχτο και χωριζεται  απο το σπιτι με μια πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προβλημα με γειτονες δεν εχω

το δωμα θα το εκανα ετσι και αλλιως για μενα και σκεφτηκα αν μπορω να κανω κατι ετσι ωστε να μπορουμε να πεζουμε και επανω που μενουν οι γονεις να να μην τρελενοντε γιατι το υπογειο ειναι ανοιχτο και χωριζεται  απο το σπιτι με μια πορτα

 

Αφου δεν εχεις προβλημα με τους γειτονες απλα φτιαξε μερικα πανελ, για να μην ενοχλεις θα χρειαστεις ειδικη κατασκευη και δεν θα ειναι φθηνη

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα κλεισω τη γωνια στο υπογειο που ειναι 16 τετργονικα οπως εχω πει για προσωπικη χρηση θα βαλω και τον πτρβαμβακα

ενα αντοιστιωο δωμα που εχει κανει ενασ φιλος μονη γυψοσανιδα και 5 ποντους πετρβαμβακα ειχε πολυ καλο αποτελεσμα.και πανω σε αυτω πονταρω και εγω με 5+3 πετρβαμβακα και πιστευω να εχει καλο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη εδω τη γωνια θελω να κλεισω

 

Πολυ καλυτερα τωρα, μιας και εχουμε πιο ολοκληρωμενη αποψη

 

1. Για ποιο λογο θες να φτιαξεις το 4χ4 (μετρα) δωματιο?

2. Η ντραμς που εχουμε στο στουντιο παταει σε ενα χαλι 3χ2 και ειναι σχετικα ανετα, οποτε οπως καταλαβαινεις εαν φτιαξεις ενα χωρο 4χ4 με ντραμς, κιθαρα και μπασσο θα ειναι ενα εφιαλτης οταν κανετε προβα

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4x4 θα ειναι οι καθαρες διαστασεις δλδ 16 μετρα εμβαδον

πιστεβω οτι χωραμε σχετικα ανετα.στο μελλον εχω σκοπο να κανω ακριβως διπλα απο αυτο δωμα ενα κανονικο στουντιο σε μεγαλιτερεσ διαστασεις κε αυτο να το εχουμε για αραγμα.εφιαλτης για πιο λγο θα ειναι?εχω δει αντιστοιχο χωρο και ηταν καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4x4 θα ειναι οι καθαρες διαστασεις δλδ 16 μετρα εμβαδον

πιστεβω οτι χωραμε σχετικα ανετα.στο μελλον εχω σκοπο να κανω ακριβως διπλα απο αυτο δωμα ενα κανονικο στουντιο σε μεγαλιτερεσ διαστασεις κε αυτο να το εχουμε για αραγμα.εφιαλτης για πιο λγο θα ειναι?εχω δει αντιστοιχο χωρο και ηταν καλα

 

1. Εφτιαξα ενα προχειρο σχημα με αυτο που προτεινεις για να εξηγησω τον ορο 'εφιαλτη'.

2. Θα χρειαστεις να κανεις αρκετα πανελ γιατι με τοσο μικρο χωρο απλα θα ειναι η χειτοτερη κατασκευη ακουστικα.

3. Δεν θα προσφερει καποια ιδιαιτερη ηχομονωση αυτο το δωματιο

 

Η αποψη μου απο την αρχη ηταν να αφησεις το χωρο ενιαιο και να βαλεις μερικα πανελ για την βελτιωση της ακουστικης. Δεν βλεπω το λογο να κλειστειτε μεσα σε ενα κλουβι

που θα εχει χειροτερη ακουστικη και μηδαμινη ηχομονωση σε συγκριση με τον ενιαιο χωρο.

 

 

Νικος

 

 

 

 

efialtis.jpg.4d449851b649c29939ad8d4b6e576892.jpg

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δωματιο το θελω και για αλλο λογο οποτε σκεφτικα κανω αυτο που σασ εχω αναφερει με βαση αυτα που μου εχουν πει διαφοροι τυποι και οτι θα εχω μια καλη αποδοση με τον ηχο που θα φευγει εξω βαζωντας πετροβαμβακα ενδιαμεσα.αν εχω μεσα στο δωματιο 80db

τι διαφορα θα εχω εξω απο το δωματιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δωματιο το θελω και για αλλο λογο οποτε σκεφτικα κανω αυτο που σασ εχω αναφερει με βαση αυτα που μου εχουν πει διαφοροι τυποι και οτι θα εχω μια καλη αποδοση με τον ηχο που θα φευγει εξω βαζωντας πετροβαμβακα ενδιαμεσα.αν εχω μεσα στο δωματιο 80db

τι διαφορα θα εχω εξω απο το δωματιο?

 

Οι εντασεις που θα εχετε μεσα λογω του δωματιου θα ειναι περιπου  100 dB. Αν και ακομη δεν εχω καποιο σχεδιο της κατασκευης που θα κανεις με οσα μου περιεγραψες θα ελεγα οτι θα εχεις μειωση 30 dB. Ολα αυτα βεβαια ειναι στο περιπου, μιας και απο το ιντερνετ δεν μπορουν να γινουν ακριβεις κατασκευες.

 

Εαν θες να κανεις το δωματιο κανενα προβλημα, απλα να παιζετε εξω απο το δωματιο.

 

Το θεμα ειχε σκοπο να παρεις γνωμες για το αν αξιζει να κανεις την κατασκευη, η για το αν μπορεις μεσα εκει να παιζεις?

 

 

Για μενα το δωματιο αυτο ειναι η χειροτερη δυνατη επιλογη και δαπανη χρηματων εαν ειναι για προβα, ανα ειναι για να κοιμασαι τοτε θα ειναι μια χαρα

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου