Προς το περιεχόμενο

SG. Η..."Παραμελημένη" Θεά.


Earendil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκ μέρους των λιγοστών "ταυρομάχων" είπα να ανοίξω ένα θέμα για τα καλλίγραμμα αποπαίδια :lol: της αγοραστικής κοινότητας των κιθαριστών (τι λέω πάλι ο κίναιδος 8) ). Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου εντύπωση, αν είμαστε τόσοι πολλοί Epiphonogibsonάκηδες να πάω πάσο...αλλά δεν το βλέπω. Πρέπει να είμαστε λιγότεροι κι από τους φαν του Ταμπάκη :cry: ...

 

(Α, να τονίσω ότι αυτά τα ημίαιμα κακομούτσουνα ταυροειδή της ESP δεν τα χωνεύω :twisted: )

 

Ως κάτοχος λοιπόν μιας Epiphone G-400 (OK, μόνο τα ξύλα είναι μαμίσια πιά) αλλά και ορκισμένος φαν, θα αποπειραθώ να κάνω μια λίστα με ό,σα με (μας) φτιάχνουν πάνω σ'αυτή την κιθάρα...

 

1) Η σχεδόν απόλυτη συμμετρία της. Και low-profile και killer on the road!

 

2) Οι αμελητέες αποκλίσεις από μια (αγία) τριάδα χρωμάτων: Cherry, Ebony, Antique Ivory.

 

3) Tο λεπτότατο σώμα, που, σε συνδυασμό με το τέλειο setup δεν κολλάει πουθενά...

 

4) Ούτε Floyd, ούτε lock, ούτε speedloader. Τα αφήνουμε στην B.C.Rich :lol: !

 

5) Η εμμονή των -λιγοστών- stars που ταυτίστηκαν με αυτήν και ξέχασαν ότι υπάρχουν και άλλες κιθάρες...

 

Αυτά για αρχή. Δεκτή κάθε προσθήκη, ή/και μια αντίστοιχη λίστα για τους τυχόν πολέμιους της SG..

 

Ευκαιρία να ξαποστάσουμε από τον Tele-κατακλυσμό (no offense :wink: )...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαχαχα, ωραίος! :D

 

Είχα μια... κερασένια SG, δυστυχώς όχι πια...

 

Είναι λίγο outsider αυτή η κιθάρα, αλλά πάντα μ'αρέσει όταν την πετυχαίνω στα χέρια του Χ άγνωστου κιθαρίστα πάνω σε κάποια σκηνή. :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο outsider αυτή η κιθάρα' date=' αλλά πάντα μ'αρέσει όταν την πετυχαίνω στα χέρια του Χ άγνωστου κιθαρίστα πάνω σε κάποια σκηνή. :D[/quote']

 

Τότε θα χαρείς πολύ στο επικείμενο live... 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, sorry αλλά δε μ'αρέσουν καθόλου οι SG! :) Είναι όμως όντως ιστορικές κιθάρες, αν σκεφτείς ποιοι και ποιοι έχουν παίξει μ'αυτές - και μάλιστα σχεδόν αποκλειστικά!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαπα.....απαραδεκτος..................καταγγελω το ποστ σου ως κατευθυνομενο μια και ευθαρσως δηλωνεις την προτιμηση σου στις SG, τη στιγμη που θα επρεπε να πλεκεις το εγκωμιο των rockinger......... :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό είδα μια cherry Tokai SG (Japan) στο ebay και ήμουν στο τσακ να τη χτυπήσω, για 6 κατοστάρικα έφυγε... Το νου σας οι ταυράκηδες, είναι καλές κιθάρες σε εξευτελιστικές τιμές (όπως και η παλιά μου Tokai Strat και η Love Rock, αλλά αυτές είναι αμαρτιες για άλλο thread...)

 

:roll:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαπα.....απαραδεκτος..................καταγγελω το ποστ σου ως κατευθυνομενο μια και ευθαρσως δηλωνεις την προτιμηση σου στις SG' date=' τη στιγμη που θα επρεπε να πλεκεις το εγκωμιο των rockinger......... :D :D :D :D :D[/quote']

 

Ήμαρτον!!!! :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικός των SG!!!

Έχω μια παλιά gibson και μια epiphone g400

τι μου αρέσει στις sg:

- το γεγονός πως είναι outsider! Σχεδόν κανείς (ειδικά στην ελλάδα) δεν τις χρησιμοποιεί. Ήμαρτον πια με τη γνωστή μαύρη στρατοκάστερ του έλληνα κιθαρίστα!!!! υπάρχουν κι άλλα όργανα (μην φωνάζετε οι στρατοκαστεράκηδες, δεν το λέω με κακία :D )

- ο μοναδικός χαρακτήρας του ήχου τους, που με το κατάλληλο setup μπορεί να ακουστεί από ξυράφι μέχρι γλυκόζη!

- το λεπτό και ελαφρύ σώμα και το (όχι σε όλα τα μοντέλα) ευκολόπαιχτο μπράτσο

- ο τρόπος που είναι κατασκευασμένες, που επιτρέπει υπερβολικά χαμηλό action χωρίς να ακούγεται κιχ απο τριξίματα

- η ερώτηση που μου κάνουν όλοι "πως και χρησιμοποιείς ταυράκι???"

 

και αυτά που αγαπώ να μισώ στις sg:

- το ότι είναι τόσο λεπτεπίλεπτες που, όπως έλεγε και ο townshend μπορείς να την σπάσεις με γυμνά χέρια

- το βάρος του μπράτσου σε σχέση με το σώμα που το κάνει να γέρνει και να σου κουράζει το αριστερό χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου αρεσουν πολυ αλλα σε ΑΥΤΗ την εκδοση τους

 

photo1_bc0e1.jpg

 

οχι με τους διπλους :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου