Προς το περιεχόμενο

κατασκευη χωρου για προβα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν παιζω μονο τυμπανα εκει μεσα θα εχω αποτελεσμα?

 

Απο αποψη ηχομονωσης δεν θεωρω οτι θα εχεις προβλημα με τους γειτονες ειτε εισαι μεσα στο μικρο δωματιο ειτε στον ενιαιο χωρο.

 

Απο αποψη ακουστικης το μεγαλυτερο δωματιο θα ειναι πολυ καλυτερο γιατι εχει καλυτερη κατανομη του ηχου.

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.ξεκινησα να το φτιαχνω.εχω σηκωσει τον εναν διπλο τοιχο η ακουστικη του χωρου εχεοι αλλαξει κατα πολυ και το βασικο θεμα της ηχομονωσης εχει καλα αποτελεσματα.μολις τελειωσει θα ανεωασω φωτο κε ακουστικο υλικο για να δειτε ακριβως τι εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

στη πρωτη φωτο ειναι τα στηριγματα του πετροβαμβακα και στη δευτερη το πρωτο στρομα πετροβαμβακα.τωρα φτιαχνω πορτα και μεσα στο κουφωμα της θα βαλω πετροβαμβακα

363338565_0018.thumb.jpg.1275a6dc0bec5eb8b460c557ee52612c.jpg

1083860644_0021.thumb.jpg.934e0211fd2a3db1d67d1395d905bce2.jpg

0021.thumb.jpg.b3db61732eac996d209d5f83feac0bfe.jpg

0018.thumb.jpg.729bafcb9c93ad0765c5238b82eb2bd7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εφιάλτη ξαναανοίγω το θέμα σου μια κ μου έστειλες πμ. Και μη μου στέλνεις το ίδιο μυνημα 3 φορές ανυπόμονε! το είδα!  ;D

 

Θα σου πρότεινα τη στιγμή που θα κάνεις DiY την πόρτα να την κάνεις μασιφ και όχι με πετροβάμβακα ανάμεσα. Είναι καλύτερο να βάλεις ένα χοντρο φύλλο κοντρα πλακέ πχ 4cm και μετά να κολλήσεις άλλα 2 από πάνω των 2 cm. Δες τις φωτό.

 

Επίσης τη στιγμή που η βάση που θα κάνεις θα είναι μόνο για τα τύμπανα και δε θα κάνεις κανονικό πλωτό πάτωμα με εφέδρανα θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μεταλλικά ελατήρια αντί για ελάστικά εφέδρανα.

 

Προσφέρουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε χτυπογενής θορύβους.

Έχει φτιάξει μια τέτοια βάση ένας φίλος μου σε επαγγελματικό στούντιο και είχε θεαματικά αποτελέσματα. Είναι όμως και πιο ακριβά να ξέρεις. Πάνε κανα δεκαρικο το κομμάτι εύκολα.

 

Απλά πρέπει να τα υπολογίσεις τα φορτία προσεκτικά. Πήγαινε στα παιδιά στη Vibro και θα σου πουνε οι ίδιοι πως να τα βάλεις, με εμενα ήταν πολύ εξυπηρετικοί.

 

Χοντρικά ας υποθέσουμε ότι θα βάλεις πάνω στα ελλατήρια μια βάση με μεταλλικό σκελετό και πάνω στο σκελετό μια στρώση 2cm κοντρα πλακε θαλάσσης, 2 γυψοσανίδα και άλλη μια με 2cm κοντρα πλακέ. Το βάρος αυτου του σαντουιτς είναι 50kg/m2.

 

Τα ελατήρια στο φτηνοτερο μοντελο δέχονται φόρτιση 8-25kg ανά τεμάχιο. Αυτό σημαίνει ότι ξεκινάνε να δουλεύουνε αφού δεχθουνε φορτίο 8 kg / τμχ εως 25 kg.  Αν δε φτάσεις το φορτίο ή αν το ξεπεράσεις θα είναι σαν να μη υπάρχουν.

 

Νομίζω αυτά που χρειάζεσαι είναι τα AM-50 και έχουν γύρω στα 15€/τμχ αλλά σου ξαναλέω τα αποτελέσματα θα είναι πολύ καλύτερα.

 

Επίσης πρέπει να τα βάλεις σε σγκεκριμένη διάταξη καθώς το βάρος δε κατανέμεται ομοιόμορφα παντού. Πχ εκεί που κάθεσαι εσυ έχει μεγαλύτερο φορτίο. Δες και τις άλλες φωτο για να καταλάβεις τί εννοω για την διάταξη.

Screen_shot_2012-04-20_at_8_12.04_PM.thumb.png.5387ddc6ae26fc3d1e0dcf1c17cd127f.png

Screen_shot_2012-04-20_at_8_12.26_PM.thumb.png.5da6cf95b1f3c4e5a1efc40360efa6b1.png

1459765373__1.jpg.049fa1011daf684440b6d422dec8c7d9.jpg

1912828456__2_-_.jpg.71ac1059dbdc1d678072a95560f6f127.jpg

869488168__3.jpg.ace298274e099afe72060fc484806246.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μια διπλη πορτα αντιθετης φορας φιλε μου beeros05 και σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου με τιγκα πετροβαμβακα το κοστος ειναι στα60-70ευρα με το μασιφ δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να μου παει οσο για το πατωμα ειναι οτι ειμαι σε σκεψη γτ δυσκολους καιρους παιρναμε οποτε καταλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μια διπλη πορτα αντιθετης φορας φιλε μου beeros05 και σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου με τιγκα πετροβαμβακα το κοστος ειναι στα60-70ευρα με το μασιφ δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να μου παει οσο για το πατωμα ειναι οτι ειμαι σε σκεψη γτ δυσκολους καιρους παιρναμε οποτε καταλαβαινεις

 

Σε καταλαβαίνω αλλά πρέπει κ εσύ να καταλάβεις ότι η λύση είναι φθηνότερη από το πρόβλημα. Είδες τί έπαθα...οπότε σου λέω απλά ότι είναι καλύτερο να το καθυστερήσεις και να το κάνεις σωστά.

 

Μία σωστή DiY πόρτα μπορεί να σου προσφέρει 45db ηχομείωσης ΑΝ κατασκευαστεί σωστά και πάνω απόλα να σφραγίζει σωστα. Και το σφράγισμα είναι το πιο σημαντικό απόλα.

 

Εσυ λοιπόν θες να κάνεις 2 πόρτες back to back σωστά? Πόσο σου κοστίζει το κάθε φύλο κόντρα πλακέ? Ήδη για την κάθε πόρτα θα χρειαστείς 2 φύλλα κοντρα πλακέ, οπότε για τις 2 πόρτες θα χρειαστείς άλλα 2 φύλλα. Σιγά το κόστος σε σχεση με το αποτέλεσμα που θα έχεις.

 

Για σωστό σφράγισμα να βάλεις κ πόμολο ψυγείου "κρεοπώλη". Στη φωτό που σου έστειλα δες πως είναι η κάσα και πως σφραγίζει στο πάνω μέρος. Πρέπει να σφραγίζει έτσι και κάτω. Αν το κάνεις λοιπόν θα χρειαστείς και ανάλογο κατωκάσι.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοστος με κοντρα πλακε ειναι 60-70 ευρω τα ξυλα θα παρθουν σχεδον τζαμπα απο φιλο που του εχουν περισεψει απο μια κατσκευη που εκανε.θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.οσο για το πατωμα ειμαι ακομα υπο σκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου