Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Λαμπάτου Ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ παίδες!

 

Μετά από σκάλωμα πολλών μηνών στο web, αποφάσισα την αλλαγή του Gear μου και επιτέλους αποφάσισα να ξεφορτωθώ τον ακατονόμαστα άθλιο Stagg των 10W και 43€ (ναι, ναι...) και να μεταπηδήσω κατευθείαν σε λαμπάτο, αφού έχω εθιστεί με τον ήχο την λάμπας. Επίσης, καθώς σκέφτομαι για μπάντα που θα παίζει και live κοιτάω προς half-stack μεριά.

 

Από μουσικό είδος ανήκω στους αναποφάσιστους (γουστάρω να παίζω hard rock, post-grunge, alternative metal, stoner αλλά παράλληλα έχω μια ανεκδιήγητη λατρεία για progressive rock με έφεση σε Opeth & Porcupine Tree), οπότε κοιτάω κάτι με πολύ γλυκά καθαρά αλλά και αρκετά γκάζια τα οποία όμως να έχουν χαρακτήρα και articulation. Για τα πολλά γκάζια σκέφτομαι για πεταλάκι MXR Fullbore Metal (από όσο έχω ακούσει, σπέρνει!), οπότε τα πολλά γκάζια δεν είναι το πρώτο ζητούμενο, αλλά ο ωραίος ήχος!

 

Τι προτείνετε?

 

Το budget είναι μέχρι 1500 για το κεφάλι και άλλα 500 για καμπίνα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να μεταπηδήσεις από τον crappy 10w stagg των 43 Euro σε ένα θηριο των 2000 ευρώ το θεωρώ λίγο too much. Θυμάμαι οτι σου προτεινα μετα από ερώτηση σου για φθηνη καμπίνα για τον 6262 την 2χ12 bugera. Πως και τέτοια αλλάγη πλεύσης και μάλιστα χάωδης διαφορά στο Budget? anyway

 

Κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να αναρωτηθείς είναι :

α. Πόσο σου χρειάζεται κάτι τέτοιο ?

β. Πόσο γρήγορα θα τον πουλήσεις μετά?

γ. Τον bugera γιατι τον απέριψες?

 

Αν όντως το θες τόσο πολύ να πάρεις με τη μια τον ενισχυτή των ονείρων σου που θα τον έχεις για μια ζωή , είμαι μαζί σου (ειδικά αν έχεις τέτοια οικονομική άνεση αν και μάλλον είσαι μικρος σε ηλικία <22 ) αλλά πρέπει να το σκεφτείς πάρα μα παρα πολύ. Πρέπει πρώτα απο όλα να δοκιμάσεις εκτεταμένα (πολύ ώρα και όσες περισσότερες φορές μπορείς) όλους τους τοπ ενισχυτές που μπορεί να έχεις δει-ακούσει και σου αρέσουν. Πρέπει να είσαι 100% σίγουρος οτι αυτός που θα πάρεις θα είναι ο καλύτερος για σένα ,γιατί άλλο πράγμα να πάρεις έναν ενισχυτή με 400 ευρώ και να τον πουλήσεις μεταχειρισμένο 330-300 και άλλο να πάρεις έναν με 2000 και να ψάχνεις να τον πουλήσεις μετά από μερικούς μήνες 1600. Όλα τα παραπάνω μπορεις να τα αγνοήσεις παντελώς αν έχεις λεφτά με τη σέσουλα που λέμε.

 

Το γεγονός ότι δεν έχεις αναφέρει καποιους που έχεις υπόψιν σου με προβληματίζει,

όπως και το γεγονός ότι θες να δώσεις 2000 ευρώ για ενισχυτή και παρόλα αυτά να βασιστείς στο Drive ενος πεταλιού των 100 ευρώ για τους hi gain ήχους σου.

Σε τόσα λεφτά μπορείς να πάρεις σχεδόν οτιδήποτε. Από fender supersonic και Marshall plexi σε Marshall JVM410 , Orange rockerverb , Blackstar Series One , Peavey 6505+ και JSX , Hughes Kettner Trilogy , ENGL Powerball μέχρι Randall RM και Hiwatt και μέχρι και Mesa Rectifier.

Από ότι καταλαβαίνεις οι επιλογές σου είναι άπειρες. Το να σου προτείνω εγώ η κάποιος άλλος έναν απο αυτους δεν έχει ίδιαιτερο νόημα. Καλό είναι να ξεκινήσεις το ψάξιμο και να τους ακούσεις-δοκιμάσεις όλους και σιγά σιγά να αποκλείσεις εσύ αυτούς που δεν σου κάνουν. Ένα βασικό που πρέπει να δώσεις σημασία μετά τον ήχο είναι η ευελιξία. Σε τόσα λεφτά καλό είναι να έχει τουλαχιστον 2-3 κανάλια με ξεχωριστά EQ και ίσως και boost και FX loop απαραίτητα. Αυτά. Καλό ψάξιμο

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μεταπηδήσεις από τον crappy 10w stagg των 43 Euro σε ένα θηριο των 2000 ευρώ το θεωρώ λίγο too much. Θυμάμαι οτι σου προτεινα μετα από ερώτηση σου για φθηνη καμπίνα για τον 6262 την 2χ12 bugera. Πως και τέτοια αλλάγη πλεύσης και μάλιστα χάωδης διαφορά στο Budget? anyway

 

Κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να αναρωτηθείς είναι :

α. Πόσο σου χρειάζεται κάτι τέτοιο ?

β. Πόσο γρήγορα θα τον πουλήσεις μετά?

γ. Τον bugera γιατι τον απέριψες?

 

Αν όντως το θες τόσο πολύ να πάρεις με τη μια τον ενισχυτή των ονείρων σου που θα τον έχεις για μια ζωή , είμαι μαζί σου (ειδικά αν έχεις τέτοια οικονομική άνεση αν και μάλλον είσαι μικρος σε ηλικία <22 ) αλλά πρέπει να το σκεφτείς πάρα μα παρα πολύ. Πρέπει πρώτα απο όλα να δοκιμάσεις εκτεταμένα (πολύ ώρα και όσες περισσότερες φορές μπορείς) όλους τους τοπ ενισχυτές που μπορεί να έχεις δει-ακούσει και σου αρέσουν. Πρέπει να είσαι 100% σίγουρος οτι αυτός που θα πάρεις θα είναι ο καλύτερος για σένα ,γιατί άλλο πράγμα να πάρεις έναν ενισχυτή με 400 ευρώ και να τον πουλήσεις μεταχειρισμένο 330-300 και άλλο να πάρεις έναν με 2000 και να ψάχνεις να τον πουλήσεις μετά από μερικούς μήνες 1600. Όλα τα παραπάνω μπορεις να τα αγνοήσεις παντελώς αν έχεις λεφτά με τη σέσουλα που λέμε.

 

Το γεγονός ότι δεν έχεις αναφέρει καποιους που έχεις υπόψιν σου με προβληματίζει,

όπως και το γεγονός ότι θες να δώσεις 2000 ευρώ για ενισχυτή και παρόλα αυτά να βασιστείς στο Drive ενος πεταλιού των 100 ευρώ για τους hi gain ήχους σου.

Σε τόσα λεφτά μπορείς να πάρεις σχεδόν οτιδήποτε. Από fender supersonic και Marshall plexi σε Marshall JVM410 , Orange rockerverb , Blackstar Series One , Peavey 6505+ και JSX , Hughes Kettner Trilogy , ENGL Powerball μέχρι Randall RM και Hiwatt και μέχρι και Mesa Rectifier.

Από ότι καταλαβαίνεις οι επιλογές σου είναι άπειρες. Το να σου προτείνω εγώ η κάποιος άλλος έναν απο αυτους δεν έχει ίδιαιτερο νόημα. Καλό είναι να ξεκινήσεις το ψάξιμο και να τους ακούσεις-δοκιμάσεις όλους και σιγά σιγά να αποκλείσεις εσύ αυτούς που δεν σου κάνουν. Ένα βασικό που πρέπει να δώσεις σημασία μετά τον ήχο είναι η ευελιξία. Σε τόσα λεφτά καλό είναι να έχει τουλαχιστον 2-3 κανάλια με ξεχωριστά EQ και ίσως και boost και FX loop απαραίτητα. Αυτά. Καλό ψάξιμο

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση (παίζει να 'σαι και ο μόνος που ασχολείσαι με τα threads μου :P)!

 

Τώρα να απαντήσω σε μερικά πράγματα που είπες και να συγκεκριμενοποιήσω τι θέλω:

 

1)Κατ' αρχήν τον 6262 δεν τον απέρριψα, απεναντίας τον έχω ακόμη στα υπ' όψιν μου! Ο στόχος αυτού του thread είναι να πληροφορηθώ για τις εναλλακτικές που έχω σε σύγκριση με αυτόν τον ενισχυτή καθώς δεν γουστάρω να δώσω τα Χ φράγκα και να πάρω κάτι για το οποίο θα μετανοιώσω είτε για τον ήχο του, είτε για την αξιοπιστία του. Το λέω αυτό γιατί σε όλα τα comments περί Bugera οι μισοί πίνουν νερό στ' όνομά τους και οι άλλοι μισοί τους βρίζουν επειδή του ενός του σκάσανε οι λάμπες, του αλλουνού του κάηκε το fuse σε 2 μήνες και δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω...

 

2) Ηλικιακά το πέτυχες, 19 είμαι και είμαι λίγο τα μυαλά στα κάγκελα. Τον Stagg τον έχω από τα 15 μου και από τότε λόγω φροντιστηρίων, σχολείου, γλωσσών, Πανελληνίων κλπ. δεν είχα ούτε το χρόνο, ούτε την οικονομική άνεση να τον αντικαταστήσω. Παρ' όλα αυτά έχω δοκιμάσει σε διάφορους ενισχυτές τρανζίστορ ενίοτε με ακριβές κιθάρες (Dean Dime-o-Flame και άλλες άνω των 600€) και έμεινα απογοητευμένος καθώς πλέον μετά από σχεδόν 5 χρόνια που παίζω κιθάρα είμαι πολύ απαιτητικός με τον ήχο μου... Έτσι το γύρισα στους λαμπάτους. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι ανίδεος ως προς τι επιλογές έχω, καθότι ο χώρος είναι τεράστιος, και γι' αυτό ζητάω απόψεις και είμαι στο νόιζ γενικότερα. Το θέμα είμαι ότι βλέπω από τη μια τον Peavey ValveKing 100 και τον Bugera 333XL στα 400+ κι από την άλλη το φετίχ μου τον Hughes & Kettner Trilogy και τον Peavey 3120 που περνάνε άνετα τα 1000 και σκέφτομαι μήπως τελικά μετανοιώσω με την αγορά κάποιου φτηνού... Εξ' ου και το "αλλού" budget! Στο κάτω-κάτω έχω στόχο να κρατήσω τον επόμενο ενισχυτή μου για κάμποσα χρονάκια (τουλάχιστον 3) οπότε τόσο η αξιοπιστία, όσο και η ηχητική ικανοποίηση παίζουν καταλυτικό ρόλο για μένα.

 

3)Όσον αφορά το θέμα το πεταλιού, το γράφω και στην αρχή, δεν με ενδιαφέρει τόσο το τρελό gain αλλά ο γλυκός ήχος χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ο ενισχυτής που θέλω δεν θα έχει γκάζια, απλά προταιρεότητα είναι ο ωραίος ήχος ("γλυκός", "ζεστός", ίσως και ψιλο-vintage)

 

Τέλος 4) Έχω στα υπ' όψιν μου μερικά μοντέλα, απλά δεν τα ανέφερα (κακώς!). Κοιτάω λοιπόν προς:

 

Laney VH100R

Marshall JCM 800 (ή κάτι αντίστοιχο της Marshall)

Bugera 6262

Bugera 333XL (παρεμπιπτώντος γιατί ο 6262 πάει στα 459 και ο 333XL στα 444?)

Peavey ValveKing 100

Peavey 6505+ (με επιφύλαξη για τα καθαρά του)

Peavey 3120

Hughes & Kettner Trilogy

Hughes & Kettner Switchblade (ξέρω είναι πολλοί)

 

Δυστυχώς οι γνώσεις που έχω πάνω σε αυτούς βασίζονται σε βίντεο στο YouTube και απόψεις των ιδιοκτητών τους. Προσωπικά θα ήθελα πολύ να τους δοκιμάσω όλους αλλά δεν γνωρίζω καταστήματα στην Ελλάδα που να τους φέρνουν (μιλάω για Bugera και Hughes & Kettner) πολλώ δεν μάλλον να τους έχουν σαν Demo. Αφήστε δε που το Web γενικότερα είμαι χαοτικό οπότε και να ψάξεις, δύσκολα βρισκείς το μαγαζάκι στην Αθήνα που φέρνει τη Χ μάρκα. Οπότε αν γίνεται να μου πείτε που θα βρω τα παραπάνω μοντέλα για να τα δοκιμάσω (κατά προτίμηση και μια διευθυνσούλα του καταστήματος) θα ήμουν υπόχρεος!

 

Ελπίζω να μην ζητάω πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Όσον αφορά το θέμα το πεταλιού, το γράφω και στην αρχή, δεν με ενδιαφέρει τόσο το τρελό gain αλλά ο γλυκός ήχος χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ο ενισχυτής που θέλω δεν θα έχει γκάζια, απλά προταιρεότητα είναι ο ωραίος ήχος ("γλυκός", "ζεστός", ίσως και ψιλο-vintage)

 

Γιατί δεν πας κατ'ευθείαν σε vintage λαμπάτο ενισχυτή? Στις αγγελίες συνέχεια βλέπεις απίστευτα κομμάτια. Με λίγη υπομονή θα βρεις κάτι καλό.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πας κατ'ευθείαν σε vintage λαμπάτο ενισχυτή? Στις αγγελίες συνέχεια βλέπεις απίστευτα κομμάτια. Με λίγη υπομονή θα βρεις κάτι καλό.

 

Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να σου έρχεται στο μυαλό? Η αγορά είναι μεγάλη ακόμα και στις αγγελίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθαρό, γλυκό vintage ήχο σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις για Fender. Συνέχεια εμφανίζονται στις αγγελίες, ειδικά silverface. Αν βρεις blackface ακόμη καλύτερα αλλά είναι λίγο πιο ακριβοί. Αλλά με 1500 ευρώ που διαθέτεις παίρνεις BF μαζί με την καμπίνα του!

 

Δες για Twin, Super, Showman, Bandmaster, Bassman, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθαρό, γλυκό vintage ήχο σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις για Fender. Συνέχεια εμφανίζονται στις αγγελίες, ειδικά silverface. Αν βρεις blackface ακόμη καλύτερα αλλά είναι λίγο πιο ακριβοί. Αλλά με 1500 ευρώ που διαθέτεις παίρνεις BF μαζί με την καμπίνα του!

 

Δες για Twin, Super, Showman, Bandmaster, Bassman, κτλ

 

Δεν ξέρω, οι Fender μου παραφαίνονται μαλθακοί, αλλά έχουν πολύ γλυκό ήχο οι άτιμοι ;D

 

Καμιά άποψη περί Laney VH100R?

Είναι πολύ φθηνός (τον έχω βρει έξω στην Ευρώπη στα 700+) και μου κάνει εντύπωση ότι έχει και independent reverb για κάθε κανάλι και ξεχωριστό FX Loop ανά κανάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλθακοί? Δεν νομίζω να σου φανεί ιδιαίτερα μαλθακός ένας καλοσεταρισμένος vintage Fender τέρμα!  ;D

 

Και σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερος από έναν Laney και θα σου στοιχίσει τα ίδια χρήματα. Αν και ο ήχος και ποιός ενισχυτής ακούγεται καλύτερα είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Τώρα αν θες πολλά κανάλια προενίσχυσης με fxloop κτλ κτλ μάλλον δεν σου κάνει ένας Fender.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τον Diezel Einstein 50 Watt, μιάς και που διαθέτεις το ποσό.Καταπληκτικά και κρυστάλλινα καθαρά για EL-34 (παίζει στα ίσα Fender ενισχυτές στο καθαρό του κανάλι) και τρομερό overdrive και distortion. Άκουσα απο κοντά την 100 Watt έκδοση αυτού του ενισχυτή σε ένα φίλο.Ένα πραγματικό αριστούργημα ειναι αυτός ο ενισχυτής!Μπές στο harmony central, googleαρέ τον,γενικά δές τί λένε διάφοροι κάτοχοι γι'αυτόν.

 

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Diezel-Amplification-Einstein-50-Top-50-Watt-2-Channel-FX-Loop/art-GIT0007729-000

 

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τον Diezel Einstein 50 Watt, μιάς και που διαθέτεις το ποσό.

 

Καλησπέρα! Πρώτα-πρώτα να πω ότι το ποσό δεν το κατέχω ακόμα, αλλά αρχίζω να μαζεύω!

 

Στο ψητό τώρα, τον Diezel τον βρήκα εξαιρετικό ηχητικά, αλλά μου πέφτει κομμάτι ακριβός (1699 μόνο η κεφαλή μου φαίνεται λίγο overkill...) Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση! Αν είχα και τα φράγκα... :-[

 

Τέλοσπάντων, λέω ν' αρχίσω τις επισκέψεις σε διάφορα καταστήματα να δοκιμάσω μερικά μοντέλα! Πέραν του Laney που ξέρω ότι τον έχει ο Νάκας, δεν ξέρω που θα βρω τους υπολοίπους που έχω αναφέρει σε προηγούμενο πόστ μου... Μπορεί κανείς να μου πει που βρίσκονται οι αντιπροσωπίες τους? (Α, και ένα λινκ ή μια διεύθυνση δεν θα με χάλαγε,  αν γίνεται :))

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου