Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC - τελική επιλογή, γνώμες.


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους…

άνοιξα και χθες ένα θέμα για  το στήσιμο ενός μουσικού PCιού και επανέρχομαι σήμερα με τις τελικές μου επιλογές.

Αυτό είναι το τελικό μου setup, πιστεύω ότι για μουσικό pc είναι καλό….

 

pc2010.jpg

 

- Έχετε κάποιες σοβαρές ενστάσεις ως προς συμβατότητες κ.α.;

 

- Βρίσκετε ότι υπάρχει κάποια εντελώς λάθος ή άσκοπη επιλογή;

 

- θα μπορούσα να κάνω κάποιον παρεμφερή συνδυασμό για καλύτερα αποτελέσματα;

 

 

Με λίγα λόγια…. Να το παραγγείλω ναι   ή όχι ?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μας ελεγες και τι DAW & VST θα τρεξεις καλα θα ητανε... ;)

 

Απο μια πρωτη παρατηρηση τα 6gb ram τι τα θελεις?Θα τρεχεις στα 64 bit το DAW & τα VST  σου?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, σόρρυ

(Γεια σου superfunk!)

 

Λοιπόν, στο μηχάνημα θα μπουν:

 

Cubase studio 5

 

και

 

Kontakt 4

 

(τα πάντα original)

 

Τίποτα άλλο, χωρίς interent, screensavers, διαφάνα παραθυράκια κ.α.

Μελλοντικά, κάποια εξτρα Plugins, VST κ.α. μπορεί και να παίξουν, όχι πολλά πράγματα όμως..

 

κάρτα ήχου: RME FF 400

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ξέρω πολλά, εμένα μου φαίνεται σουπερ το PC. Πόσο περίπου κοστίζει?

 

{ikon, είσαι αυτός που παλιά είχε άβαταρ έναν με κόκκινη μάσκα;}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το σύστημα. Έχω όμως κάποιες παρατηρήσεις:

 

1ον) Η κάρτα γραφικών είναι του πεταματού. Καταλαβαίνω ότι το σύστημα είναι audio. Όμως να ξέρεις ότι ένα ισορροπημένο σύστημα έχει εφάμιλλα υλικά- με άλλα λόγια το γραφικό περιβάλλον θα σέρνεται. Δε λέει. Μη δώσεις βέβαια πολλά λεφτά- με 70 ευρώ παίρνεις αυτή και καθαρίζεις:

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-GV-N240D5-512I-SVGA-PCI-Express-GDDR5-GV-N240D5-512I.htm

 

 

2ον) Για εμένα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε τα windows 7 pro. Μην πάρεις τα ultimate, παραπάει. Τα pro όμως έχουν πολλά πλεονεκτήματα.

 

3ον) Αν χρησιμοποιείς μεγάλες βιβλιοθήκες ήχων πάρε και 3ο σκληρό ειδικά για αυτές. Αυτό είναι MUST!

 

4ον) Αν θέλεις ήσυχη λειτουργία, δώσε έμφαση στο κουτί και το CPU Fan. Είναι επενδύσεις που κάνουν τη διαφορά. Πάρε όσο το δυνατόν πιο silent λύσεις.

 

Αυτά. Γενικά έχεις κάνει καλή δουλειά. Αν προσέξεις τις λεπτομέρειες που αναφέρω θα κάνεις σούπερ μηχάνημα.

 

Αν τώρα είσαι οικονομικά στα όρια, δώσε λεφτά στο κουτί και το CPU fan. Τα άλλα τρία, GPU, σκληρός και λειτουργικό, μπαίνουν εύκολα και αργότερα, χωρίς πολύ φασαρία.

 

Bye! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ξέρω πολλά, εμένα μου φαίνεται σουπερ το PC. Πόσο περίπου κοστίζει?

 

{ikon, είσαι αυτός που παλιά είχε άβαταρ έναν με κόκκινη μάσκα;}

 

με τα win7 (211) πάει στα 1300 πάνω κάτω..

 

 

ναι εγώ είμαι... τώρα που το λες, που στο καλό πήγε η μάσκα μου? πρέπει να την ξαναβρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Η κάρτα γραφικών είναι του πεταματού

 

Βρές μου μια passive με 50-60 και την πήρα.

 

 

2ον) Για εμένα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε τα windows 7 pro. Μην πάρεις τα ultimate, παραπάει. Τα pro όμως έχουν πολλά πλεονεκτήματα.

 

Με σκοτώνεις… σοβαρά πλεονεκτήματα? Σκέψου ότι δεν θα έχει net,  τα security και τα δικτυακά issues δεν με νοιάζουν!

 

3ον) Αν χρησιμοποιείς μεγάλες βιβλιοθήκες ήχων πάρε και 3ο σκληρό ειδικά για αυτές. Αυτό είναι MUST!

 

οκ

 

4ον) Αν θέλεις ήσυχη λειτουργία, δώσε έμφαση στο κουτί και το CPU Fan

 

Τι λες γι’ αυτά?

 

1094341-a.jpg

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Coolermaster-Cosmos-Pure-Black-Edition-Case-RC-1000K-KKN2-GP-RC-1000K-KKN2-GP.htm

Και

images?q=tbn:KNYHY8WFJF7PbM:b

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Scythe-Mugen-2-Rev-B-Cpu-Cooler-SCMG-2100.htm

 

 

Με καταστρέψατε πανάθεμά σας…  μήπως να πάρω αυτό να ησυχάσω??

 

mainframe2.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τον i7 950. Μικρή διαφορά στα λεφτά με αρκετά μεγαλύτερη απόδοση. Επίσης για μνήμες δεν θα έπαιρνα 2000 αλλά θα έμενα στις 1600. Τώρα τα άλλα που έχεις επιλέξει είναι μια χαρά, windows 7 home premium είναι οκ, δεν έχουν κανένα όφελος τα pro σε audio. Κουτί δες και αυτό http://www.skroutz.gr/s/277490/Fractal-Design-Define-R2.html πολύ αθόρυβο και σε καλύτερη τιμή από αυτό που έχεις βάλει. Για ψύκτρα καλή αυτή που έχεις βάλει αν δεν θες να κάνεις oc αν και εγώ σε τέτοιο μηχάνημα θα έβαζα standard noctua(17db δεν ακούς τίποτα)...

Α και μην δώσεις 211 για windows, δικαιούσαι dsp έκδοση με όλα αυτά που αγοράζεις που είναι στα ~110.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου