Προς το περιεχόμενο

Κουδινισμα σε μερικες νοτες???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Απο χτες αρχισα να παρατηρω ενα μεταλικο ελαφρυ κουδουνισμα σε μερικες νοτες/θεσεις ταστιερας. Αλλαξα χορδες, παλι εκει αυτο. Εβγαλα τα μεταλικα καλυματα απο τις προενισχυτριες λαμπες, χτυπησα ελαφρα μια μια τις λαμπες με ενα καλαμακι απο σουβλακια (μεγαλη ενταση προ/τελικου) και δεν πειρα πισω κανενα κουδουνισμα, παρα μονο ελαχιστους γδουπους και τον ηχο που κανει το ξυλακι πανω στο γυαλι, οποτε υποθετω δεν παιζουν μικροφωνικες λαμπες.

 

Καμια ιδεα?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ταστα σου σε τι κατασταση βρισκονται? εχεις κανει service προσφατα?

 

Μια χαρα ειναι τα ταστα, καλογυαλισμενα μαλιστα. Εαν εννοεις σερβις στην κιθαρα, την ρυθμιζω μονος μου και φαινεται μια χαρα.

 

Αλλα δεν καταλαβαινω πως μπορει το κουδουνισμα να εχει σχεση με την κιθαρα?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες φορες οταν εχει παρει λιγο ο λαιμος' date='

κανει ενα κουδουνισμα σαν να συντονιζει[/quote']

 

Οντως η κιθαρα φταιει, μιας και η στρατ μου δεν το κανει.

 

Ειμαι περιεργος τι το προκαλει... επαιξα λιγο με την βεργα, σιγουρα ισιωμα (λιγοτερο ρηλιηφ) δεν θελει ο λαιμος γιατι με παραπανω ισιωμα τριζουν οι ανοιχτες χορδες.

 

Που ειναι ο σουπερφανκ οταν τον θες...

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι περιεργος τι το προκαλει... επαιξα λιγο με την βεργα' date=' σιγουρα ισιωμα (λιγοτερο ρηλιηφ) δεν θελει ο λαιμος γιατι με παραπανω ισιωμα τριζουν οι ανοιχτες χορδες.

 

Που ειναι ο σουπερφανκ οταν τον θες...[/quote']

 

Ερώτηση: Είσαι σίγουρος ότι δεν προέρχεται από την γέφυρα???

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες κουδουνισμα τι εννοεις ακριβως?

Ακουγονται τριξιματα οπως οταν εχεις πολυ χαμηλο action & η χορδη βρισκει στα ταστα η ακουγονται καποιες αρμονικες που δεν θες?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες κουδουνισμα τι εννοεις ακριβως?

Ακουγονται τριξιματα οπως οταν εχεις πολυ χαμηλο action & η χορδη βρισκει στα ταστα η ακουγονται καποιες αρμονικες που δεν θες?

 

Πως να το περιγραψω τωρα...

 

Πχ παιζω το ριφακι απο το sunshine of your love ξεκινοντας απο το 12ο ταστο Ρε χορδη. Ε μετα το χτυπημα με την πενα σε καποιες απο τις χορδες εκει τριγυρω , καθως και σε μια αλλη θεση στο 5-7ο ταστα (στις Μι Λα Ρε μπασες χορδες) μετα τον κανονικο ηχο της χορδης εχω κατι σαν μικρο μεταλικο κουδουνισμα που σβηνει μετα τον κανονικο ηχο της νοτας. Δεν ξερω εαν ειναι αρμονικη αυτο η` τριξιμο...

 

Ισιωσα τον λαιμο (με σφιξιμο της βεργας) αλλα αυτο μου εδωσε τριξιματα, οποτε τον επεστρεψα εκει που ηταν. Επισης επαιξα με το υψος του μαγνητη γεφυρας αλλα επισης τιποτα. Παρατηρησα οτι ο μαγνητης λαιμου και η μεσαια θεση δεν το κανουν τοσο αυτο.

 

Καμια ιδεα? Θελω να αποφυγω παση θυσια τους ειδικους (Αγγλους) τεχνικους, και να το φτιαξω μονος μου μιας και πιανουν τα χερια μου.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου ειναι στρατ?

 

Εχω μια Σκουαιερ Στρατ και μια Τοκαι ΛΠ. Η Τοκαι ΛΠ το παρουσιαζει το προβλημα, ενω η Στρατ οχι.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου