Προς το περιεχόμενο

Μπασα φωνητικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα σε ολους!

 

Ηθελα να ρωτησω αμα υπαρχει καποιο plug-in (η καποια μεθοδος) για να φτιαξω τα φωνητικα που παρα πολυ μπασα οπως ακουγεται σε μερικα κομματια trance-house(αλλα πιο μπασα) ? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις κανονικά τα φωνητικά σου και μετά τα επεξεργάζεσαι με το Soundforge χρησιμοποιώντας το pitch shift εφφέ.

Για να μην αλλάξει η χρονική διάρκεια του clip σου, τικάρεις τη σχετική ρύθμιση για το time.

(τα εφφέ του SoundForge χρησιμοποιούνται για ευκολία και σαν Vst plugins)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αφου γενικα χρησιμοποιουνται τετοιου ειδουσ φωνητικα μονο ετσι γινεται να τα φτιαξεις ?

 

Βασικα εχω δοκιμασει με sampler αλλα μου χαλαει τη ταχυτητα που μιλαω. :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με wavelab γίνεται αυτό που μου είπες ? :?:

Λογικά μπορεί, διαφημίζει άλλωστε τις ικανότητες του στο συγκεκριμένο τομέα στην έκδοση 6.

Το πως όμως το κάνει, δεν το ξέρω αφού δεν το χρησιμοποιώ.

 

Επίσης, εναλλακτικά και για real time χρήση, μπορείς να δοκιμάσεις το Guitar Rig που έχει ένα αρκετά καλό pitch shifter και ένα πιο εξειδικευμένο octaver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα καλο pitch shifter (τα πιο πολλα ειναι καλα) κανει time stretching με αποτελεσμα να μην αλλοιωνει την ταχυτητα που μιλας αλλα μονο το pitch . νομιζω οτι θες να κανεις ενα εφε τυπου sixth gate (ετσι δε το λεγανε εκεινο το κομματι που παιζοταν στα κλαμπ πριν κατι χρονια? που ελεγε gate one μπλα μπλα μπλα gate 2 μπλα μπλαμπλα κλπ κλπ ) εχω κανει ακριβως το ιδιο εφε για μια πλακιτσα που καναμε με ενα φιλο και νομιζω οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι pitch shifter reverb (ή και delay ή με προσοχη και τα δυο , και ενα κομπρεσοορα λιγο ή και πολυ eq . αν θες βαζεις και ενα ακομα εφε τυπου solina effect, και οτι αλλο σου κατεβει για να γινει ποιο μακρινο και επιβλητικο . klp klp klp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε το κομμάτι τονικά μέχρι εκεί που σε παίρνει η φωνή σου και όπως με την φωνητική άσκηση κερδίζουμε υψηλές νότες, κερδίζουμε και χαμηλές, τώρα αν δεν τις έχεις τις μπάσες και είσαι τενόρος μάλον θα είναι πολύ δύσκολο, αν είναι για ολόκληρο το κομμάτι και θέλεις μπάσα φωνή το καλύτερο είναι να βρείς κάποιον άλλο να το κάνει, τώρα αν θέλεις να λειτουργήσει ως εφέ σε κάποια σημεία δοκίμασε αυτά που λένε πιο πάνω.

 

εγώ είμαι τις γνώμης ή το έχεις ή δεν το έχεις (μπάσα φωνή).

και το φτιαχτώ μέσω εφέ κάνει κρα από χιλιόμετρα.

 

από την άλλη ο πειραματισμός στον ήχο δεν έχει βλάψει κανέναν,

κάνε δοκιμές και θα βρείς τι πρέπει να κάνεις τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου