Προς το περιεχόμενο

String piece for a sore throat


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το noiz και καταθέτω και εγώ ένα πρώτο, πολύ αρχάριο clipάκι. Ένα μικρό κλασικίζον θεματάκι που γράφτηκε στο Cubase με τα vst του, χρησιμοποιώντας το m-audio keystation 49e. Δυστυχώς γράφτηκε χωρίς μετρονόμο, πράγμα που έκανε την επεξεργασία δύσκολη. Θέλω να το ξαναγράψω, πιό προσεκτικά αυτήν την φορά. Όπως θα ακούσετε όμως, δεν ακούγονται καθόλου φυσικά τα γρήγορα περάσματα και θα ήθελα την συμβουλή σας. Πως προσθέτουμε φυσικότητα στα κλασικά vst όργανα?

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. :)

Ευχαριστώ

String_piece_for_a_sore_throat.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Κλιπ με καμία απάντηση; Κρίμα! :(

 

Λοιπόν,

 

Έχουμε και λέμε.

 

Καταρχήν τα καλά:

 

1. Παρόλο που δεν έχεις μετρονόμο, παίζεις σωστά και έχεις αποφύγει το όποιο 'μηχανικό' σημείο στο ρυθμό.

2. Το κομμάτι είναι καλά μελετημένο ως σύνθεση. Δεν είναι μπούρδα με την καμία! Είναι καλό! Χτυπάς σε ψιλό-μόνταλ κόλπα (τροπικά δηλ), παρά το εντελώς κλασσικό, και αυτό για εμένα είναι υπέρ.

3. Στα πολύ θετικά είναι ότι υπάρχει ενορχήστρωση! Δεν είναι 'μπλόκα ακόρντα' απλά. Υπάρχει κίνηση, υπάρχει αντίστιξη. Ξέρεις τι κάνεις, με λίγα λόγια.

4. Αν παραβλέψω την ηχογράφηση και το εξετάσω καθαρά συνθετικά, είσαι πολύ καλά!

 

Τώρα στα αρνητικά πλέον.

 

Τα αρνητικά υπάρχουν στην ηχογράφηση και μόνο. Προσωπικά δε θα στεκόμουν πολύ εκεί, αφού το έχεις, κάποια στιγμή ή θα παιχτούν ζωντανά, ή τουλάχιστον με αξιόλογα samples, άρα δε θα με έκαιγε (αν και καταλαβαίνω την ανάγκη να ακούσεις κάτι να ακούγεται "καλά").

 

Πάμε λοιπόν.

 

1. Θέλει μάλλον λίγο παραπάνω reverb.

2. Αν και ακούω από τα ηχεία του λάπτοπ, έχω μια μικρή υποψία (<- μικρή! Μπορεί να κάνω λάθος) ότι έχεις hard panning (δηλ τα όργανα είναι πολύ δεξιά-αριστερά). Κοίταξε να μην είναι τόσο, γιατί υπάρχει διαχωρισμός.

3. Το βασικό σου πρόβλημα είναι στο VST χρησιμοποιείς βασικά. Δεν είναι καλά όργανα αυτά... Ότι και να κάνεις, τελικά φτάνεις μέχρι ένα σημείο.

Για future reference αν είχες κάτι πολύ καλύτερο (VSL, LASS, Κλπ):

Θα έπρεπε να φτιάξεις το portamento (όταν γλιστράει το δάχτυλο στη χορδή, και κάνει ένα πολύ μικρό/γρήγορο glissando). Αυτό υπάρχει πολύ συχνά στα έγχορδα.

 

Αυτό που μπορείς, τώρα να φτιάξεις είναι:

α. Να αλλάξεις τα velocity στις νότες. Μου ακούγεται λίγο ισοπεδωμένη η ένταση και ο τρόπος που παίζουν τα έγχορδα.

β. Η μίξη, επίσης θέλει δουλειά. Αν και στην κλασσική μουσική σπάνια θα πειράξει ο μηχανικός ήχου (engineer) τα faders κατά την ηχογράφηση ή μετά (με σκοπό την πλέον πιστή απόδοση της ηχογράφησης) τώρα εδώ μπορείς να το κάνεις άφοβα.

 

Αυτά τα λίγα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!  :)

 

Στα αρνητικά λοιπόν!

1. Reverb: φοβόμουν μήπως υπερβάλω και έχω βάλει μόνο ένα master reverb. Ίσως χρειάζεται και στα μεμονωμένα όργανα.

2. Panning: όντως, 2 στα 4 είναι τέρμα γωνία...

3. Όντως, τα vst είναι ψιλοχάλια... Μόλις πήρα το Garritan Personal Orchestra 4 (διαβάζοντας το άρθρο σου  ;)), το οποίο είναι σίγουρα καλύτερο, μένει μόνο να το μάθω...

4. Velocity: Το πείραξα αρκετά, ίσως όμως περισσότερο απ'όσο θα έπρεπε...

5. Mix: ούτε εδώ έχω κάνει κάποια επέμβαση... Θα βελτιώσει την ποιότητα των χροιών, αν καταλαβαίνω σωστά. (?)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και για την απάντηση. Μόλις το έχω καλύτερα δουλεμένο, θα το ανεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου