Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών-Πείτε τη γνώμη σας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θέλω να αλλάξω μαγνήτες σε μια superstrat που έχω.

Επειδή  το budget είναι περιορισμένο λόγω συνθηκών κατέληξα σε 3 συνδυασμούς...

 

1.HUM dimartzio super distortion dp100- MID k NECK dimartzio virtual vintage 54 DP408 (παίζει να βρεθούν μτχ)

2.HUM tonerider generator TRH2 - MID k NECK tonerider classic blues TRS3 (έχω δει πολύ καλά σχόλια)

3.HUM gfs power rails - MID k NECK gfs και ψάχνω τους 2 μονούς...

 

Το στυλ που παίζω είναι κλασικό metal k hard rock θα ήθελα οι δυο μονοί να έχουν και μια smooth-bluesy χροιά...

Αν έχετε κάποια παρατήρηση , συμβουλή ή κάποιον καλύτερο συνδυασμό θα ήθελα να το ακούσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την περιγραφή σου πάντως πιστεύω ότι ο πρώτος συνδιασμός είναι ο λιγότερο κατάλληλος. Θεωρώ τους Dimarzio πολύ πλαστικούς αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική γνώμη. Θα διάλεγα τον δευτερο συνδιασμό ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ καλό μαγνήτη τον σούπερ ντιπτορτιον οπότε και τον προτείνω. Τον εχω στην στρατ μου και είναι πολύ καλός . Αν τον σπλιταρεις δε , γίνεται σαν κανονικός μόνος στρατ ήχος... Η άποψη μου λοιπόν είναι να βάλεις αυτόν και νεκ και μέση  να βάλεις μόνους μαγνητεσ. Τους τέξας σπέσιαλ συγκεκριμένα... Η να βάλεις έναν μόνο στην μέση και τον φαστ τρακ 1 που είναι από τους καλύτερους διπλούς σε μέγεθος μόνου ντιμαρζιο σε νεκ . Την μοντά αυτή την εχω κάνει στην στρατ μου και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα... Έλα να την ακούσεις μια μέρα...αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θεωρώ πολύ καλό μαγνήτη τον σούπερ ντιπτορτιον οπότε και τον προτείνω. Τον εχω στην στρατ μου και είναι πολύ καλός . Αν τον σπλιταρεις δε , γίνεται σαν κανονικός μόνος στρατ ήχος... Η άποψη μου λοιπόν είναι να βάλεις αυτόν και νεκ και μέση  να βάλεις μόνους μαγνητεσ. Τους τέξας σπέσιαλ συγκεκριμένα... Η να βάλεις έναν μόνο στην μέση και τον φαστ τρακ 1 που είναι από τους καλύτερους διπλούς σε μέγεθος μόνου ντιμαρζιο σε νεκ . Την μοντά αυτή την εχω κάνει στην στρατ μου και είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα... Έλα να την ακούσεις μια μέρα...αυτα

 

Παιζει ο συνδυασμος dimartzio k fender,σαν ηχητικό αποτέλεσμα; Γιατι εχει ενδιαφερον... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φεντερ οι μαγνητεσ ταιριάζουν με τα πάντα... Εξάλλου αυτό που παρέθεσα από πάνω είναι κάτι το οποίο έχει γίνει σε εργοστασιακές κιθάρες. Δεν το ανακάλυψα εγω.;) δεν είμαι από αυτούς που θέλω να μπλέκω μαγνητεσ άλλων εταιριών σε μια κιθάρα. Ο συγκεκριμένος συνδιασμός είναι άριστος όμως ... Κάτι ήξερε ο άντριαν σμιθ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερες!

φιλε μου εγω εχω τους virtual vintage στη κιθαρα μου και οντως ειναι οπως τους περιγραφεις.Ο super distortion ειναι πολυ υπερβολικα πιο high gain μαγνητης ομως...

ισως αν εβαζες εναν chopper να εδεναν καλυτερα,αλλιως αν θες super duper uber γκαζια,

βαλε super distortion και 2 cruisers.Επισης τσεκαρε και τον virtual solo μπορει να σου αρεσει κι αυτος για neck μαζι με τον super distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το στυλ που παίζω είναι κλασικό metal k hard rock θα ήθελα οι δυο μονοί να έχουν και μια smooth-bluesy χροιά...Αν έχετε κάποια παρατήρηση , συμβουλή ή κάποιον καλύτερο συνδυασμό θα ήθελα να το ακούσω...

Tonerider blues με κλειστα μάτια (και τα ρεστα τυρόπιττες ;))

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου ταπεινη αποψη δεδομενου του clasic rock σε συνδιασμο με το bluesy feel που λες ειναι η παρακατω...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181559.msg505813#msg505813

 

στο σαητ του παππου bill Lawrence θα βρεις κι αλλες ενναλακτικες...

 

Κλασεις ανωτεροι απο τους κλασικους πολυφορεμενους μετριας ποιοτητας φεντερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασεις ανωτεροι απο τους κλασικους πολυφορεμενους μετριας ποιοτητας φεντερ.

 

μπορεις να μου πεις ΠΟΙΟΥΣ απο τους....45 μαγνητες που βγαζει η Fender εννοεις?

 

γιατι καποιοι απο τους μαγνητες της μονο...μετριοι δεν ειναι....ισα-ισα ειναι απο τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ που υπαρχουν .....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δε μου αρέσαν οι Dimarzio (εκτός από τους παλιούς paf) και θα σου πρότεινα τα εξής:

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/progressive/prails_shpr1/ PRails στην Bridge & SSL-4 μεσαίο και neck.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου