Προς το περιεχόμενο

20 χρονια χωρις SRV


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν σημερα, πριν 20 χρονια, μας αφησε ο μεγας Vaughan 

 

περασαν κιολας 20?...  πω πω σαν χθες το θυμαμαι

 

ατιμο ελικοπτερο  >:(

 

RIP Stevie 

 

:'(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι σαν να ήταν χτες ότι βολτάριζα με φίλο κάπου στο Διόνυσο ("σπάγαμε" το αυτοκίνητο του στις στροφές δλδ  ;D) και κάποια στιγμή ακούσαμε στο ράδιο για το συμβάν...

 

 

Υ.Γ. Αυτό το "20 χρόνια" έτσουξε λίγο (για διάφορους λόγους)  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε κυκλοφορησει το instep... και το family style.....τα ειχα λιωσει στο πικ απ...εκεινο νο καλοκαιρι....οταν με πηρε τηλεφωνο ο φιλος μου ο κωστας κατα μεσημερο....¨ χαιρετησε ...ο stevie ray.......¨    η καρδια μου σταματησε...τον κηδεψα ακουσα ολους τους δισκους η μουσικοι δεν ηταν ποια η ιδια....αλλα ενεπνευσε τοσους πολλους...οταν βλεπω τους πιτσιρικαδες στο you tube......να τον λατρευουν...λεω  οτι τελικα ζει...!

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θυμαμαι πρεπει να το ειχα δει το πρωι στο MTV.

 

ολως παραδοξως ενιωσα σαν να εχασα δικο μου ανθρωπο...

 

 

ελεγα πριν πεθανει οτι "ολο και θα 'ρθει καποια μερα στην Ελλαδα ή καπου κοντα. Δεν μπορει, θα τον δουμε αυτον"... 

 

αλλα τελικα δεν μπορεσε...  :(

 

btw, ο πιτσιρικος ειναι π ο λ υ διαβασμενος. Αν καποτε αρχισει να βαζει και feeling στο παιξιμο του τα πραγματα μπορουν να σοβαρεψουν ανησυχητικα... ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μήνα πριν πεθάνει ήταν εξώφυλλο στο Guitar World το οποίο το έχω ακόμη. Το αφιέρωμα τότε έλεγε για το comeback που τελικά δεν ολοκληρώθηκε.

 

Guitar+World+Magazine.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν ενα απλο ταλεντο.....ηταν ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ......εφερε νεα πνοη στο blues  καθιερωσε δικο του ηχο -  στυλ

παιξιματος ..εντελως αυτοδιδακτος....κατι πολυ σπανιο για session μουσικο..που ηταν πριν γινει γνωστος....ολοκληρωμενος κιθαριστας συνδιαζε ολα τα ειδη της μουσικης μεσα απο την απλοτητα που ειχε.....επαιζε  ΄παπαδες΄  αλλα τους εφερνε στο αυτι σου με ενα τροπο που περνουσαν ολες οι νοτες πεντακαθαρα....ηταν μοναδικος..αν ζουσε πιστευω οτι θα ειχε περασει σε  JAZZ  αναζητηση και ισως να καταφερνε...να φερει τη κιθαριστικη jazz μεσα στα σπιτια ολων....

 

ΕΡΩΤΗΣΗ.... ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.... ΑΝ ΖΟΥΣΕ  ..... ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ  ΓΙΝΕΙ...?????

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο Stevie για μένα είναι από τους λίγους κιθαρίστες (αν όχι ο μόνος) που ήταν ο ΜΟΝΟΣ που μπορούσε να κάνει αυτό που έκανε...

 

πχ με πολλή μελέτη και τον σωστό εξοπλισμό ίσως μπορείς να "αναπαράγεις" την εκφραστικότητα του Gilmour ή την ταχύτητα του Malmsteen.

 

Όλο το rig του Stevie να είχες, δεν υπάρχει περίπτωση να προσέγγιζες την φρασεολογία και την δυναμικότητα του... (για αρχή δεν θα μπορούσες να παίξεις, με το πανύψηλο action και τις 13άρες χορδές).

 

Οπότε μιλάμε για τον κατεξοχήν ΜΟΝΑΔΙΚΟ κιθαρίστα (και ας δανειζόταν απο παντού στοιχεία) ο οποίος ήτανε απλά αναντικατάστατος....

 

Για να μην μιλήσω για τον - κατά τα δικά μου υποκειμενικά γούστα φυσικά - ΚΑΛΥΤΕΡΟ ήχο που ακούστικε ποτέ απο strat κιθάρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου