Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Looper.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να παρω ενα looper για live κατασταση.

 

το setup της μπαντας ειναι δυο ακουστικες, αλλα θα ηθελα να ρωτησω για το δικο μου signal path περισσοτερο.

 

πριν παω στο Looper θα ηθελα ενα μικρο και φτηνο πεταλι που να εχει delay,reverb,comp,octaver,chorus.

 

Απο εκει και περα παμε στο looper, δεν ειναι η πρωτη φορα που θα χρησημοποιησω κατι τετοιο. Διαβασα τα spec απο αρκετα loopers και ειδα κατι που πιθατοτατα με ενδιαφερει παρα πολυ. ας πουμε οτι γραφω το generic loop μου και το εχω ναι παιζει, παιζω απο πανω.

Το πιο σημαντικο ειναι: μπορω να εχω ενα loop φορτομενο απ το σπιτι π.χ ενα section με βιολια, και θελω να το βαλω να παιξει συγχρονος με το loop που εχω εκεινη την ωρα αλλα το τεμπο της μιας λουπας ειναι διαφορετικο με της αλλης, μπορω να κανω tap tempo και να της κανω να παιξουν μαζι?

 

τι προτεινετε 1ον για τους ηχους της ακουστικης, αλλα και 2ον για το θεμα του looping?

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru
μπορω να εχω ενα loop φορτομενο απ το σπιτι π.χ ενα section με βιολια, και θελω να το βαλω να παιξει συγχρονος με το loop που εχω εκεινη την ωρα αλλα το τεμπο της μιας λουπας ειναι διαφορετικο με της αλλης, μπορω να κανω tap tempo και να της κανω να παιξουν μαζι?
Υπάρχει τρόπος. Εξαρτάται από το looper. Π.χ. RC-50

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=772

 

Μπορείς να διαβάσεις και το παρακάτω.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181596.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επαναφερω το θεμα για να ρωτησω κι εγω περι λουπερ.

Βασικα γνωριζω λιγο της Boss (δεν εχω παιξει), rc-2, rc 20xl (το rc 50 ξεφευγει σε τιμη)

Υπαρχει καποιο αλλο αξιολογο στην αγορα?

Βασικα θα ηθελα να εχει καλο αναπαραγομενο ηχο, να μπορω να γραφω και να σβηνω ευκολα, αν εχει και reverse καλο θα ηταν.

 

Με ενδιαφερει και για ακουστικο σετ (κιθαρα-φωνη)

Επισης με τα αλλα πεταλια μου (true bypass oλα), θα εχω προβλημα?

Που μπαινει στην αλυσιδα των πεταλιων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα boss που ανεφερες έχουν φτιαχτεί για τους σκοπούς που περιγράφεις. Σίγουρα ένα απο τα δίπλα πεταλια της σειράς (rc 20 μεταχειρισμένο η rc 20 xl) είναι πιο βολικό για on the fly παιξιμο, προσωπικά χρησιμοποιουσα το rc20 σε ακουστικά live χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

 

Όσον αφορά τη σειρά, τα loopers αναπαράγουν το σήμα που θα τους εισαγεις στην (όσο περισσότερο πιο) ακριβή μορφή του. Για να έχεις τον πλήρη έλεγχο της μορφής αυτής, καλύτερα να το έχεις στο τέλος της αλυσίδας σου η στο fx loop του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τη σειρά, τα loopers αναπαράγουν το σήμα που θα τους εισαγεις στην (όσο περισσότερο πιο) ακριβή μορφή του. Για να έχεις τον πλήρη έλεγχο της μορφής αυτής, καλύτερα να το έχεις στο τέλος της αλυσίδας σου η στο fx loop του ενισχυτη.

 

Ακόμα καλύτερα, σε aux send της κονσόλας.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα Boss, υπάρχουν και τα Digitech, Line6, Vox κ.α. (από τα δημοφιλή). Με μια αναζήτηση θα βρεις αναφορές στα περισσότερα από αυτά. Επιλέγεις ανάλογα με τις απαιτήσεις και το βαλάντιό σου ;).

 

Για τη θέση του στην αλυσίδα εφέ : επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα της τοποθέτησής ενός λουπερ "εικονικά" σε οποιαδήποτε θέση μέσω send-return, αν υποστηρίζεται από από το πολυεφέ σου (πχ το RC50 φαίνεται να συνεργάζεται πολύ καλά με την GT-10 σε αυτόν τον τομέα, αν δεν κάνω λάθος).

 

Tώρα θα κυκλοφορήσουν και νέα loopers της σειράς RC :

 

http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=1160

 

τα οποία έχουν κάποια ενσωματωμένα εφέ ΜΕΤΑ το looper

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και φυσικά όπως έχουμε ξαναπεί το εξαιρετικά ενδιαφέρον νέο looper της Vox που επιτρέπει την εφαρμογή των δικών του εφφέ επί των φράσεων, δεχόμενο και μικρόφωνο, και με επιπλέον χρήση ενσωματωμένου expression pedal για έλεγχο πολλών διαφορετικών assignable παραμέτρων:

 

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το feature που εχει το boomerang, να μπορει να αποθηκευει σε ξεχωριστες θεσεις loops, ωστε να μπορει κανεις να εχει για παραδειγμα δυο διαφορετικα μερη ενος κομματιου και να τα εναλλασσει, μπορουμε να το βρουμε σε καποιο αλλο looper της αγορας? το μεγαλο μειονεκτημα του boomerang ειναι οτι δε μπορει να αποθηκευσει υλικο, οποτε δε μπορεις να εχεις κατι "προετοιμασμενο"... ( εκτος αν εχει κατι αλλαξει σε καποια καινουρια εκδοση και δεν το ξερω)... υπαρχει καποιο πεταλι περα απο το μεγαλο της boss που να συνδιαζει και τα δυο που προανεφερα?

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το feature που εχει το boomerang, να μπορει να αποθηκευει σε ξεχωριστες θεσεις loops, ωστε να μπορει κανεις να εχει για παραδειγμα δυο διαφορετικα μερη ενος κομματιου και να τα εναλλασσει, μπορουμε να το βρουμε σε καποιο αλλο looper της αγορας?

 

αν κατάλαβα τι ζητάς, το κάνουν και τα RC-20 : Γράφεις μία λούπα στη θέση 1 πχ , την αποθηκεύεις, πας στη θέση 2 και γράφεις μια άλλη λούπα και μπορείς να τις εναλλάσσεις.

 

Μειονέκτημα 1 : η εναλλαγή γίνεται αφότου τελειώσει η λούπα που αναπαράγεται εκείνη τη στιγμή και όχι αυτόματα.

 

Μειονέκτημα 2 : πρέπει να σκύψεις για να γυρίσεις το knob ή να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό footswitch.

 

 

Aλήθεια, γιατί να κάνεις όλη αυτή την ιστορία προετοιμάζοντας το looper γράφοντας σε δύο διαφορετικές θέσεις και να μην έχεις έτοιμο όλο το "backing track" σε μία θέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου