Προς το περιεχόμενο

Quiz για δυνατούς λύτες (ίσως και όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για το φινιρισμα και το headstock δεν θα πω τιποτα γιατι γουστα ειναι αυτα!

 

 

 

α!και Thanks για το review αλλα θα εμπιστευτω τα δεκαδες reviews απο παικτες οπως ο landau κτλ..που ξερουν να εκτιμησουν πραγματικα ενα καλο οργανο!δεν ειναι μπηχτη για εσενα(και για εμενα και για ολους μας) εννοειται αλλα καταλαβες τι εννοω! :wink:

 

 

+1

δεν γινεται ολος μα ολος ο κοσμος να εχει σαν #1 tom anderson,suhr,huber,prs κλπ.. k αυτο κ μονο να μας αφηνει αδιαφορους!!

δεν γινεται με οτι παιζει καποιος χ γνωστος κιθαριστας(πχ.landau,henderson,govan)να το βγαζουμε εδω αθλιο,κακοφτειαγμενο,ασχημο,κλπ,κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για το φινιρισμα και το headstock δεν θα πω τιποτα γιατι γουστα ειναι αυτα!

 

αλλα θελω εστω και ΜΙΑ ΦΟΡΑ να ακουσεις για ακριβο οργανο και να πεις εστω και μια καλη κουβεντα!κομπλεξ εχεις παιδακι μου? :lol: ετσι ρε παιδι μου για ξεκαρφωμα πες κατι καλο! :lol:

 

α!και Thanks για το review αλλα θα εμπιστευτω τα δεκαδες reviews απο παικτες οπως ο landau κτλ..που ξερουν να εκτιμησουν πραγματικα ενα καλο οργανο!δεν ειναι μπηχτη για εσενα(και για εμενα και για ολους μας) εννοειται αλλα καταλαβες τι εννοω! :wink:

 

παντως ρε παιδια,αν και συμφωνω πως οι τιμες ειναι πολυ υψηλες,πριν μια βδομαδα αγορασα μια tom anderson (οχι καινουργια) και πραγματικα ειναι με διαφορα η πιο ευκολοπαιχτη και καλοκατασκευασμενη (και για τα γουστα μου πανεμορφη) κιθαρα που εχω παιξει ποτε.δε λεω πως καποιος δεν μπορει να βρει πολυ καλα οργανα πολυ πιο φθηνα,αλλα πραγματικα πιστευω πως ειναι κορυφαιο οργανο.

οσον αφορα το "κλινικο" της συγκεκριμενης μαρκας,θα συμφωνησω εν μερη,με την εννοια πως σου δινει ακριβως την αντιθετη αισθηση αποτι να κρατας μια χιλιοπαιγμενη strato του 60 με "ψυχη!!!" αλλα εχει και αυτο τη χαρη του.

προσωπικα λατρευω και την κλινικοτητα της αντερσον και τη "ζεστασια" διαφορων αλλων κιθαρων.

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και κιθαρίστες που ομολογουμένως λατρεύουμε οι οποίοι τα καταφέραν με κιθάρες που ούτε "κουρδισμένα ξύλα" είχαν ούτε τους ρύθμιζαν ρομπότ την ταστιέρα :wink:

 

Ξέρετε τι πιστεύω;Με ένα "παραδοσιακό" όργανο (πχ Fender)των 1500 ευρώ φτάνεις ίσως 90/100 της κατασκευαστικής τελειότητας.Με μια SUHR 2500 ευρώ φτάνεις το 100/100 (εκτός αν εντόπισε κανεί high-end οργανο με κατασκευαστικές ατέλειες :roll: )Πολλούς τους φτάνει και τους περισσεύει το 90/100(Ρε φίλε θέλω το twang μιας Tele τι γουστάρεις; :D :D )

¶λλοι πάλι θέλουν το τέλειο.Στην τελική καταλήγουμε φαντάζομαι στο τι θέλει ο καθένας.Η αλήθεια είναι ότι όλες αυτές ΟΙ κιθάρες έχουν το κάτι παραπάνω αλλά δυστυχώς για αυτό το επιπλέον 10/100 δίνεις άλλα 1000 ευρώ.

 

Ο Superfunk ας πούμε βολεύται με ένα Impreza αλλά ο takis θέλει Ferrari.O SF του τη λέει ότι καίει πολύ βενζίνη αλλά ο takis επιμένει ότι τη βρίσκει κάνοντας τα 0-100 σε 3,9 sec

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εμένα μου άρεσε η Suhr του Τάκη πάντως :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική καταλήγουμε φαντάζομαι στο τι θέλει ο καθένας.Η αλήθεια είναι ότι όλες αυτές ΟΙ κιθάρες έχουν το κάτι παραπάνω αλλά δυστυχώς για αυτό το επιπλέον 10/100 δίνεις άλλα 1000 ευρώ.

 

ακριβως η σκεψη μου.πολλες φορες αυτο το 10% (ισως και λιγοτερο) κοστιζει πανω απο 1000 (βλεπε τιμες της τομ αντερσον στην ελλαδα,να μου πεις εδω μπαινει για νιοστη φορα και το θεμα των κερδοσκοπων εμπορων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τους κερδοσκόπους να αφήσεις απ'έξω πάλι μιλάμε για ένα σεβαστό ποσό.Ίσως άλλη μια κιθάρα :roll:

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι τέτοιες αγορές σε γλιτώνουν απο τον παράγοντα τύχη που εμφωλεύει στις αγορές κιθαρών μαζικής παραγωγής.Πολλές φορές μπορεί να σταθείς άτυχος,όπως ειπώθηκε σε ένα post.Ίσως αυτά τα 1000 είναι και για αυτό

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και κιθαρίστες που ομολογουμένως λατρεύουμε οι οποίοι τα καταφέραν με κιθάρες που ούτε "κουρδισμένα ξύλα" είχαν ούτε τους ρύθμιζαν ρομπότ την ταστιέρα :wink:

 

Ξέρετε τι πιστεύω;Με ένα "παραδοσιακό" όργανο (πχ Fender)των 1500 ευρώ φτάνεις ίσως 90/100 της κατασκευαστικής τελειότητας.Με μια SUHR 2500 ευρώ φτάνεις το 100/100 (εκτός αν εντόπισε κανεί high-end οργανο με κατασκευαστικές ατέλειες :roll: )Πολλούς τους φτάνει και τους περισσεύει το 90/100(Ρε φίλε θέλω το twang μιας Tele τι γουστάρεις; :D :D )

¶λλοι πάλι θέλουν το τέλειο.Στην τελική καταλήγουμε φαντάζομαι στο τι θέλει ο καθένας.Η αλήθεια είναι ότι όλες αυτές ΟΙ κιθάρες έχουν το κάτι παραπάνω αλλά δυστυχώς για αυτό το επιπλέον 10/100 δίνεις άλλα 1000 ευρώ.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!συμφωνουμε απολυτα!δεν χρειαζεται να χαλασεις παραπανω απο 1500€(και πολλα λεω αν το παρεις μεταχειρισμενο το οργανο) για να παρεις γαματη κιθαρα η οποια μπορει στην τελικη να ακουγεται και πιο καλα απο μια ακριβη(δεν θα μου φανει καθολου περιεργο αν βρω fender strat των 1000€ που να ακουστει στα αυτια μου καλυτερα απο την suhr μου :wink: ).

σε μια suhr,tyler κτλ πληρωνεις καποια πραγματα παραπανω που πραγματικα τα αξιζουν αλλα οπως πολυ σωστα λες janick αυτα τα παραπανω κοτιζουν σχεδον 1000€ οποτε τα σκας μονο αν σου περρισευουν και προσωπικα αντε να τα εσκαγα για αλλη μια κιθαρα στυλ suhr...

βλεπω οτι μπορω να κανω και την δουλεια μου και πολυ καλα μαλιστα και με πολυ πιο φτηνες κιθαρες.

για ολα τα παραπανω αναφερομαι βασικα μονο για bolt on κιθαρες :wink:

παρολαυτα strat σαν την suhr μου ακομα δεν εχω πιασει! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στα πάντα σχεδόν, έτσι και στη μουσική υπάρχει ένας βασικός κανόνας: αν πάρεις μια φτηνή κιθάρα των 100¤ θα έχεις ποιότητα 10

αν πάρεις μία των 300¤ θα φτάσεις στο 50

με μία των 500¤ θα έχεις φτάσει στο 75

με μία των 1000¤ στο 85

με μία των 1500¤ στο 90

με μία των 2000¤ στο 95 κλπ

 

με λίγα λόγια όσο πλησιάζεις το απόλυτο, τόσο περισσότερα χρήματα πρέπει να δώσεις για μια μικρή βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως και κιθαρίστες που ομολογουμένως λατρεύουμε οι οποίοι τα καταφέραν με κιθάρες που ούτε "κουρδισμένα ξύλα" είχαν ούτε τους ρύθμιζαν ρομπότ την ταστιέρα :wink:

 

και επειδη ισως εχει παρεξηγηθει μια κουβεντα που ειχα πει καποτε και ο superfunk τηγν καθιερωσε σαν..κουρδισμενα ξυλα,αυτο που ειχα πει για τα ξυλα αυτα ειναι το εξης:

ο suhr αφου ενωσει το μανικι με το σωμα στο οποιο το βαζει μπορει κατι να τον χαλαει να μην του ακουγεται καλα(οκ δν θα μπω σε λεπτομερειες τωρα),και απλα διαλεγει αλλο ξυλο-αλλο μανικι για να το βαλει στο συγκεκριμενο σωμα κιθαρας..πολυ γενικα δεν μπαινει οποιο να ναι μανικι σε οποιο να ναι σωμα!αυτα περι..κουρδισμενων ξυλων.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στα πάντα σχεδόν' date=' έτσι και στη μουσική υπάρχει ένας βασικός κανόνας: αν πάρεις μια φτηνή κιθάρα των 100¤ θα έχεις ποιότητα 10

αν πάρεις μία των 300¤ θα φτάσεις στο 50

με μία των 500¤ θα έχεις φτάσει στο 75

με μία των 1000¤ στο 85

με μία των 1500¤ στο 90

με μία των 2000¤ στο 95 κλπ

 

με λίγα λόγια όσο πλησιάζεις το απόλυτο, τόσο περισσότερα χρήματα πρέπει να δώσεις για μια μικρή βελτίωση.[/quote']

 

Απο τα 1000 ευρώ και πάνω ίσως το 85 τα "γούστα" σου μπορεί να το κάνουν 100 όπως επίσης και το 95 των 2000 ευρώ να το κάνουν 80 :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου