Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη fender strat floyd rose σε vintage tremolo


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H αποφαση παρθηκε ενα μηνα περιπου αφου εληφθησαν υποψιν οικονομικα(πρωτιστως) και κατοπιν ηχητικα κριτηρια. Η επεμβαση αφορουσε στην μετατροπη μια fender US special floyd rose σε παραδοσιακη vintage tremolo strat χωρις το locking nut. Η σκεψη του να την πουλησω ως ηταν(με το floyd) και να αγορασω μια ιδιου χρωματος με τα χαρακτηριστικα που προτιμω (απαραιτητες προυποθεσεις να ηταν ιδιου χρωματος, C.A.R με maple neck, vintage tremolo, οπωσδηποτε OXI vintage ταστα, οπωσδηποτε οχι 7.25 radius<------αποκλειεται η reissue 57 που εβγαινε σε αυτο το χρωμα και με αυτα τα χαρακτηριστικα εως το 2000) απορριφθηκε μια και οι λυσεις ηταν 2: η Eric Johnson signature strat(στα specs φαινεται πολυ ενδιαφερουσα) h rockinger. H πρωτη απορριφθηκε κυριως λογου κοστους ( θα επρεπε να πληρωσω επιπλεον 1000¤ για να τη φερω απο Γερμανια και πολυ περισσοτερα αν την εφερνα απο Αμερικη). Η δευτερη(οπως και η πρωτη) απορριφθηκε γιατι το μανικι ηταν ο αγνωστος Χ........απαραιτητος κανονας οταν αγοραζω κατι ειναι να δοκιμαζω ΙΔΙΟΙΣ ΟΜΑΣΟΙΣ το neck shape κατι στο οποιο και οι δυο λυσεις θα ηταν λαχειο.

 

Παμε στον τομεα μετατροπη. Ιδου η κιθαρα πριν....

 

http://i4.photobucket.com/albums/y120/fenderiarhs/Picture017.jpg

 

και μετα....

 

http://i4.photobucket.com/albums/y120/fenderiarhs/IMG_0231a.jpg

 

Το δυσκολοτερο σημειο ηταν να καλυφθει χωρις μεγαλες αισθητικες παρεμβασεις το κενο που θα αφηνε το locking nut......αυτο εγινε με ενα μικρο κομματι maple το οποιο εν συνεχεια "λειανθηκε" για να ερθει αριβως στα "ισια" με το υπολοιπο headstock...καποιες τρυπες που εχουν απομεινει εκει που ηταν το string retainer του floyd θα καλυφθουν και αυτες(ευκολο) συντομα μολις βρω χρονο(δυσκολο)...επισης τα ασχημα μαυρα stringtrees θα αλλαχθουν και αυτα συντομα(δεν ειχα διαθεσιμα εκεινη τη στιγμη chrome stringtrees).....το αποτελεσμα πιστευω ειναι ιδιαιτερα καλο και "αορατο"¨........

 

http://i4.photobucket.com/albums/y120/fenderiarhs/IMG_0238.jpg

http://i4.photobucket.com/albums/y120/fenderiarhs/IMG_0238.jpg

http://i4.photobucket.com/albums/y120/fenderiarhs/IMG_0234.jpg

 

Η εγκατασταση του vintage tremolo εγινε αφου κολληθηκε ενα μικρο φιλετο alder(παχους γυρω στα 1,5mm) αναμεσα στο δυο posts που πανω τους κινουταν το floyd και αυτο για να ερθει το νεο τρεμολο στο σωστο υψος......ευτυχως το floyd δεν ηταν recessed πραγμα που θα εκανε την ολη διαδικασια εξαιρετικα δυσκολη (θα επρεπε να γεμισει με ξυλο ολη η κοιλοτητα του floyd) και με αμφιβολο αισθητικο αποτελεσμα. Και εδω νομιζω πως το αποτελεσμα ειναι ιδιαιτερα καλο....

 

http://i4.photobucket.com/albums/y120/fenderiarhs/IMG_0232a.jpg

 

Για τελευταιο αφησα το ηχητικο αποτελεσμα της ολης μετατροπης........υπαρχει μια βελτιωση στον ηχο(πιο open) και μια αμυδροτερη τονωση του sustain...........παντως και οι δυο αυτες αλλαγες προς το καλυτερο ηταν μικροτερες απο αυτες που καποιος θα περιμενε(ή που διατεινεται οτι θα συναντουσε) πηγαινοντας απο FR σε vintage 6 screw tremolo.......κατα τη γνωμη μου αυτο συμβαινει για 2 λογους....ο πρωτος ειναι οτι το αρχικο τρεμολο ηταν ενα floyd rose original το οποιο θεωρητικα(και πρακτικα κατ εμε) εχει λιγοτερες ηχητικες "απωλειες" συγκριτικα με αλλα ομοειδη τρεμολο, και δευτερον λογω του οτι η μετατροπη δεν ηταν (και δε μπορουσε να ειναι) απολυτως ¨καθαρη(βλπ φιλετο ξυλου στη βαση του νεου tremolo)

Παντως η ολη μετατροπη αν και επειχειρηματικα μπορει μα μην ηταν οτι καλυτερο(τιμη μεταπωλησης)αισθητικα και ηχητικα νομιζω πως ηταν απολυτα επιτυχημενη............

Ξεχασα να γραψω το σημαντικοτερο.......η ολη επεμβαση εγινε κατα το μεγαλυτερο μερος απο εναν τοπικο "χομπιστα κιθαροβιο"......αν κρινω απο το αποτελεσμα οι χομπιστες ειναι καλυτεροι απο τους "επαγγελματιες" :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σε συγχαρώ για την υπομονή σου και στη συνέχεια για το πολύ καλό αισθητικό αποτέλεσμα!!

ΜΠΡΑΒΟ!!! :D

 

Καθώς διάβαζα το κείμενο (πριν το τελειώσω) το μάτι μου έπεσε σε 2 αισθητικά "ατοπήματα" (δεδομένου ότι θες να κάνεις μια πιο vintage κιθάρα):

1) τα μαύρα string trees, αλλά μετά με πρόλαβες :lol:

2) ο 2πλός μαγνήτης bridge! Δε ξέρω, κάτι παθαίνω όταν βλέπω 2πλό σε strat!!!

Θα σου πρότεινα μάλιστα, να αγοράσεις αυτό το set (από παλαιωμένο-άσπρο χρώμα) πλαστικών μερών τις κιθάρας και ίσως και ένα αντίστοιχο pickguard (για μονό μαγνήτη) και η κιθάρα αμέσως θα πάρει μεγαλύτερη αισθητική vintage αξία!!!

 

Αλήθεια τα κομμάτια maple και alder, πού τα βρήκες?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο τωρα σκεφτομαι να κανω και εγω την ιδια μετατροπη στην κιθαρα μου,ποιο πολυ για λογους σταθεροτητας και sustain αφου δεν χρησιμοποιω καθολου το floyd rose.

Θα ηθελα να σε ρωτησω απο που πηρες το καινουργιο τρεμολο,και ποσο σου κοστησε ολοκληρη η αλλαγη?

Πιστευεις οτι το vintage tremolo ειναι η καλυτερη επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο τωρα σκεφτομαι να κανω και εγω την ιδια μετατροπη στην κιθαρα μου' date='ποιο πολυ για λογους σταθεροτητας και sustain αφου δεν χρησιμοποιω καθολου το floyd rose.

Θα ηθελα να σε ρωτησω απο που πηρες το καινουργιο τρεμολο,και ποσο σου κοστησε ολοκληρη η αλλαγη?

Πιστευεις οτι το vintage tremolo ειναι η καλυτερη επιλογη?[/quote']

 

Αν δεν χρησιμοποιείς καθόλου τρέμολο γιατί όχι μια fixed γέφυρα;

 

Τα ελατήρια 'τρώνε' λίγο από το sustain, εκτός αν μπλοκάρεις το τρέμολο, αλλά τότε ποιος ο λόγος.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η απορια του προλαλησαντος.....αν δεν χρησιμοποιεις καθολου τρεμολο μπορεις να βαλεις και καποιο hardtail.

To tremolo ειναι το vintage της rockinger και το πηρα γυρω στα 70¤ συμπεριλαμβανομενων των μεταφορικων αν θυμαμαι καλα.Πουλησα βεβαια το ORIGINAL FLOYD ROSE 120¤ οποτε εβγαλα κερδος.:D :D :D :D ... Η εγκατασταση μου στοιχησε 50¤(ναι ξερω τσαμπα.......σε καποιο μαστορα θα σου παρουν πιθανον τα τριπλασια η και παραπανω) αλλα εβαλα και εγω εργασια :D :D :D :D

Τωρα στο αν πιστευω αν ειναι η καλυτερη επιλογη, σε αντιθεση με πολλους εδω μεσα, θα σου πω πως εξαρταται τι ζητας........αν θες το απολυτο tuning stability oχι....σε αυτο to floyd ειναι αναντικαταστατο......αν ομως θες ενα τρεμολο με καλυτερο ηχο, πολυ καλο tuning stability (οταν ειναι σωστα σεταρισμενο) και εξισου καλη αισθηση σιγουρα ναι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι η πρωτη μου σκεψη ηταν μια hardtail αλλα υπεθεσα οτι θα ειναι ποιο δυσκολη η μετατροπη.Εχω την εντυπωση οτι θα γινει ποιο ευκολα η εγκατασταση ενος vintage tremolo.Αν ειμαι λαθος εχετε να προτεινεται

καποια συγκεκριμενη γεφυρα για αλλαγη?Υποθετω οτι η hardtail θα ειναι και ποιο φθηνη οποτε συμφερει απο πολλες αποψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγχαρίκια μου για την ωραία δουλειά!

 

Σε τέτοιου είδους μετατροπή πρέπει οπωσδήποτε να αλλαχτεί το nut;

 

Μου περνάει απ' το μυαλό να κάνω μια τέτοια μετατροπή στην πρώτη μου κιθάρα (ibanez-clone), αλλά μόνο και μόνο η σκέψη ότι πρέπει να αλλαχτεί το nut με αποτρέπει!

 

Για την αισθητική του όλου πράγματος δεν ενδιαφέρομαι καθόλου μα καθόλου! Την θέλω παρτάλι-punk style! :D

 

 

Α, μη το ξεχάσω: το χρώμα της κιθάρα σου είναι άψογο! :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι η πρωτη μου σκεψη ηταν μια hardtail αλλα υπεθεσα οτι θα ειναι ποιο δυσκολη η μετατροπη.Εχω την εντυπωση οτι θα γινει ποιο ευκολα η εγκατασταση ενος vintage tremolo.Αν ειμαι λαθος εχετε να προτεινεται

καποια συγκεκριμενη γεφυρα για αλλαγη?Υποθετω οτι η hardtail θα ειναι και ποιο φθηνη οποτε συμφερει απο πολλες αποψεις.

 

Έχω την εντύπωση ότη η Σάλερ βγάζει κάποιες γέφυρες όπου τα posts ταιριάζουν ακριβώς με του Φλόυντ, μάλιστα κάποια έχει και micro-tuning.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου