Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπράβο πολλύ ωραία ιδέα φίλε αυτό το αρθρο!!!

Να σου πω μπορεισ να μου πεις που να κολίσω ένα led για να έχω και ένδιξη μι ενεργοποιημένου και ενεργοποιημένου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ΕΥΓΕ! ;)

 

¶ντε μακάρι να βρεθεί και κανένας μερακλής

 

Γιατί ρε συ να το κάνεις αυτό ???

Το κύκλωμα παρα-είναι απλό ! Περισσότερο μπελάς είναι το pcb...και γιατί να δώσεις και 6-8 ¤ επιπλέον ?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε συ να το κάνεις αυτό ???

Το κύκλωμα παρα-είναι απλό ! Περισσότερο μπελάς είναι το pcb...και γιατί να δώσεις και 6-8 ¤ επιπλέον ?

 

Έχεις δίκιο...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον..τα σέβη μου και απο εμένα στον Toneless..αν και του τα έχω πεί και κατ'ιδίαν..όπως και θα έχετε καταλάβει οι περισσότεροι στο Νοiz to άτομο είναι αυθεντία του DIY..το έχει κάνει επιστήμη.Μου μετέτρεψε ενα Tubescreamer σε ΤS-808 σε χρόνο dt,το οποίο με την Jazzmaster μου είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..σκέτο "βούτηρο":))και βέβαια σε συνδυασμό με το RAT σκοτώνουν..όσο για το οverdrive που έβαλε στο noiz έχω την τύχη να είναι σπίτι μου..πρέπει να το ακούσει κανείς για να το πιστέψει..δεν βρίσκω λόγια..όγκος..ευκρίνεια.."ζεστό"..απουσία θορύβου..τι άλλο να ζητήσει κανεις..Τοneless rules..respect και πάλι..τα λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους παίδες για τα καλά λόγια. Αυτό είναι το απόσταγμα της ταλαιπωρίας που πέρασα όταν πρωτοξεκινούσα το diy μέσα σε ενα δύσκολο κλίμα άγνοιας και καχυποψίας...Μάλλον, μπορώ να πώ ότι το χρωστούσα σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν... 8)

 

Toneless τα σέβη μου... 8)

...θα ήταν προτιμότερο ένα compressor. Αυτό γιατί ο 'συμπιεστής' είναι κατά τη γνώμη μου το μοναδικό εφφέ που μπορεί να κριθεί 'απαραίτητο' σε οποιοδήποτε rig.

 

Το compression είναι ενα εφφέ που δεν κάνει "μπάμ" με την κατασκευή του. Θα ήταν σα να έφτιαχνες ενα project και μετά θα άκουγες μικρή διαφορά όταν είναι στο on. Ενώ ενα Overdrive και απλό είναι και "in your face" μόλις πατήσεις για πρώτη φορά του κουμπί. Και πίστεψέ με αυτό δεν εκφράζεται με λόγια. Πολλές φορές είναι καλύτερο απο το να παίζεις μουσική... 8)

 

πολυ καλο αρθρο!!! και φοβερο design το κουτακι !!!

εχεις κανενα σχεδιο (schematic) απο καποιο γνωστο overdrive του εμποριου για να συγκρινουμε ποσο πιο πολυπλοκο ειναι απο το "δικο μας"?

 

παντως αν κρινω απο την τιμη που λες οτι κοστιζουν τα πεταλακια νομζιζω οτι εχεις καποια σχεση με τον παρακατω κολοσσο... :):):)

 

18.60

 

Είναι ότι πιο απλό μπορείς να βγάλεις απο ενα τρανζίστορ. Απο εκεί και πέρα δεν ανεβαίνεις και πολύ σε κόστος κατασκευής αλλά σε πολυπλοκότητα ...και αυτό είναι ενα project για όλους!

 

Καμμία σχέση με τους κυρίους. Όταν λέω ότι το diy είναι φθηνό ...δεν εννοώ φθηνιάρικο... :D

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο ερώτημα δεν το κατάλαβα. Πόσο βαριά παραμόρφωση σε όγκο εννοείς;

 

Και όγκο και gain.

Πχ Metal Zone

 

Less is more! Βάλε το παραπάνω πετάλι σε εναν καλό λαμπάτο και γκαζάτο ενισχυτή και θα σου φέρει καλύτερη ευχαριστηση απο το να παίξεις με ενα metal zone.

 

ασχετο με το θεμα του thread αλλα ΜΙΣΩ τους κομπρεσορες' date='και δεν θα ελεγα και γενικα οτι ειναι το απαραιτητο εφε σε οποιοδηποτε rig αλλα ..γνωμες ειναι αυτες... 8)

toneless τα συγχαρητηρια μου... 8) :wink:

ελπιζω να το ακουσω συντομα... 8)[/quote']

 

Το compression είναι σαν μπαχαρικό... :) Βάλε λίγο παραπάνω και τα χάλασες όλα. Εξαρτάται και τι compressors έχεις δοκιμάσει.

 

Μπράβο πολλύ ωραία ιδέα φίλε αυτό το αρθρο!!!

Να σου πω μπορεισ να μου πεις που να κολίσω ένα led για να έχω και ένδιξη μι ενεργοποιημένου και ενεργοποιημένου???

 

Χμ...αν βάλεις ενα διακόπτη με 9 επαφές -αντί για 6 του σχεδίου-' date=' τότε μπορείς να βάλεις μια αντίσταση maximum 4.7K στη μια πλευρά του led και τα 2 ποδαράκια που μένουν να τα συνδέσεις στις επιπλέον επαφές του διακόπτη. Όταν είσαι σε αυτό το στάδιο ξαναπόσταρε...

 

Νίκο ΕΥΓΕ! ;)

¶ντε μακάρι να βρεθεί και κανένας μερακλής να μετατρέψει το schemtic σε PCB layout!!! ;)

 

Μα έτοιμο είναι! Δεν καταλαβαίνω :? Αυτό που βλέπεις σε γκρί γραμμές είναι η πλακέτα, δεν χρειάζετε κάτι άλλο. Αν πράγματι ξέρεις πως να φτιάχνεις πλακέτες, αυτό σε δυσκόλεψε;;; :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου