Προς το περιεχόμενο

Αναγεννησιακό λαούτο που ξεκουρδίζεται.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα ένα αναγεννησιακό λαούτο απο thomann.τα κλειδια είναι απο έβενο και οι χορδές απο nylon.Το προβλημα είναι ότι παρ'όλο που τα σφηνώνω τα κλειδιά έστω και με μεγάλη δυσκολία το όργανο ξεκουρδίζεται.Μου είπαν ότι συμβαίνει αυτο στα παραδοσιακά όργανα  όπως στο ούτι και ότι θα στρώσει.Το έχω 3 μέρες αλλα δεν μπορώ να ρισκάρω να χάσω την προθεσμία και να περιμένω πότε θα στρώσει.

 τι πιστευετε?και αν κάποιος γνωρίζει και διαδικασία επιστροφής στον thomann είμαι ευγνώμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν ότι συμβαίνει αυτο στα παραδοσιακά όργανα  όπως στο ούτι και ότι θα στρώσει.

Kαι έχουν δίκιο...επίσης σε αυτά τα όργανα, (γιατί ΟΛΑ ξεκουρδίζουν), βάζουν κιμωλία στα κλειδιά. (Θα έπρεπε να το ξέρεις, αφού αγόρασες ένα αναγεννησιακό λαούτο ::))

Επειδή (μάλλον) το όργανο που αγόρασες, είναι μία χαρά, πήγαινέ το μία βόλτα στο Κο Ζαράνη ή οποιονδήποτε άλλο κατασκευαστή παραδοσιακών οργάνων για να είσαι απόλυτα σίγουρος πρίν ξεκινήσεις διαδικασίες επιστροφής.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι βάζουν λίγο κιμωλία στις σφήνες, ίσως για να μην 'γλιστράνε΄και ξεκουρδίζεται η χορδή. Σε ένα παρόμοιο όργανο που έχω, βοηθάει.

Κατα τη δικιά μου γνώμη, (μάλλον) θα στρώσει, αλλά ας πουν κι άλλοι τη γνώμη τους....

 

[Με πρόλαβε ο Μάραθον]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου