Προς το περιεχόμενο

Αγορά καλής ηλεκτρακουστικής κιθάρας


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σ' όλους,

ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια καλή ηλεκτρακουστική κιθάρα με ανώτατο όριο τιμής τα 2 χιλιάρικα. Μ' ενδιαφέρει οπωσδήποτε και ο φυσικός της ήχος ώστε να στέκεται άνετα και χωρίς ρεύμα. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει σχετικά να μ' ενημερώσει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με €2000 σίγουρα καλή θα πάρεις ;D, αλλά για πες και απο ήχο τι ψάχνεις?

Έχεις υπ'οψιν σου διαφορές σε βασικά πράγματα όπως κοψίματα dreadnought, jumbo, parlor κλπ ήχο ξύλων (μη βαράτε, για ακουστική μιλάμε), θέλεις να έχει ηλεκτρικά  πάνω(τι ρωτάω ο βλάκας ;D)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ λιγα στοιχεια ρε φιλε μου δινεις ,τουλαχιστον πες μας για τι σκοπο την θελεις.Και με 350 μια χαρα θα παρεις.Εγω πηρα μια Fender  και ειμαι φουλ,επαιζα περυσι σε μαγαζι 3 ωρες σκαψιμο με 11 αρες και δεν καταλαβαν τα χερια μου τιποτα.Απο ηχο δε, και μαμω έβαλα  και μια φετα EQ απο φιλο και πεταγε το εργαλείο ....To ακριβο δεν ειναι παντοτε καλο....βρες τι σου ταιριάζει .Πηγα σε 5-6 μαγαζια επαιξα με πολλες ακουστικες σε διαφορες τιμες και οταν βρηκα αυτο που ηθελα το πηρα.

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0961405021

 

(Την πηρα απο Αρμαο....στον Thomann ειχε 10 ευρω φθηνοτερα περυσι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ λιγα στοιχεια ρε φιλε μου δινεις ,τουλαχιστον πες μας για τι σκοπο την θελεις.Και με 350 μια χαρα θα παρεις.Εγω πηρα μια Fender  και ειμαι φουλ,επαιζα περυσι σε μαγαζι 3 ωρες σκαψιμο με 11 αρες και δεν καταλαβαν τα χερια μου τιποτα.Απο ηχο δε, και μαμω έβαλα  και μια φετα EQ απο φιλο και πεταγε το εργαλείο ....To ακριβο δεν ειναι παντοτε καλο....βρες τι σου ταιριάζει .Πηγα σε 5-6 μαγαζια επαιξα με πολλες ακουστικες σε διαφορες τιμες και οταν βρηκα αυτο που ηθελα το πηρα.

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0961405021

 

(Την πηρα απο Αρμαο....στον Thomann ειχε 10 ευρω φθηνοτερα περυσι.)

 

 

Δεν έχεις κι άδικο σ' αυτά που λες... δίνω όντως λίγα στοιχεία. Η χρήση που τη θέλω είναι και για μαγαζί αλλά και για... παρέα. Γι αυτό δίνω έμφαση στον καλό φυσικό ήχο. Το να είναι ευκολόπαιχτη το θεωρώ σίγουρα απαραίτητο γιατί η κιθάρα που έχω τώρα είναι φλαμένκο και φοβάμαι να μη δυσκολευτώ περνώντας σε μια σκληρή ακουστική. Παίζω ρυθμική κιθάρα με πένα αλλά και με δάχτυλα εμπλουτισμένη με μπάσα αλλά και σόλο, αν αυτό μπορεί να βοηθήσει στις προτάσεις σας. Τώρα για ήχο τι να πώ; Σίγουρα θα πρέπει να δοκιμάσω και να επιλέξω όπως έκανες κι εσύ. Απλά επειδή η εμπειρία μου σ' αυτές τις κιθάρες είναι μικρή, θα ήθελα από κάποιους που την έχουν ψάξει να μου δώσουν κάποιες κατευθύνσεις σ' αυτά τα χρήματα και γω από κει και πέρα θα ξεκινήσω δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κοίτα για Martin ή Taylor... είχα παίξει μια φορά με μια Taylor και μου είχε φύγει η μαγκιά... Απίστευτος ήχος... και δεν ήταν και από τις ακριβές... φαντάσου με δύο χιλιάρικα τι θα πάρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κοίτα για Martin ή Taylor... είχα παίξει μια φορά με μια Taylor και μου είχε φύγει η μαγκιά... Απίστευτος ήχος... και δεν ήταν και από τις ακριβές... φαντάσου με δύο χιλιάρικα τι θα πάρεις....

 

Δυστυχώς οι taylor είναι ακριβές. Με 2000 ευρώ αγοράζεις τα πιο φτηνά μοντέλα (σειρές 3** και με το ζόρι 4**). Παρόλα αυτά η σειρά 3** (εκ των οποίων έχω 2, 6-string και 12-string) είναι εξαιρετικές κιθάρες. Δυστυχώς δεν υπάρχει τεράστια ποικιλία στην ελλάδα για να τις ακούσεις όλες αλλά καλό θα ήταν να κάνεις μια βόλτα στα κιθαρομάγαζα της αθήνας και να ακούσεις τις "καλές", σίγουρα δηλ. Martin και Taylor. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες "φίρμες" και στο budget σου θα βρεις σίγουρα εναλλακτικές. Επίσης, εαν παίζεις solo στην ακουστική καλύτερα να κοιτάξεις cutaway σχήματα, για να έχεις "πρόσβαση" στα χαμηλά τάστα.

 

Μ' ενδιαφέρει οπωσδήποτε και ο φυσικός της ήχος ώστε να στέκεται άνετα και χωρίς ρεύμα. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει σχετικά να μ' ενημερώσει. Ευχαριστώ

 

Σκέψου και την περίπτωση να αγοράσεις μια καλή ακουστική και να αγοράσεις ξεχωριστά το ηλεκτρ. σύστημα. Θα σου αφήσει περισσότερες επιλογές από το να αγοράσεις από την αρχή όλο το "πακέτο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δοκιμη παντως ειναι η μονη λυση μιας και μιλαμε για ακουστικο οργανο,γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις διαφορες μιας και ειναι ο μονος τροπος να βρεις αυτο που θες απο τη στιγμη που σε ενδιαφερει ο φυσικος ηχος της κιθαρας.

Οσο για μαρκα θα αποφυγω να σου πρωτεινω καποια,μιας και σιγουρα υπαρχουν πιο ειδικοι στο θεμα "ακουστικη" στο φορουμ. :)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ανέφερες: Ευκολόπαιχτη, Φλαμένκο, Σόλο.

Αυτά εμένα μου κάνουν κάτι για Gypsy κιθάρα, τις έχεις ψάξει καθόλου?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Martin ... ;D

...σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν καινούργιες και κάποιες από τις σειρές 18 και 28 ... οι οποίες φαντάζομαι υπάρχουν και για δοκιμή σε διάφορα μαγαζιά στην Αθήνα... ;)

 

υπάρχει βέβαια και το μεταχειρισμένο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή η εμπειρία μου σ' αυτές τις κιθάρες είναι μικρή, θα ήθελα από κάποιους που την έχουν ψάξει να μου δώσουν κάποιες κατευθύνσεις σ' αυτά τα χρήματα και γω από κει και πέρα θα ξεκινήσω δοκιμές.

Το θέμα με τις ακουστικές είναι πως ο ήχος τους διαφέρει αρκετά ανάλογα με τις χορδές, την πένα, τα δάχτυλα κτλ. Δεν είναι πχ ηλεκτρικές που βάζεις ένα κάρο εφέ και μετά παίζουν ρόλο άλλα πράγματα. Έτσι μπορεί να δοκιμάσεις μια με φρέσκες χορδές και κατάλληλη πένα και να ακούγεται πολύ καλύτερα από μια ακριβότερη που έχει πιο παλιές ή και διαφορετικές χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου