Προς το περιεχόμενο

Monitoring στο Cubase SX3


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα σε ολους με υγεια και πολλη μουσικη!

 

Εχω ενα θεμα εδω και..μηνες αλλα παντα ανεβαλα το να το λυσω...

Κατ αρχας εχω μια Μaudio 1010.

Oταν γραφω κιθαρα ΔΕΝ ακουω realtime τα εφε(reverb-eq)oυτε οποιαδηποτε αλλη ρυθμιση που εχω κανει στο καναλι του Cubase που την γραφω για να καθεται στη μιξη.

Με λιγα λογια ακουω Ο,ΤΙ ακριβως ερχεται απ τον ενισχυτη οπου φυσικα δε βαζω καθολου βαθος για dry σημα και εχω ενα σχετικα flat eq.

 

Whats goin on?

Η πλακα ειναι οτι καποτε τα ακουγα ολα και μια ωραια πρωια...ολα γιναν ξερα...

Τι εχω ρυθμισει-κανει λαθος?

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογικά έχεις επιλέξει το "direct monitoring" μια λειτουργία του cubase που του επιτρέπει να συνεργάζεται με το dsp mixer του interface (αν αυτό διαθέτει) και με την οποία δρομολογείται απευθείας το σήμα της εισόδου στην μόνιτορ έξοδο του καναλιού, ενώ αντίστοιχα το επιλεγμένο και οπλισμένο τρακ στο cubase οδηγεί μέσω του fader του το αντίστοιχο κανάλι στο dsp mixer του interface.

 

Η λογική είναι να ελαχιστοποιηθεί το latency στο monitoring του προς ηχογράφηση track ασχέτως της ρύθμισης του buffer.....αυτό φυσικά δεν σου επιτρέπει να "ακούς" την επεξεργασία σε πραγματικό χρόνο καθώς εσύ ουσιαστικά ακούς την είσοδο αμέσως μετά το ad convertion.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου