Προς το περιεχόμενο

τι χορδες για τον συγκεκριμενο ηχο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα αδερφια.εχω μια Fender Telecaster Bigsby '69. θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ενα σετ χορδων να πλησιαζω τον ηχο στο παρακατω κομματι που βγαζει η κιθαρα απ το 1.23 εως το 2.04?ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τις χορδες στην...ησυχια τους και μαθε με τι ενισχυτη και τι εφε παιζει ο κιθαριστας (με αλλα λογια για αυτον τον ηχο οι...τελευταιες που ευθυνονται ειναι οι...χορδες...) ...ειδικα με τοσο πολυ distortion ακομα και.....banjo να επαιζε τετοιο ηχο θα ειχε... ;D

 

ΠΟΛΥ μπερδεμενοι ειστε ρε παιδια ομως....πολυ μπερδεμενοι... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρά απο περιέργεια ρωτώ ..... πως σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι βάζοντας τις κατάλληλες χορδές , θα πάρεις έναν τόσο διαφορετικό ήχο ?

 

πολύ ωραίο όργανο έχεις μπράβο  ;)

 

10ρες ernie ball θα έλεγα για αρχή ... και αργότερα κάνεις τους πειραματισμούς σου.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'σπερες !!!

φιλε μου το θεμα ειναι το εξης, ακομη και ενσωματωμενες χορδες σε ροπαλο του μπεισμπολ να εχεις για οργανο αν δεν εχεις τα εφε κ οτι αλλο περιφερειακο εχει ο τυπας π.χ. ενισχυτης κλπ κλπ κ τα μιξαρισματα κ τα πλας στο μιξινγκ δεν προκειτε να βγαλεις τον ιδιο ηχο ακομη κ αν σου δωσει ο ιδιος τη κιθαρα του να παιξεις καπου,,,

αυτα... \m/

Blackrazorz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι φθηνοτερο βρεις (απο καποιες επωνυμες εννοειται)!

 

Οπως λεει και ο Superfunk , για παιξιμο με πολυ παραμορφωση(για να μην πω και χωρις παραμορφωση) πολυ μικρο ρολο θα παιξουν οι χορδες.

 

Απο μαρκες εγω ειμαι ευχαριστημενος με τις D'Addario σειρα EXL που τις παιρνω βεβαια παμφθηνα απ'οξω!

 

Κοιτα και για Ernie Ball Super Slinky αλλα και με οποιεσδηποτε επωνυμες σ'αυτο το price range(4,50-5,50 ευρω απο Ελλαδα) μια χαρα θα εισαι.Καπου ειχα ακουσει οτι τα μεγαλα εργοστασια που παραγουν χορδες ειναι πολυ λιγα ... 2-3 αν δεν κανω λαθος κι οτι απο κει αγοραζουν οι περισσοτερες μαρκες και κοπανανε στο χαρτι την επωνυμια τους!

 

Εγω ηθελα να ρωτησω κατι στους παλαιωτερους που μπορει να ειναι και βλακεια!Επειδη ψωνιζω χορδες αποκλειστικα απο εξωτερικο και παιρνω σχετικα μεγαλες ποσοτητες(20-30 σετ τη φορα).Υπαρχει περιπτωση τα τελευταια σετ να μην εχουν την αποδοση των πρωτων;Τιθεται δηλαδη θεμα "φρεσκοτητας" στις χορδες;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτε οτι μεγεθος χορδες θελετε δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...ολοι οι γνωστοι "κατασκευαστες" (λεμε τωρα...μια και οι περισσοτερες χορδες ειναι....franchise... ;D) μια χαρα χορδες προσφερουν και η επιλογη τους ειναι θεμα γουστου....εγω με τους 3 "μεγαλους" (GHS,ERNIE BALL,DADDARIO) δεν ειχα ΠΟΤΕ μου κανενα προβλημα (οποτε πλεον ψωνιζω μονο αυτες με γνωμονα ποσο φτηνες τις βρισκω στο ebay)

 

!Επειδη ψωνιζω χορδες αποκλειστικα απο εξωτερικο και παιρνω σχετικα μεγαλες ποσοτητες(20-30 σετ τη φορα).Υπαρχει περιπτωση τα τελευταια σετ να μην εχουν την αποδοση των πρωτων;Τιθεται δηλαδη θεμα "φρεσκοτητας" στις χορδες;

 

οι 3 μεγαλες μαρκες (GHS,ERNIE BALL,DADDARIO) πωλουνται πλεον σε αεροστεγεις συσκευασιες οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα για χρονια.

 

αλλοιως αν παιρνεις αλλες μαρκες σε κλασσικη συσκευασια βαζε της σε ενα μεγαλο ταπερ με λιγο ΡΥΖΙ μεσα (για να αποροφα την υγρασια) και θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου