Προς το περιεχόμενο

προτασεις για ριφ


kotipelto1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να γραψω καποιο ριφ με ρυθμικα σε αρσης σε καποιες νοτες οπως για παραδειγμα το κομματι των nightwish amaranth στην εισαγωγη ,κοφτα δηλαδη με ιδιετερη βαση στο ρυθμο που θα δινει το δεξι χερι ,και με οσο πιο βαρυ ηχο για να δωθει αλλη δυναμικη η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο πρεπει να κατεβασω το κουρδισμα για να ακουγεται πιο ογκωδης ο ηχος 1 ημιτονιο η 2 ημιτονιο ,και αν γινει αυτο τι αντικτυπο θα ειχε στα υπολοιπα οργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να γραψω καποιο ριφ με ρυθμικα σε αρσης σε καποιες νοτες οπως για παραδειγμα το κομματι των nightwish amaranth στην εισαγωγη ,κοφτα δηλαδη με ιδιετερη βαση στο ρυθμο που θα δινει το δεξι χερι ,και με οσο πιο βαρυ ηχο για να δωθει αλλη δυναμικη η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο πρεπει να κατεβασω το κουρδισμα για να ακουγεται πιο ογκωδης ο ηχος 1 ημιτονιο η 2 ημιτονιο ,και αν γινει αυτο τι αντικτυπο θα ειχε στα υπολοιπα οργανα

 

δηλαδή σου είναι πιο εύκολο να ποσταρεις στο νοιζ παρα να το δοκιμασεις?  :D  :D  :D

μην με παρεξηγείς, απλά έτσι όπως διατυπωνεται την ερώτηση σου, αυτή η απορία μου έρχεται στο μυαλό.

 

Α!επίσης, υπάρχουν και χαμηλότερα κουρδίσματα...3 ημιτόνια, 4 ημιτόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Oι Nightwish συνήθως κουρδίζουν σε D(ένα τόνο κάτω) η dropped D (τόνο κάτω η 6η χορδή και οι υπόλοιπες κανονικά).Αν δε θες να μπλέξεις με πολλά σεταρίσματα ρίξε μόνο την 6η ένα τόνο.Όσο για τον αντίκτυπο στα άλλα όργανα..Απλά το μπάσσο θα πρέπει να ξεκουρδιστεί το ίδιο.

 

Αν προτιμήσεις να κουρδίσεις 4 ημιτόνια (C standard) η dropped 4 ημιτόνια (dropped C),συνηθισμένη τακτική είναι ο μπασσίστας να κουρδίζει την 5η χορδή του πιο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα πω κι εγω την αμπελοφυλοσοφια μου...

Για τον ογκο,δεν φταιει παντα το κουρδισμα.Ισως αν παιξεις το ριφ σου σε εναν ενισχυτη με πολλα watt και πολλα μεγαφωνα(πολλων watt) να μην σε ενοχλει το θεμα του κουρδισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου