Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή παλιού Waller σε Volume Pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Ξέθαψα τις προάλες ένα παλιό Waller αγνώστου προελέυσεως που είχα αγςράσει σε εποχές Γυμνασίου! (Τώρα είμαι 22 ετών).

Λιπόν και το ερώτημα μου είναι αν μπορεί κανείς και ξέρει που θα βρω ένα κυκλοματάκι ωστε να το μετατρέπσω ευκολα σε ενα χρίσημο Volume Pedal! και ποιο ποντεσιόμετρο να χρισημοποιήσω χωρίς να φορτοθώ με τόνους θορήβου!

THANX!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο αλλά υποθέτω ότι θα είναι σαν όλα τα υπόλοιπα wah/volume

Θες active ή passive να είναι το volume pedal?

γιατί passive είναι απλό

active θέλει μια μικρή εμπειρία στα ηλεκτρονικά

ποτενσιόμετρα για wah/volume θα βρεις εδώ...

 

http://www.banzaieffects.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για τι Link αν και το είξερα! Αν μπορείς να μου μοθ πεις ποθ θα βρω και ένα ασχεδιάκι για passive θα είσαι θεός!

Ευχαριστώ!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για passive δε χρειάζεσαι schem

κοιτάμε το ποτενσιόμετρο με τα ποδαράκια προς τα κάτω και τον δρομέα προς εμας.Το πρώτο από δεξιά ποδαράκι ενώνεται με το input το μεσαίο με το output και το πρώτο από αριστερά γείωση.Φυσικά πρέπει να είναι γειωμένα και τα jack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χαλάς το wah wah που έχεις.

Παρακάτω υπάρχει link για επιλογή με διακόπτη μεταξύ wah και volume.

 

http://www.geofex.com/FX_images/boomeran.gif

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βέβαια, τελικά αποφασίσεις να κάνεις την επιλογή που είπε ο Χρηστάρας, να αγοράσεις ενα 100K λογαριθμικό ποτενσιόμετρο γιατί αυτό που έχει το wah δεν θα έχει λειτουργικό sweep της έντασης. Θα είναι πολύ απότομο...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από που μπορώ να προμηθευτώ ένα τέτιο ποντασιόμετρο άμεσα! Ενοώ να υπάρχει στοκαρισμένο!

Όσο για το να μην χαλάσω το γουόλερ δεν με νιάζει ρε είναι έσχως και έχω και ένα Dunlop CryBaby για να κανω την δοθλιά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε στο μαγαζί ηλεκτρονικών ...της γειτονιάς σου! :lol:

 

Θα χρειαστείς βέβαια, και μια μικρή εργασία για να τοποθετήσεις το γρανάζι του "μαμά" ποτενσιόμετρου πάνω στο νέο.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok σε ευχαριστώ αν και εγώ είμαι από Σύρο και στην γειτονιά μου δεν έχει ούτε περίπτερο! Απλά επιδεί τώρα είμαι αθήνα έλεγα μήπως ξέρατε κάποιο μαγαζάκι εδώ που να το έχει στάνταρ να ξεμπερδέψω π.χ κανένα POP 22 σκευτόμουνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου