Προς το περιεχόμενο

Dimarzio DP 125


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά

μέσα στα κιτάπια μου βρήκα έναν μαγνήτη Dimarzio DP 125. Γνωρίζει κανείς για τον μαγνήτη αυτόν? Τι ήχο βγάζει και με ποιον άλλον humbucker μπορώ να τον συνδυάσω? Είναι bridge μαγνήτης?

 

Μέσα στο forum αυτό

 

http://www.dimarzioforum.com/forum/index.php?topic=731.0

 

βρήκα το εξής να λέει για τον μαγνήτη

 

DP125 - X2N-B™  - Available from DiMarzio Custom Shop *Special Order

 

Τι εννοεί? Χειροποίητος είναι και ειδική παραγγελία?! :D πλάκα με κάνει? Εν τω μεταξύ στον γούγλη είδα ότι το X2N-B είναι μπάσου..

 

τι δε κατάλαβα καλά?

 

Τα φώτα σας please όσοι γνωρίζεται

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DP 125 είναι ένας απ'τους "Custom" μαγνήτες της DiMarzio που φτιάχνει-διαθέτει κατόπιν παραγγελίας.

Οι Custom λοιπόν, συνήθος έχουν φτιαχτεί (αρχικά) για κάποιο καλλιτέχνη που απλά δεν του έβαλαν το μοντέλο στο βασικό κατάλογο για διάφορους λόγους και έχουν στον κατάλογο παρεμφερή μοντέλα, παράδειγμα ο DP201-202 του Meola και ο HS-1 που είχε ο Malmsteen στην Apple Candy Red ;)

 

Αν έχεις κιθάρα για δοκιμή, βάλ'τον πάνω και μετά γράψε και κάτι να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κιθάρα για δοκιμή και θα τον βάλω εκεί αλλά επειδή η κιθάρα δέχεται δυο humbucker ήθελα καταρχήν να ξέρω

 

σε ποια θέση μπαίνει (neck ή bridge) ?

 

και με ποιον άλλον μπορώ να τον συνδυάσω ?

 

Δλδ να βάλω μόνο τον έναν και ο άλλος να είναι ο μανίσιος? Έλεγα μια κ καλή να κάνω την αλλαγή. Τέσπα, όπως και να 'χει θα μπει πάνω αυτός και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποια θέση μπαίνει (neck ή bridge) ?

Bridge.

 

και με ποιον άλλον μπορώ να τον συνδυάσω ?

Με κάποιον High Output Neck Μαγνήτη, αλλά καλό είναι να δοκιμάσεις με τον μαμίσιο για να ακουστεί καλύτερα η διαφορά.

Επίσης, πριν αλλάξεις τον παλιό bridge, γράψε ένα δείγμα και μετά που θα τον αλλάξεις γράψε το ίδιο με τον καινούργιο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bridge δλδ, οκ. Να τονίσω ότι οι μανίσιοι μαγνήτες που θέλω να αλλάξω είναι αρκετά χάλια ηχητικά, μιλάμε για φτηνό όργανο. Παρ όλα αυτά θα κάνω τις ηχογραφήσεις που λες, να δω την διαφορά τους και θα ψάξω για κάποιον άλλο μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου