Προς το περιεχόμενο

Cold on Ice


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H γνωμη μου ειναι οτι ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΖΑΝΙΤΕΣ... ;D

Γουσταρετε και πολυ γουσταρω οταν βλεπω τετοιο μερακι.

Στο μουσικο του πραγματος βρισκω το κομματι ακρως ραδιοφωνικη επιτυχια.

Ενδιαφερουσα ερμηνεια φωνητικα και ωραιο υφος.

Εχει λιγα ΑΟR στοιχεια,λιγη ποπ,λιγο Ιγκυ ποπ,λιγο μεταλ..Τα εχει ολα και συμφερει!

Πολυ ωραιος ηχος!

Ευγε παιδια!

Ισως να θελε λιγο καλυτερη μελωδικη γραμμη φωνητικων,κατα τ αλλα σκιζει!

 

Εχω καποιες αποριες..

 

1)Που βρηκε ο λογιερ τις δυο συμπαθεστατες κοπελιτσες και τις επεισε να τον ακολουθησουν στην τρελα του?Φαινονται σοβαρα ατομα... ;D

 

2)Σε ποιον μιλαει στην αιθουσα συνεδριασεων?(Υπαρχει 3ος κομπαρσος ή οχι?)

 

3)Ποιο ειναι το θεμα τις κουβεντας?Η ονομασια προελευσης τοπικου εδωδιμου προιοντος?

 

4)Ποιανου ειναι η μηχανη?

 

και 5)Μια εντελως ανουσια ερωτηση που δεν νομιζω να ενδιαφερει το φορουμ:

      Που ηχογραφειτε?Σε τι προγραμμα?

 

Λακη,εχεις καλλιτεχνικη φλεβα αγορι μου.Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι και οι δύο!!

Και το video editing όπως πάντα κορυφαίο!! :) ;)

 

(και μια δικιά μου απορία...το hi-hat που ακούμε έχει παιχτεί απο ανθρώπινο χέρι real time??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και μια δικιά μου απορία...το hi-hat που ακούμε έχει παιχτεί απο ανθρώπινο χέρι real time??)

 

Oντως ειναι εντυπωσιακα τελειο και αληθοφανες.

Ισως απο ηλεκτρονικα οπου η ανθρωπινη ατελεια λογω...φουτζιλας ;D

δε φαινεται τοσο πολυ.

Για να δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε και μένα το hihat μου κάθισε σε συνδυασμό με κάποιες φάσεις στο βίντεο που ακούγεται στο μισό χρόνο απ'ότι το χτυπάει. Συμφωνώ με το φριροκ, κάπου με χάλασαν τα φωνητικά  :P

 

Εντυπωσιακή προσπάθεια πάντως  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να θελε λιγο καλυτερη μελωδικη γραμμη φωνητικων,κατα τ αλλα σκιζει!

Όταν άκουσα την εισαγωγή σφύριξα, μετά όμως συμφώνησα εν τέλει με τα γραπτά του Σταύρου. Πολύ καλή δουλειά όμως (αν και θα το προτιμούσα χωρίς τα brutal φωνητικά).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ολοι εχετε τις ιδιες αποριες κατα φρικιο-ροκ

 

1)Που βρηκε ο λογιερ τις δυο συμπαθεστατες κοπελιτσες και τις επεισε να τον ακολουθησουν στην τρελα του?Φαινονται σοβαρα ατομα...

 

2)Σε ποιον μιλαει στην αιθουσα συνεδριασεων?(Υπαρχει 3ος κομπαρσος ή οχι?)

 

3)Ποιο ειναι το θεμα τις κουβεντας?Η ονομασια προελευσης τοπικου εδωδιμου προιοντος?

 

4)Ποιανου ειναι η μηχανη?

 

και 5)Μια εντελως ανουσια ερωτηση που δεν νομιζω να ενδιαφερει το φορουμ:

      Που ηχογραφειτε?Σε τι προγραμμα?

 

@1974 Ποτε δε πιστευα οτι κανει αυτο μια στρατ. Θα δωσω τη λπ να παρω μια. ;D ;D ;D

@Λογιερ Παρε μια λπ να δεις την υγεια σου. ;D ;D ;D ;D

 

Παιδια ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ, αν και εχω μια αλλη απορια. ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΠΝΕΥΣΑΡΕΣ????(ρε χασοδικη μηπως γ@@@ς καμια μουσα?)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα τεχνικά ζητήματα τα αφήνω να απαντηθούν από το Mano αργότερα (άλλωστε αυτός έκανε και την παραγωγή, εγώ session ήμουν, πληρώθηκα ένα σεβαστό ποσό σε ευρώ ;D ;D ;D…και έπαιξα μερικές νότες- για όσες πληρώθηκα βέβαια ;).).

 

Εγώ άπλα σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, και ξανα λέω ότι όταν Μουσικοί σαν εσάς (Stavros, Longshadow, jasemeister, Nestoras, Σπύρο etc.etc) εκφράζονται έτσι, εγώ απλά σιωπώ (χαρούμενος).

 

Επί των ζητημάτων που με αφορούν.

Καταρχάς  Κύριε freerock ευτυχώς που δεν σχολίασες (αρνητικά)  το καταπληκτικό , ιταλικής ραφής και προελεύσεως, μαύρο (πεθαμενέ) σταυρωτό κοστούμι μου. Εκεί θα σκοτωνόμασταν!!! >:( >:(  

 

1)Που βρηκε ο λογιερ τις δυο συμπαθεστατες κοπελιτσες και τις επεισε να τον ακολουθησουν στην τρελα του?Φαινονται σοβαρα ατομα...  

Από τότε που οι Φοίνικες ανακάλυψαν το χρήμα πραγματικά οι ικανότητές μου στον να πείσω κάποιον έχουν βελτιωθεί πολύ.

 

2)Σε ποιον μιλαει στην αιθουσα συνεδριασεων?(Υπαρχει 3ος κομπαρσος ή οχι?)

 

Συνηθισμένος από τα Δικαστήρια….μιλάω στο κενό! :o :o

 

3)Ποιο ειναι το θεμα τις κουβεντας?Η ονομασια προελευσης τοπικου εδωδιμου προιοντος?

 

Το θέμα της διάλεξης (άκου εκεί κουβέντας ;D ;D ;D) είναι αυτό που κατέχω πολύ καλά ήτοι «Η παρασκευή της καριόκας μετά τη βιομηχανική επανάσταση, η χρησιμοποίηση της μηχανής ως μέσου παραγωγής γλυκισμάτων εν γένει και  οι καταστροφικές συνακόλουθες συνέπειες στην αλλοίωση  της γεύση αυτών».  

 

4)Ποιανου ειναι η μηχανη?

Δανεική από φίλο / χορηγό , εγώ οδηγώ μόνο street και δη Honda CBR.  8) 8)

 

@1974 Ποτε δε πιστευα οτι κανει αυτο μια στρατ. Θα δωσω τη λπ να παρω μια.   

Λοιπόν αν και δεν ήθελα να επεκταθώ σε τεχνικά ζητήματα, δηλώνω ότι όλα τα takes της κιθάρας γράφηκαν με les paul (και έκανα ότι τα παίζω με strat και tele :D ;) ;D :-[ :-\)

 

(ρε χασοδικη μηπως γ@@@ς καμια μουσα?)

 

Ε, OXI και ΡΕ? :P :P ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΧΙΣΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕ ;D ;D ;D ;D ;D ;D

  1ον 3οδεσμητης και επιστημων(ΟΧΙ φοιτηταριο ;))και πιστευεις σε Φοινικες ακομε ωρε?

Το χρημα? ασ το σε μενα. "Η αληθινη προιστορια" Κ. Πασσας.

  2ον TIP. ΠΟΤΕ σταυρωτο κουστουμι(πτυχιουχος οικον επιστ με ειδικοτητα PR-publik relations, prom, admin. εδω με το αζημιωτο-)

  3ον cbr ειχα και γω.....αλλα σα τη βεσπα τιποτις :-X

  4ον αυτο με τις καριοκες, ιχυει και για κουραμπιεδες?

  5ον Αυτο με το κενο γιατι νομιζω οτι υπαρχει στα βιβλιαρια σας ασχετως ποσου? ;D ;D

  6ον (αφορα και τον βουνισιο 1974) αυτο με τη μοστρα στρατ με ηχο LP ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άπλα σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, και ξανα λέω ότι όταν Μουσικοί σαν εσάς (Stavros, Longshadow, jasemeister, Nestoras, Σπύρο etc.etc) εκφράζονται έτσι, εγώ απλά σιωπώ (χαρούμενος).

 

+10000000

 

Πάμε τώρα στα τεχνικά:

Το κομμάτι γράφτηκε στα ProTools.

 

Το hihat δεν είναι αυτό που βλέπετε στο βίντεο. Και αυτό γιατί στα τύμπανα χρησιμοποιήθηκαν 4 μικρόφωνα (μπότα, snare και 2 overheads). Το αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν καλό, αλλά στo hihat ήθελα πιο close miking και δεν είχα άλλο μικρόφωνο. Οπότε το hihat ξαναγράφθηκε μόνο του με close miking, σε ένα paiste pst5. Ο ήχος του hihat πέρασε από ένα HighPass Filter, noise gate, λίγο compression, ΕQ και λίγο reverb. Η έντονη "φουτζίλα" χάθηκε μετά το noisegate και οι αρμονικές που έμειναν έγιναν πιο καθαρές μετά τον compressor και το eq. Οι κιθάρες είναι Strat και Τelecaster Αffinity και Custom 72 (εμ ήθελε ο ποζεράς ο λόγιερ να αλλάζει κιθάρα κάθε 3 λεπτά...) γραμμένες όλες με το Pod Farm της Line6. Τα synths είναι Reason. Οι φωνές γράφθηκαν με το T.Bone SC400 που μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις!

 

Είχαμε αρκετές συζητήσεις για το brutality των φωνητικών. Αλλά όταν ξεκινάς με το "Let me tell you silly doll.." και οι στίχοι που ακολουθούν είναι αρκετά "σκληροί και ωμοί" ...μοιραία κρατάς τη brutal version... ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου