Προς το περιεχόμενο

Marshall JCM2000 και volume


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους,

 

Σκέφτομαι πολύ σύντομα να αγοράσω έναν Marshall JCM2000 TSL100 και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στους πιο παλιούς ενισχυτές (οπως JCM800) για να αποκομήσεις το γλυκό drive τους έπρεπε να έχεις το volume αρκετά ψηλά. Συμβαίνει το ίδιο και με τους JCM2000 (και γενικα με τους καινούργιους λαμπάτους) αυτό? Θα μπορώ να έχω παρόμοιο tone και χαμηλά για να παιζω και στο σπιτι?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαθέτεις την υπομονή να το ψάξεις λίγο ακόμα θα σου έλεγα να περιμένεις για τον DSL50 ή 100, για τα δικά μου μέτρα και σταθμά έχει πολύ πιο ωραίο ήχο με 2 και όχι 3 κανάλια.

 

Σίγουρα ο γλυκός ήχος που λές τον πετυχαίνεις όταν πιέσεις λίγο παραπάνω τη λάμπα απλά όπως καταλαβαίνεις είναι πιο εύκολο να το κάνεις σε έναν 50άρη παρά στον κατοστάρι. Όπως επίσης καλό θα ήταν ο ενισχυτής να μην έχει master volume που να ρυθμίζει δηλ. την ένταση σε όλα τα κανάλια, αν και είναι πολύ χρήσιμο ιδίως σε live!

 

To γρέζι/βρωμιά που έβγαζε ο JCM800 δεν το έχει ο TSL δυστυχώς όσο και αν τον πιέσεις. Ακόμα και με hi-output μαγνήτες να παίξεις και πάλι δεν θα βγάλει τη βρωμιά που πολλοί αναζητούν.

 

Ο DSL έχει πολύ πιο γεμάτα καθαρά και αρκετά Fender-ίζοντα από τους περισσότερους Marshall που κυκλοφορούν παλιούς και νέους. To crunch του αν και σκοτώνει είμαι σίγουρος οτι έχω παίξει και με λίγο καλύτερο, σίγουρα του TSL είναι καλύτερο απ'όσο θυμάμαι. Τα βρωμικά του είναι <b>πολύ κοντά</b> στον JCM800...δεν είναι όμως και JCM800.

 

Εγώ στις πρόβες τον βάζω στα καθαρά στο 3/10 και στα βρώμικα στο 2,5/10 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το άσχημο είναι οτι εγώ περίμενα κοντά στους 8-9 μήνες για να τον παραλάβω πριν 2-3 χρόνια...υπομονή και θα ανταμοιφθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δυνατό χαρτί του TSL είναι το crunchy  κανάλι, τα καθαρά του είναι πολύ αξιοπρεπή (εκτός αν παίζεις surf η country οπότε βούρ για fender λάμπα), το τρίτο κανάλι είναι πιο μοντέρνο, πιο 90'ς δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα, αλλά για σόλα με ενα καλό treble booster στο crunchy κανάλι ο ηχος σκοτώνει για vintagi-ες.Και ναι μπορείς να πάρεις την παραμόρφωση σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό χωρίς να ανατινάξεις το τετράγωνο. 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα παίζεις και στο σπίτι και παντού.

Εγώ με τον δικό μου TSL60 δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα χρησιμοποιώντας to Master Volume του και απο ήχο για τα προσωπικά μου γούστα σπέρνει!

 

Αν διαθέτεις την υπομονή να το ψάξεις λίγο ακόμα θα σου έλεγα να περιμένεις για τον DSL50 ή 100....

 

Το άσχημο είναι οτι εγώ περίμενα κοντά στους 8-9 μήνες για να τον παραλάβω πριν 2-3 χρόνια...υπομονή και θα ανταμοιφθείς.

 

Για ποιό λόγο τόσο αναμονή ? δεν καταλαβαίνω. Ο Thomann μια βδομάδα κάνει να στον φέρει σπίτι. ;)

 

Πάντως κοίτα και στο Ebay καθώς πλεον βρίσκεις τους TSL κοψοχρονιά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω εγω εναν 100αρι Combo TSL, τον εχώ βάλει και στις αγγελίες του Νοιz.

Για να τον ακούσεις σωστά θέλει ένταση, απο 3.5-4/10 και πάνω.

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας παιδια.

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι να παρω εναν TSL100 κεφαλη και καμπινα 2x12 και να μην χρησιμοποιω full gain του TSL, αλλα ηχο με ηπιο drive και να τον boostaρω επιπλεον με ενα πεταλακι Mesa Boogie V1 απο μπροστα του η κανενα screamer.

Καλη ιδεα η κανω οτι να ναι?

 

Exω δοκιμασει ετσι σε TSL και μου αρεσε πολυ ο ηχος που εβγαινε. Πολυ Shawn Lane κατασταση... Xaxa

 

DSL δεν εχω δοκιμασει ποτε, ισως μου αρεσει ακομα πιο πολυ, δεν ξερω.

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχως για να παρεις αυτο που θες πρεπει να "σπασεις" τη λαμπα. Αρα θα σου ρθει το 100.

Ατυχης η συγκριση με τον 800αρι φιλε μου, γιατι στην ουσια ο 800 ειναι....ενας μοντeρν πλεξι.(και ενισχυταρα ;)).

O 100 ειναι ψηφι με λαμπα.(σιγουρα πιο χαμηλα θα παιξεις, αλλα δεν ειναι για χαμηλα).

Η λυση ειναι για φχαριστηθεις(και ακουμε)ειναι ακριβη και ακουει στο ονομα attenuator.

Τελος σου λεω αυτο κι ας με παρεξηγησεις. Ασε τα πειραματα και παρε ενα 800αρι.(ειναι και 100ευρω κατα Θωμα φθηνοτερος και η 2203 ειναι η οριτζινελε επανεκδοση ή βρες κανα μεταχειρισμένο-οφ τοπικ)

http://www.thomann.de/gr/marshall_2203.htm

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας παιδια.

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι να παρω εναν TSL100 κεφαλη και καμπινα 2x12 και να μην χρησιμοποιω full gain του TSL, αλλα ηχο με ηπιο drive και να τον boostaρω επιπλεον με ενα πεταλακι Mesa Boogie V1 απο μπροστα του η κανενα screamer.

Καλη ιδεα η κανω οτι να ναι?

Μια χαρά ιδέα είναι. Ειδικά αφού το έχεις δοκιμάσει κιολας και σου αρέσει.

Το Crunch κανάλι του TSL με Tubescreamer μπροστά σπέρνει! Πολύς κόσμος χρησιμοποιει την συγκεκριμένη τακτική. Επίσης θα έχεις και ένα ακόμα κανάλι με περισσότερο Gain αν το χρειαστείς για σόλο και προπάντων με διαφορετικό EQ.

 

Δυστιχως για να παρεις αυτο που θες πρεπει να "σπασεις" τη λαμπα. Αρα θα σου ρθει το 100.

Δεν θα το έλεγα. Μια χαρά ήχο θα πετύχει και σε λογικές εντάσεις. Μην ξεχνάς οτι ο TSL100 έχει και V.P.R.

 

Και ο JCM800 ωραίος είναι αλλά καθόλου ευέλικτος , θα προτιμούσα τον TSL.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ! ννννταξει γουστα. ο 800 ειναι μονοκαναλος πασο, αλλα το "δοντι" του ειναι πιο...(γουστα.). Μαλλον θα ελεγα αλλης φιλοσοφιας.

  Το VPR ειναι μια λυση αλλα οχι για "ποιοτητα" εφ οσον χανεις σε συχνοτητες(εξαρταται τι βεβαια εννοεις λογικες συχνοτητες ;D ;D).

  Εξ αλλου ειναι μια μοντα που γινεται με πολυ μικροτερο κοστος απ την αγορα ενος attenuator.

Τι λες εσυ?

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Marshall είναι σαν τις Ferrari."Ξυπνάνε" μετά τις 7.000 στοφές/λεπτό και βγάζουν έναν ήχο που ανασταίνει και νεκρούς. :o :D

 

Θα σου πρότεινα τον DSL50. ;)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου