Προς το περιεχόμενο

celestion seventy 80 τοσο πολυ...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω έναν Laney vc30 1χ12 και η αλήθεια είναι ότι για τα χρήματα του είναι τιμιότατος ενισχυτής(αν και τώρα ανέβηκε αρκετά), το καθαρό κανάλι του ειναι αξιοπρεπέστατο

και το πιο σημαντικό δέχεται overdrive πετάλια με πανέμορφο αποτέλεσμα...

 

Έχει μαμα ενα 12αρι celestion seventy 80 που ειπα να το αντικαταστήσω με αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/celestion_g12h30_heritage_8_ohm.htm?sid=547fdef4c39e9d53f3b02af4ca0f4adb

(να 'ναι καλά ο ATHAN που μου το πρότεινε)

το g12h30 της σειρας heritage και φτάσαμε στον τίτλο του θέματος γιατί η διαφορά δεν είναι απλά αισθητή, είναι η μέρα με τη νύχτα ,που κάθε ενδιασμός λόγο υψηλού κόστους του heritage δεν υπάρχει.

 

Στα μπάσα και στα πρίμα με ευκρίνεια και γλύκα, στα μεσαία δε, το seventy 80 απλά δεν υπήρχε..

ο ενισχυτής απόκτησε χαρκτήρα και presence εκεί που δεν υπήρχε...

και ... sustain..

 

τέλος θέλω να με συγχωρέσετε αν σας κούρασα και για τους λάθος όρους που πιθανόν

χρησιμοποίησα , ευχαριστώ.

 

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το seventy/80 όπως λέει και ένας φίλος είναι αγιοβασιλιάτικο!

έκανες πολύ καλά και το άλλαξες  :)

 

Μια καλή χρήση είναι αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις ως μπωλάκι, για να ταΐζεις το σκυλί/γατί σου.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαμώτο... γι αυτό και ο μικρός μου Rivera δεν ακούγεται όπως ο μεγάλος που φοράει EVL ???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαμώτο... γι αυτό και ο μικρός μου Rivera δεν ακούγεται όπως ο μεγάλος που φοράει EVL ???

 

Όχι, είναι επειδή είναι μικρός και άπειρος ακόμα. Περίμενε μερικά χρόνια να μεγαλώσει...  ;D

 

Σοβαρά τώρα, το 70/80 όταν το πρωτάκουσα σε καμπίνα κιθάρας, νόμιζα ότι μου κάνανε πλάκα.

 

ΟΜΩΣ, το περίεργο είναι πως στην Tech21 Power Engine που έχω, σε ρόλο δηλαδή FRFR (και καλά) αποδίδει πολύ καλά!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά το 70/80 στους modelling και τρανζίστορ ενισχυτές (π.χ Randall) τα πάει καλά. Ακόμα κι εκεί όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα top μεγάφωνο. Στις υπόλοιπες εφαρμογές είναι ένα απ' τα πλέον thin και με φοβερό teble roll off μεγάφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μιλωντας, εχω κουραστει να βλεπω κιθαριστες να  τους φταιει ο "κακος ηχος" του εξοπλισμου τους και να αναλωνονται σε μια αεναη αγοραπωλησια gear για να βρουνε  το holly grail ....και at the end of the day τα ΜΟΝΑ που πραγματικα χρειαζονται ειναι ενα σετακι φρεσκιες χορδες ,ενα καλο σετ απ στην κιθαρα τους & ενα ΜΕΓΑΦΩΝΟ της προκοπης στον ενισχυτη τους. ;D

 

 

Μαμώτο... γι αυτό και ο μικρός μου Rivera δεν ακούγεται όπως ο μεγάλος που φοράει EVL

 

Τωρα μου κανεις και πλακα,συγκρινεις Celestion 70/80 με EVM12L...τις βουρτσες με τις λουτσες δηλαδη.... ;D,γενικα ο Rivera καλα ξεκινησε με EV σε ολους τους ενισχυτες του αλλα μετα τον επιασε η τσιγκουνια και το γυρισε στα Celestion......απαραδεκτον κυριε Προεδρε!!! (βαλε στον μικρο ενα Eminence Commonwealth,η νεα μου αγαπη,να ακουσεις τους αγγελους να τραγουδανε..... ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που το βρίσκεις??? Please πμ ?

 

Eminence Commonwealth ???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε καμπίνες που δεν τις χρησιμοποιώ

Celection Vintage 30,

Celection Sidewider

Να βάλω ένα από αυτά ή να βρώ ένα μεγάφωνο 75W για τον 60άρι μου ???

(tonker ? wizard ? Commonwealth ?)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Celection Sidewider

 

αυτο βαλε,μαμαει (το μοναδικο celestion που πραγματικα γουσταρω πολυ),ειναι μια προσπαθεια της Celestion να φτιαξει... σοβαρα.. ;D μεγαφωνα (τυπου JBL,Altec & EV δηλ.) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου