Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα μισό τόνο κάτω και ρύθμιση.


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για καιρό τώρα παίζω με 9αρες σε e σταννταρ και για τις ανάγκες μιας διασκευής κούρδισα μισό κάτω. Υπαρχει καμία περίπτωση να συναντήσω κανα πρόβλημα στο μανίκι

αν αφήνω πανω στην κιθάρα το καινούργιο κούρδισμα? το σεταπ μου που είχα κανει ήταν για στάνταρ και αρχίζω να παρατηρώ ένα φρετ μπαζ, αναρωτιέμαι μήπως παίζει και τίποτα

με την εξισορρόπηση τάσεων των χορδών η και τίποτα άλλο που δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αλλαξεις μόνιμα κουρδισμα στην κιθάρα σου πρέπει να την σεταρεις από την αρχή γι αυτό το κουρδισμα... Μπορείς για λίγο να παίξεις με οδόν κουρδισμα αλλά μετά να επιστρέψεις στο στάνταρντ. Αλλιώς η δύναμη που ασκούν οι χορδές στο μανίκι είναι μικρότερη ως εκ τούτου το μανίκι φεύγει προς τα πίσω... Πάρε ένα ντιτζιτεκ γουαμι για ρίχνεις το κουρδισμα σου. Σώθηκα από τότε που ένα καλό παιδί εδώ μέσα μου το πρότεινε. Ξεκούρδιστος το όνομα του... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ Άρη! Αμέσως την γύρισα ξανά στο αρχικό κούρδισμα μετά απο δύο μέρες! Πάντως ναι έχεισ δίκιο για το γουάμι το έχω ακούσει,εγώ έχω το morfeus droptune  το οποίο κάνει πολύ καλά την δουλειά σε distorted ήχους αλλά δυστυχώς στα καθαρά ακούγεται απάτη. Δεν πειράζει μισό λεπτό μου παίρνει να ρίξω το κούρδισμα και άλλο μισό να το ξαναφέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.... το σεταπ μου που είχα κανει ήταν για στάνταρ και αρχίζω να παρατηρώ ένα φρετ μπαζ, αναρωτιέμαι μήπως παίζει και τίποτα

με την εξισορρόπηση τάσεων των χορδών η και τίποτα άλλο που δεν έχω ιδέα.

 

Κατά κανόνα μισός τόνος με 9αρες δεν είναι διαφορά τάσης που να χρειάζεται ρύθμιση η βέργα. Αν ακούς fret buzz μάλλον είναι γιατί είναι πιο χαλαρές οι χορδές και όχι επειδή "έφυγε" το μανίκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κανόνα μισός τόνος με 9αρες δεν είναι διαφορά τάσης που να χρειάζεται ρύθμιση η βέργα. Αν ακούς fret buzz μάλλον είναι γιατί είναι πιο χαλαρές οι χορδές και όχι επειδή "έφυγε" το μανίκι.   

 

+1 common sense... use it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 common sense... use it...

Αυτό το είχα καταλάβει για το φρετ μπαζ και δεν με ανησυχεί καθόλου αφού στο ηχείο δεν διακρίνω μπαζ , το θέμα μου ήταν αν αφού άφηνα αυτό το κούρδισμα θα μπορούσε να μου παρουσιαστούν προβλήματα στο μανίκι χωρίς να του αλλάξω το σετ απ. Δηλαδή Χαρίλατρον απο ότι κατάλαβα μου λες οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις παραχαϊδευετε τις κιθαρες σας και παρα-ανησυχειτε......ΜΑΜΟΘΡΕΦΤΑ θα τις καταντησετε....... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε ναι μωρέ.  ;D

 

 

 

Superfunk, θέλεις να πεις ότι εσύ ΔΕΝ τους βάζεις να ακούνε μουσική όταν τις αφήνεις μόνες τους στο σπίτι?  ;D

 

Εγώ αφού τις περάσω γυαλιστικό, κερί, conditioner, fast fret, και ebonizer, τις βάζω και βλέπουν 2 ώρες ένα DVD του  John Mayer και έχω δει φοβερή διαφορά στον ήχο.

(Τις 2 strat τις βάζω χωριστά και βλέπουν Eric Johnson).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν ειναι λυση.

 

Χρειαζονται μαστιγωμα και απομονωση στο κελαρι!

Δεν εχουν φιλοτιμο. Μετα να ακουσεις ηχο.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου