Προς το περιεχόμενο

Tuning υπολογιστή για DAW performance


moutzaheadin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα πληθη και προχωρω.

 

Επειδη το Πι Σι μου δεν αισθανοταανε καλα τελευταια το πηγα στον γιατρο για ενα τσεκ απ. Επειτα απο αλεπαλληλες εξετασεις, το χειρουργειο(φορματ) δεν το γλυτωσε..

 

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος "οδηγος" ή ενα λινκ ή καtι τελος παντων για την καλητερη δυνατη αποδοση που μπορει να δωσει σε συνεργασια με DAW και συγκεκριμενα με το Cubase.

 

Εαν δεν υπαρχει κατι αναλογο, παραθετω τα χαρακτηριστικα του και οι εΜΠΥΡΟγνωμονες να παρουνε θεση:

 

Intel® Core 2 Duo CPU

E8500 @ 3.16GHz

3.17 GHz, 2,00 GB RAM

 

Εαν χρειαζεται παραπανω πληροφοριες, μη διστασετε.. ;D

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις αναφέρει το βασικότερο όλων, το λειτουργικό που τρέχει ο υπολογιστής σου.

 

Κάποια πράγματα που βοηθούν σε οποιοδήποτε λειτουργικό είναι:

- να απενεργοποιήσεις τα προγράμματα που ξεκινούν όταν ανοίγεις τον υπολογιστή (όσα δεν είναι απαραίτητα για τη λειτουργία του συστήματος εννοώ)

- να απενεργοποιήσεις τη λειτουργία hibernation

- να ρυθμίσεις την προτεραιότητα του λειτουργικού προς απόδοση αντί για εμφάνιση

- να κάνεις τακτική εκκαθάριση των σκουπιδιών που μαζεύονται από την καθημερινή χρήση με κάποιο σχετικό utility (εγώ χρησιμοποιώ το Tuneup Utilities)

 

Τα παραπάνω βοηθούν γενικά την απόδοση του υπολογιστή και είναι αρκετά για σχετικά δυνατά μηχανήματα όπως το δικό σου, δεν υπάρχει λόγος να πειράξεις services και λοιπά κομμάτια του λειτουργικού εφόσον δεν έχεις τρελές απαιτήσεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε..Εχω Windows Xp home edition 2002 me Service pack 2.

 

Τα πιο πολλα που ειπες τα εχω κανει εκτος του hibernation. Τι ειναι αυτο, δεν ξερω..

 

Οντως, τρελες απαιτησεις δεν εχω, ουτε ειναι τρελλα φορτωμενος.

 

Ειχα την εντυπωση πως κανεις καποια συγκεκριμενα πραγματα για τετοιου ειδους εφαρμογες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου