Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φορα ετυχε να στειλω επαρχια, μου ζητηθηκε, δεν συζητησαμε τα τι και τα πως.

Μου ειπε σε 2 μερες θα το χω αγορασει.Πηγε σε 2 μερες,μου ζητησε τον λογαριασμο μου, κατεθεσε τα χρηματα και μαλιστα πολλα, και με ΚΤΕΛ σε 5 ωρες το ειχε. Και ολα ηταν σωστα πραγμενα.

Ξεκαθαρα απο την αρχη και χωρις μουσουτου και τετοια.

Μια χαρα ειναι και η επαρχεια. Μην σου πω και καλυτερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση..εχω ανεβασει και γω μια αγγελια προσφατα, και εφαγα τρελο γραψιμο..χεχεχε(μα κανενας ρε παιδι μου δεν ενδιαφερθηκε!!! :'( :'( :'()

παντως σας μιλαω πραγματικα οτι εδω και δυο μηνες που ψαχνομαι με τι αγγελιες και με ενδιαφερει να αγορασω,σε ολες τις περιπτωσεις ατυχησα , και πιστεψτε με ειναι γυρω στις 15!!

πουληστε μου κατιιιιιιιιιιιι...σας παρακαλω...μουσικοπειναω...ενας καημενουλης κιθαριστακος ειμαι!!εστω και ενα πετσετακι για να σκουπιζω την κιθαρουλα μου... :'( :'( :'( :'(

Υπομονη. Ειναι μια ανοικτη αγορα με περαστικους και ενδιαφερομενους. Δεν σημαινει Δευτερα εβαλες αγγελια, Τριτη πουλησες, εκτος αν πεσεις στο σωστο χρονο σε συναρτηση με την ζητηση και το ενδιαφερον.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 12 χρόνια αργότερα...
Στις 26/7/2010 στις 8:21 ΜΜ, alexis tsionis είπε

ισως τοτε να ειναι μια λανθασμενη εκτιμηση μου και καπως βιαστικη...ειμαι σιγουρος ομως πως παιζει μεγαλο ρολο στην κριση του πωλητη, το που ειναι ο αγοραστης, για την προσωπικη του ευκολια...και σε αυτο δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλη διαφωνια...βεβαια να τονισω και κατι οτι τα προιοντα μου με ενδιεφεραν δεν ξεπερνουσαν τα 100 ευρω...

  ειλικρινα δεν εχω λυση στο τι θα μπορουσε να γινει με το ζητημα που εθεσα, απλα ευχομαι απο δω και περα να ειμαι πιο τυχερος...

 

Καλησπέρα παίκτη, θα διαφωνήσω σε αυτό που γράφεις: δεν είναι "προσωπική ευκολία" του πωλητή, αλλά περισσότερο εκείνου που δεν καίγεται τόσο. Σκέψου ότι ο πωλητής θα πάρει το προϊόν του, θα το στείλει σε έναν άγνωστο και αν το στείλει με αντικαταβολή δεν παίρνει καμία εγγύηση ότι ο άλλος δεν θα τον πιστολιάσει τελευταία στιγμή γιατί άλλαξε γνώμη. Και οι δύο παίρνουν ένα ρίσκο αλλά αφού η πλατφόρμα είναι χωρίς προμήθεια δεν μπορεί να κάνει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει δοκίμασε το reverb που προσφέρει ασφάλεια πληρωμών αλλά με την ανάλογη προμήθεια. Αλλιώς μπορείς να βρεις κάποιο γνωστό στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη να κάνει κουμάντο για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

Καλησπέρα παίκτη, θα διαφωνήσω σε αυτό που γράφεις: δεν είναι "προσωπική ευκολία" του πωλητή, αλλά περισσότερο εκείνου που δεν καίγεται τόσο. Σκέψου ότι ο πωλητής θα πάρει το προϊόν του, θα το στείλει σε έναν άγνωστο και αν το στείλει με αντικαταβολή δεν παίρνει καμία εγγύηση ότι ο άλλος δεν θα τον πιστολιάσει τελευταία στιγμή γιατί άλλαξε γνώμη. Και οι δύο παίρνουν ένα ρίσκο αλλά αφού η πλατφόρμα είναι χωρίς προμήθεια δεν μπορεί να κάνει κάτι. Αν σε ενδιαφέρει δοκίμασε το reverb που προσφέρει ασφάλεια πληρωμών αλλά με την ανάλογη προμήθεια. Αλλιώς μπορείς να βρεις κάποιο γνωστό στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη να κάνει κουμάντο για σένα.

Ένα πράγμα έχω να πω φιλαράκι..με ταξίδεψες στα φοιτητικά μου χρόνια ..αυτό το άρθρο το είχα γράψει πριν 13 χρόνια , τότε που η μουσική μονοπωλούσε την καθημερινότητα μου ...σε ευχαριστώ μόνο και μόνο που με γύρισες τόσο πίσω. Είδα στο μέιλ μου την ειδοποίηση και δεν πίστευα στα μάτια μου..Τι ωραία φάση. Σε ευχαριστώ ξανά. Καλές μουσικές ..

  • Like 9

καληνύχτα χιονάθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alexis tsionis είπε

Ένα πράγμα έχω να πω φιλαράκι..με ταξίδεψες στα φοιτητικά μου χρόνια ..αυτό το άρθρο το είχα γράψει πριν 13 χρόνια , τότε που η μουσική μονοπωλούσε την καθημερινότητα μου ...σε ευχαριστώ μόνο και μόνο που με γύρισες τόσο πίσω. Είδα στο μέιλ μου την ειδοποίηση και δεν πίστευα στα μάτια μου..Τι ωραία φάση. Σε ευχαριστώ ξανά. Καλές μουσικές ..

 

 

χαχα ρε σι δεν είδα της ημερομηνίες, κάπως το πέτυχα και νόμιζα ότι ήτανε καινούριο νήμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

χαχα ρε σι δεν είδα της ημερομηνίες, κάπως το πέτυχα και νόμιζα ότι ήτανε καινούριο νήμα!

Εμφανιζει ωρες ωρες καποια παλια θεματα διπλα απο αυτα που απαντας. Οταν το επαθα παλαιοτερα δεν εμφάνιζε καποιο προειδοποιητικό μηνυμα πριν δημοσιευθεί η "οψιμη" απάντηση, τωρα δεν ξερω εαν εμφανίζει  . 

 

Όμως η αναβίωση του θέματος έχει κάποιο ενδιαφέρον , καθώς μετά απο τόσα χρόνια φαίνεται να υπάρχει η ίδια κατάσταση. Οι πωλητές απο Αθήνα δεν μπαίνουν εύκολα στη διαδικασία να κάνουν πώληση σε επαρχία, με τα δίκια τους βέβαια. Κάποιοι δεν μπαίνουν στη διαδικασία να πακετάρουν και να περιμένουν στην ουρά στα Ελτα, άλλοι θέλουν αντικαταβολή με το σκεπτικό ενδεχόμενης υπαναχώρησης του υποψήφιου αγοραστή απο τη συμφωνία κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κατάσταση δεν έχει αλλάξει.

Αφ ενός υπάρχει αδιαφορία για πωλήσεις εκτός, αλλά υπάρχει και αδιαφορία για τον κόπο που θα κάνει ο πωλητής όταν είσαι αγοραστής.

Πρόσφατα μου έτυχε να μιλήσουμε επι ώρα στο τηλέφωνο για το πως και τι, να συμφωνήσουμε για ελτά κουριερ, να πακετάρω 5 κιλά να ψάξω κουτί συσκευασία κλπ και όταν πήγα ελτα μου φάνηκαν ακριβά τα τέλη και σκέφτηκα να το πάω δέμα κανονικό. Τον παίρνω τηλ και μου λέει άστο καλύτερα άλλαξα γνώμη.

Δηλαδή αν το είχα στείλει όπως είχαμε συμφωνήσει θα χρεωνόμουν τα ακριβά τέλη για να το πάρω πίσω...

 

Στο ινσομνια όταν ήθελα να αγοράσω κάτι ο πωλητής ζήτησε να του πληρώσω τα μεταφορικά σε λογαριασμό του αλλιώς δεν μου έστελνε με αντικαταβολή. Και με το δίκιο του. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ  ,  οι αγγελίες είναι ένα θέμα στο οποίο όποιος συμμετέχει χρειάζεται να γνωρίζει τις συνθήκες πώλησης/αγοράς (όπως αυτήν που αναφέρουμε περι ταλαιπωρίας του πωλητή), αλλά λόγω της ευκολίας χρήσης της πλατφόρμας και της ομοιότητάς της με τα καταστήματα ηλεκτρονικών πωλήσεων, αρκετοί νομίζουν πως οι έννοιες της αγγελίας και eshop είναι ταυτόσημες , και απο εκεί και πέρα ξεκινούν τα παρατράγουδα. 

 

Προσωπικά, σαν υποψήφιος αγοραστής προσπαθώ να προδιαθέσω θετικά τον πωλητή. Επικοινωνώ με τους μεταφορείς για να κοστολογίσουν τα έξοδα αποστολής και έπειτα απο ενημέρωση στον πωλητή δεσμεύομαι πως έξοδα αποστολής και πακεταρίσματος είναι δικά μου. Ωστόσο κάποιες φορές αυτό δεν είναι αρκετό. 
Οι προκαταβολές είναι κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο γιατι δεν γνωρίζω τον απέναντί μου, όπως καπνός μπορεί να γίνει ο αγοραστής, έτσι καπνός μπορεί να γίνει και ο πωλητής. Ωστόσο τεχνικά αυτό λύνεται με paypal. Το θέμα είναι να υπάρχει προθυμία και απο τις δύο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προκαταβολες νομιζω επιβαλλονται.

Σκεψου να πακεταρεις να πληρωσεις 15 συν 15 μεταφορικα και ο αλλος να μην παραλαβει. 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά σκέψου να πληρώσεις προκαταβολή 50 (οπως μου ζήτησαν πριν λιγο καιρό)  και μεχρι ο πωλητής να πακετάρει, να έρθει κάποιος άλλος να πληρώσει στο χέρι το ποσό της πώλησης. Θα επιστραφούν τα 50 ;  Κάτι μου λέει πως υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που δε θα το έκαναν ιδιαίτερα απο τη στιγμή που κανείς δε θα κινηθεί νομικά για 50 ευρώ. 

 

Το θέμα της προκαταβολής για τους λόγους που αναφέρονται είναι όντως θεμιτό , αλλά στις αγγελίες με τη μορφή που έχουν είναι λίγο ριψοκίνδυνο, όπως και άλλα πράγματα άλλωστε. Είναι όμως ένα τεχνικά επιλύσιμο πρόβλημα . Αυτό θα ήταν εφικτό εάν όλες οι αγγελίες είχαν ένα αντίτιμο κατα την καταχώρησή τους, το οποίο θα αφορούσε υπηρεσία η οποία θα αναλαμβανε την ασφάλεια της συναλλαγής

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου