Προς το περιεχόμενο

Thunderbird Bass: Epi/Tokai


JohnyOh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρίχνω μπας και υπάρχει κάποιος να έχει μια (εμπειρική) άποψη..

Σκέφτομαι να πάρω ένα tbird, και καθότι δεν παίζει $$ για Gibson, προσανατολίζομαι στο Epi. Λοξοκοιτάζω παράλληλα και τα Tokai όμως.. Έχει κανείς κάποια γνώμη?

 

υγ. το μειωμένο (ίσως) sustain του Epi λόγω bolt on δεν με πολυπειράζει ..

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165919.0

 

Υπάρχουν και τα Epi Thunderbird pro που είναι neckthrough.

Και οι τιμές τους είναι ελκυστικότατες.

 

(Δεν έχω παίξει εγώ πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στα λεφτά του tokai (350 με τα έξοδα αποστολής) είναι το pro. Προσωπικά δεν θα

ανεχόμουν gibsonοειδές bolt-on, μου γυρνάνε τ' άντερα. Δεν είναι θέμα sustain ή ήχου,

είναι γυφτιά...

Το pro ίσως το βρείς για να το ακούσεις, μην το απορρίπτεις απο κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν θα το λεγα και γυφτιά.. Κοίτα θα κάνω μια έρευνα αγοράς να δω και αυτό και το pro.. Από κει κ έπειτα είμαι πολύ διεστραμμένος που μου αρέσει που είναι bolt on?

 

 

 

 

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γυφτιά...

 

Εγώ πάντως τη γουστάρω τη γυφτιά που παίζω, thanks.

 

Κατά τ'άλλα, δεν χάνει καθόλου σε sustain το bolt-on. Τα epi είναι αρκετά τίμια όργανα και πλησιάζουν πολύ τον γνωστό 'bird ήχο. Εγώ ως πόζερος έχω το sig του Sixx και αν και διαφέρει κάπως απ'τα λοιπά epi, θα το πρότεινα άνετα σε κάποιον που είναι σε τέτοιο budget. Κι αν σε χαλάει που έχει μόνο το kill, ανοίγεις τρυπούλες και βάζεις pots. Αν θες μπορώ να ανεβάσω ένα κλιπάκι εντελώς direct για να πάρεις μια ιδέα ηχητικά. Για τα Tokai δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το info X! Λοιπόν ηχητικά samples από το Εpi έχω ακούσει και μου αρέσουν. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι να το δοκιμάσω. Από τα χέρια μου έχουν περάσει διάφορα μπάσα, τώρα τελευταία παίζω με ένα japan P-bass 70, με SPB-3 μαγνήτη πάνω, οπότε θέλω να δω και το μανίκι του Τ σε σύγκριση με το Ρ.

Όσον αφορά στον ήχο που βγάζω (additional info) ποικίλει από καθαρό μέχρι fuzzarismeno από το muff για post/noise ήχους.

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για το info X! Λοιπόν ηχητικά samples από το Εpi έχω ακούσει και μου αρέσουν. Πιο πολύ ενδιαφέρομαι να το δοκιμάσω. Από τα χέρια μου έχουν περάσει διάφορα μπάσα, τώρα τελευταία παίζω με ένα japan P-bass 70, με SPB-3 μαγνήτη πάνω, οπότε θέλω να δω και το μανίκι του Τ σε σύγκριση με το Ρ.

Όσον αφορά στον ήχο που βγάζω (additional info) ποικίλει από καθαρό μέχρι fuzzarismeno από το muff για post/noise ήχους.

 

Να περιμένεις σίγουρα λεπτότερο μανίκι από τα P και μεγαλύτερο radius (από τα περισσότερα). Είναι λίγο περίεργο στην αρχή αν έχεις συνηθίσει σε Fender αλλά αν συνηθίσεις το θέμα πίεσης με τον αντίχειρα λόγω λεπτότερου μανικιού δεν θα'χεις πρόβλημα. Επίσης, έχω την εντύπωση πως το nut width είναι λίγο μικρότερο.

 

Ηχητικά μην περιμένεις P ήχο. Είναι διαφορετικός, κάπως πιο μπασσοβαβουριάρικος και με λιγότερο top end απ'τα P (hums γαρ). Με fuzz συνεργάζεται αρκετά καλά, αρκεί να μην το παρακάνεις με το tone. Σίγουρα πάντως πρέπει να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου έχει ένα ζευγάρι DeepSixx που υποτίθεται ότι είναι διαφορετικοί απ'τους άλλους. Υποψιάζομαι ότι είναι το ίδιο πράγμα με άλλο logo αλλά όπως και να'χει είναι μια χαρά. Και σε ηχογραφήσεις είναι άψογο. Ειδικά με λίγο σωστό EQ απ'τον ενισχυτή/πεταλιέρα/πετάλι/οτιδήποτε μπορείς άνετα να το φέρεις στα μέτρα σου. Οπότε kate me δεν αξίζει ν'αλλάξεις μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου